Editör

İstanbul...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com

Dergimizin yayına hazırlandığı günlerde yaptığımız iki önemli röportajı, maalesef zaman sıkıntısından dolayı önümüzdeki sayıda sizlerle paylaşabileceğiz...

Bunlardan ilki, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İzzet Öztürk ile yaptığımız görüşmeydi. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi de olan Öztürk’ün röportajında çevre sektörü ve çevre eğitiminin yanında İSKİ’nin son dönem çalışmaları hakkında genel bilgiler de edindik.

Su ve atıksu alanında son yıllarda gerçekten ciddi çalışmalar yürüten İSKİ’de master planın elden geçirildiği, dere ıslah çalışmalarına ağırlık verildiği, akıllı şebekelere odaklanıldığı, mevcut bazı tesislerin biyolojik atıksu arıtma tesislerine dönüştürülme çalışmalarının yürütüldüğü bilgisini paylaşan İzzet Hoca’nın üzerinde durduğu en önemli konu ise, arıtma tesislerinin mutlaka özel sektör tarafından işletilmesi gerektiğiydi. Uzmanlar tarafından işletilen tesislerde hem hizmet kalitesinin yükseleceği, hem de tesislerin daha ucuza işletileceği uyarısında bulunan Öztürk’ün röportajını önümüzdeki sayıda geniş olarak sizlerle paylaşacağız.
Bu sayıda aynı akıbeti yaşayan ikinci röportaj ise İSTAÇ (İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Tic. A.Ş.) Kurumsal Pazarlama Şefi Kemal Doğan ile yaptığımız röportaj oldu. İSTAÇ, son yıllarda inşa ettiği tesisler, verdiği hizmetlerle sektörde en dikkat çeken kurumların başında geliyor.

Kuruluşundan bu yana milyonlarca ton atık bertaraf eden İSTAÇ, özellikle son yıllarda atık bertaraf işletmesi kimliğinden sıyrılıp tabiri caizse “Enerji ve değer üreten bir kurum” kimliğine büründü. Doğan’dan çöp sızıntı suyu arıtma tesisinden 3. Havalimanı’nın tüm ısıtma ihtiyacını karşılayacak yakma tesisine, kokuyla ilgili yürütülen çalışmalardan, deniz yosunlarından sıvı gübre üretimine, organik içeriği yüksek atıklar için planlanan biyometanizasyon tesisinden katı atık sızıntı sularının membran distilasyon yöntemiyle arıtımına kadar birçok konuyu konuştuk.

Dolayısıyla önümüzdeki sayının, iyisiyle kötüsüyle çok özel bir şehir olan, dolayısıyla sorunları da “özel” olan İstanbul ağırlıklı olacağını şimdiden bildirmek isteriz.

Hazırlamak için sabırsızlandığımız Mayıs sayımızı, sizlerin de merakla beklediğini tahmin ediyoruz.
Görüşmek ümidiyle...


Geri
share on twitter share on facebook