Haber

Kastamonu Entegre'nin Projeleriyle Atık, Kaynağa Dönüşüyor


Kastamonu Entegre, atık yönetimi ile ilgili paydaş gruplarla bilgi alışverişinde bulunmak ve en yeni projelerini tanıtmak üzere “Atık Yönetimi Sempozyumu”na katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür-lüğü’nün öncülüğünde Antalya’da düzenlenen sempozyum, atık yönetimi alanındaki yenilikçi ve öncü çalışmaları bir araya getirdi. Sempozyumun ikinci gününde söz alan Kastamonu Entegre Çevre Müdürü Yiğit Güngör’ün, “Atık Azaltımı Uygulamaları-Kastamonu Entegre” başlıklı sunumu katılımcılardan büyük beğeni ve takdir topladı. Sunumun ilk bölümünü oluşturan “Emprenyeli kağıt atıkların yonga levha üretiminde geri kazanılması” projesi ile Gebze tesisinde yılda bin 200 ton emprenyeli kağıt atığını kullanılmasıyla; 60 bin TL daha az bertaraf maliyeti, 120 ton daha az tutkal, 2 bin 200 ton daha az odun kullanımı sağlanıyor. “Atık biokütlelerinin gazlaştırılması ve yakılarak enerji geri kazanılması (ABİGAS) TEYDEP projesi” ise yılda 90 bin ton odunsu biokütleyi gazlaştırmayı hedefliyor.
Sunumun son bölümünü oluşturan dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı “Horizon 2020: Ecobulk Projesi”, katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Proje kapsamında üretimde üstleneceği rolle 1 Milyon TL’nin üzerinde hibe almaya hak kazanan Kastamonu Entegre, sektöründe Türkiye’den destek alan tek kuruluş olarak öne çıktı. Döngüsel ekonomiye katkıda bulunmayı hedefleyen projede, araştırma kuruluşlarının geliştirdiği teknolojilerle Kastamonu Entegre’nin üreteceği yüksek dayanımlı ürünler, mobilya üreticileri tarafından kullanılacak. Proje sayesinde, üretimde kullanılan hammadde kompozisyonundaki geri dönüşümlü malzeme oranının yükseltilmesi hedefleniyor.


Geri
share on twitter share on facebook