Haber

Schneider Electric, Sürdürülebilir İş Sonuçlarıyla 2016'ya Damga Vurdu


Schneider Electric, sürdürülebilirlik faaliyetleri ve hedeflerini raporladığı Gezegen ve Toplum Barometresi’ni açıkladı. 2016 yılsonu sonuçlarının yer aldığı rapora göre şirket, sürdürülebilir kalkınma konusundaki taahhütlerini başarıyla yerine getirerek 10 üzerinden toplam 8,48 puan ile yıllık hedefini aştı.
2016 yılında belirlenen tüm kriterlerde üstün bir performansa imza attıklarını belirten Schneider Electric Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Gilles Vermot Desroches; “16 kriterde şirketimizin faaliyetlerini sürdürülebilirlik açısından değerlendiren Gezegen ve Toplum Barometresi’ni 2005 yılından bu yana 3 aylık dönemlerde düzenli olarak yayınlıyoruz. Sürdürülebilirliğin iş sonuçlarımıza ve tüm paydaşlarımıza doğrudan etki ettiği bilinciyle de son 3 yıldır finansal sonuçlarımızla birlikte bu sonuçları açıklıyoruz. Büyük bir özveriyle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın sonucunda 2016 yılında rekor bir gelişme ile 2015 yılı sonunda 10 üzerinden 6,33 olan sürdürülebilirlik başarı puanımızı 8,48’e yükselttik. Bu, tüm kriterlerde ilerleme sağladığımızın da bir göstergesidir. Örneğin; 2016 yılında Ar-Ge kapsamındaki ürünlerimizin yüzde 80’den fazlası 2015 yılında başlatılan ekolojik tasarım yöntemimiz Schneider ecoDesign WayTM ile tasarlandı. Kuruluşlarımızın yüzde 90’ından fazlası Etik ve Sorumluluk değerlendirmemizi başarıyla geçti ve çalışanlarımızın yüzde 90’ından fazlası yıl boyunca bu alanda bir günlük eğitim aldı. Aynı zamanda, 2016 yılsonunda, dünya çapında 20 milyondan fazla insan, enerjiye erişim çalışmalarımızdan faydalandı. Uluslararası kuruluşlar da bu başarılarımızı doğruladı; DJSI, Ethisphere, Vigeo Eiris ve Oekom tarafından Endüstri Lideri seçildik, bu yıl da CDP ‘İklim A Listesi’nde yer aldık ve ‘Global 100’ listesine göre dünyadaki en sürdürülebilir 27. şirketiz” şeklinde konuştu.
Schneider Electric, Gezegen kriteri başlığı altında, iklim değişikliği ile mücadele edilmesine katkı sağlayacak taahhütleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin ana tesislerindeki enerji tüketiminin sürekli azaltılmasını amaçlayan Enerji Eylem Planı sayesinde yüzde 10 enerji tasarrufu hedefleyen Schneider Electric, 2016’da yüzde 7,1 oranında enerji verimliliği sağladı. Şirketin toplam karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 10’unu yaratan bu tesislerde 2005 yılından bu yana uygulanan eylem planı aynı zamanda lojistik alanında da sürdürülebilirliği hedefliyor. Bu doğrultuda lojistikte yüzde 10 karbon emisyonunu azaltmayı planlayan şirket yüzde 11,2 tasarrufla bu hedefini aştı.
Schneider Electric, Ar-Ge kapsamındaki ürünlerin yüzde 100’ünü Schneider ecoDesign WayTM ile tasarlayarak sürdürülebilirlik alanında yarattığı katma değeri derinleştirmeyi hedefliyor. 2016 yılı 3. çeyreğinde Ar-Ge kapsamındaki ürünlerin yüzde 46’sını Schneider ecoDesign WayTM ile tasarlayan şirket son çeyrekte bu oranı yüzde 81,6’ya çıkardı. 2015 yılı itibariyle, Schneider Electric’in yeni ürünler ve çözümler üzerinde çalışan tasarım ekipleri, ecoDesign WayTM adlı ekolojik tasarım yaklaşımını benimsiyor.

Schneider Electric, Win Eurasia Metal İşleme Fuarı’nda, Robotik Teknolojilerini ve Endüstri 4.0 Çözümlerini Paylaştı
Schneider Electric, 9-12 Şubat tarihlerinde Win Eurasia Metal İşleme Fuarı'nın ENOSAD Robotik Forumu çatısı altında gerçekleşen Robotik Teknolojileri bölümüne uygulamacı bayisi Botek Otomasyon ile birlikte katıldı.
Fuar süresince sektör mensuplarına robotik uygulamaları hakkında ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan Schneider Electric, sergilediği PacDrive P4 Delta robotu ile de yoğun ilgi topladı. Bir teknoloji demosu olarak dizayn edilen Tic Tac Toe (XO) oyununu oynayan delta robot PacDrive P4'ün ne kadar hızlı taşıma yapabildiği fuar ziyaretçilerine sergilendi. Robot oyunu kendi kendine veya ziyaretçiler ile oynarken hızı ve pozisyon hassasiyetiyle fuarda ön plana çıktı.
Schneider Electric, Win Eurasia Metal İşleme Fuarı kapsamında aynı zamanda Endüstri 4.0 ve Robotik Uygulamaları Semineri düzenledi. 11 Şubat’ta Schneider Electric Satış Müdürü Kerem Barlak’ın sunduğu seminer, sektörün yeni çözümlerle tanışmasını sağladı.


Geri
share on twitter share on facebook