Haber

Aquaflex, Bursa OSB Atıksu Arıtma Tesisi Difüzörlerini Revize Ediyor


Aquaflex, 1966 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin atıksularını arıtmak için 1998 yılında kurduğu yaklaşık 100 bin m3/gün kapasiteli tesisin havalandırma havuzlarını yeniliyor.
Aquaflex, bir açıklama yaparak, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “2010 yılında montajını yaptığımız ADD300-12” Disk difüzörlerimizin 7 sene boyunca sorunsuz bir şekilde çalıştığı gözlenmiş ve 2017 yılında eski ve yıpranmış ürünlerin Aquaflex olarak yenileriyle değiştirilmesi kabul edilmiştir. Bilindiği üzere atıksu arıtma tesislerinde özenle takip edilmesi gereken kısım havalandırma havuzu difüzörleridir. Sağlıklı çalışmayan difüzörler, bir başka deyişle bakteriler için gerekli havalandırma kapasitesi ile çalışmayan difüzörler hem enerji maliyetini artırır, hem de bakterilerin zarar görmesine sebep olarak arıtma verimini düşürür. Bu yüzden difüzörlerin ve difüzör boru hatlarının iç temizliklerinin gerekli kontrolleri yapılmadığı takdirde işletme sırasında enerji sarfiyatı gün geçtikçe artacaktır.”

“Aquaflex olarak bizlerin bir takım sorunlarla karşılaştığımız noktalar rehabilitasyon durumlarıdır. Havuzlar bakıma girildiğinde sadece difüzör değişimi çözüm değildir. Kollektör borularının içerisindeki çamurlar temizlenip ardından difüzör montajı yapılmalıdır. Boru temizliği yapılmadan direkt olarak eski difüzörlerin çıkarılıp yerine yenileri monte edildiğinde; boruların içerisinde biriken çamurlar direkt olarak difüzörün alt kısmı ile membran arasına girerek 4-5 mm kalınlığında katman meydana getirir. Ve difüzörler çok kısa sürede tıkanıp suya oksijeni iletemez hale gelir. İşte bu yüzden havalandırma havuzları her bakıma girdiğinde difüzör hava dağıtım borularının içlerinin kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir.”

“Biz, her yaptığımız havalandırma havuzu bakım-temizlik işlerimizde şu adımları uyguluyoruz:
•    Öncelikle lobtaki difüzörlerin hepsi sökülüp, ardından her birinin yerine dişli kör (tapa) monte edilir. Sadece düşey borunun karşı ucundaki, en sondaki kısımlara kör tapa takılmaz.
•    Ardından boruların içerisindeki çamurun yumuşaması için bütün difüzör lobuna su basılır.
•    Sonrasında düşey borudaki hava vanası aniden açılır ve kör tapa takılmayan en son kısımdan çamurlu suyun difüzör lobunun dışına çıkması sağlanır.
•    Bu yöntemle gevşemeyen veya boruların içerisinden çıkmayan taşlaşmış çamurları kollektörlerden çıkartabilmek için kritik noktalardaki borular kesilip, en yakınındaki priz kolye deliklerinden tazyikli su basılarak gevşemesi sağlanır.
•    Bu işlem boruların içerisinde çamur veya partikül maddeler kalmadığından emin olana kadar tekrarlanır.
•    Ve sonuç olarak temizlendiğinden emin olunan borulara yeni difüzörler monte edilir.”

“Bu adımlar izlenerek yapılan Bursa OSB atıksu arıtma tesisinin revize işlemleri devam ediyor. Revize işlemleri tamamlandıktan sonra tam kapasite ile çalışacak olan difüzörler, hem bakteri konsantrasyonunu doğru oranda artırarak arıtma verimini yükseltecek hem de tesisin enerji sarfiyatını düşürecektir.”


Geri
share on twitter share on facebook