Haber

ABB, Dünyanın İlk Dijital Dağıtım Trafosunu Tanıttı


ABB, ABD’nin Houston kentinde yapılan ABB Customer World etkinliğinde dünyanın ilk dijital trafosunun tanıtımını yaptı. ABB’nin yeni TXpert trafosunda bulunan entegre algılama ve izleme teknolojisi, azami düzeyde güvenilirlik sağlamak, bakım maliyetlerini optimize etmek ve varlıkları daha iyi yönetmek için bilgi akışı sağlayacak. Bu son inovasyon ile ABB, çok farklı alanlarda faaliyet gösteren müşterilerine bulut sistemleri ve bağlı cihazlar üzerinden anlık veri sağlamak için ABB Ability dijital platformunu kullanıyor.
Sensörlerden toplanan performans verileri trafo içinde saklanıyor ve analizi yapılarak nasıl çalıştığı hakkında yorumlanabilecek bilgi ediniliyor. Bu platform; altyapı hizmetleri, sanayi sektörleri ve veri merkezleri gibi kuruluşlardaki trafoların işletiminde ve bakımında önemli kararlar alınırken, bu kararlara girdi oluşturacak kritik bilgi akışını sağlayacak. Ayrıca varlıkların hizmet ömrü boyunca, örneğin bakım planlaması, sistem performansının optimizasyonu ve planlanmış donanım değişimi gibi faaliyetlerin yönetimine destek verecek.

ABB, New York’ta Kritik Önemdeki Trafo Merkezini Dijitalleştirdi
ABB, New York’un Manhattan adasında kilit önem taşıyan bir trafo istasyonda, geleneksel güç ekipmanlarını dijital teknolojiye hazır ekipmanla değiştirdi. Proje önde gelen enerji dağıtım şirketi Con Edison ile birlikte gerçekleştirildi.
Güney Manhattan’da yüz binlerce aboneye elektrik enerjisi dağıtan trafo merkezi ABD’de emsalleri arasında en büyükleden biri. Santralin bulunduğu bölge 2012 yılında Sandy Kasırgasının getirdiği tuzlu su sellerinden etkilenmiş ve geniş bir alanda enerji kesintileri yaşanmıştı. Bu doğal felaketin ardından Con Edison sahip olduğu altyapıyı korumaya almak için yoğun yatırım yaptı. Bu yatırımlar arasında trafoları tesis duvarları, sel geçitleri ve sel duvarları ile korumak da bulunuyor.
ABB Güç Şebekeleri Başkanı Claudio Faccin proje hakkında şu bilgileri verdi: “Kritik önem taşıyan bu trafo merkezinin dijital dönüşümü ve iklim koşullarına karşı güçlendirilmesi, dağıtım şebekesini daha dirençli kılıyor ve Manhattanlı tüketicilere daha güvenilir enerji temini anlamına geliyor. Elektrik şebekelerinin dijitalleştirilmesi Next Level stratejimizin çekirdek öğelerinden biri. Bu doğrultuda müşterilerimizi en son teknolojilerle desteklemek konusunda kararlıyız.”


Geri
share on twitter share on facebook