Ürün

Xylem, Dünyanın ilk Akıllı Atıksu Pompa Sistemini Tanıtıyor: Flygt Concertor

Zor şartlardaki su sorunlarını çözebilen küresel bir su teknolojileri şirketi olan Xylem, yeni bir teknoloji daha geliştirdi. IFAT Eurasia İstanbul Fuarı'nda tanıtılacak dünyanın ilk akıllı atıksu pompasının ismi ise "Flygt Concertor".

Flygt Concertor akıllı, sürekli haberleşme ile ara iletişim sağlayan, değişik çalışma noktalarında çalışabilecek esneklikte, toplam yatırım maliyetini kayda değer miktarda daha az enerji tüketerek en düşük seviyeye indiren, tıkanma sorunu yaşanmayan atıksu pompalama sistemi sağlayarak, atıksu sektöründe kaliteli ürün çıtasını önemli oranda yukarı taşıyor.

Bulunduğu ortamda çalışma şartlarını algılayan sistem, en uygun performansı sağlamak için pompalama şartlarını otomatik olarak çalışma şartlarına göre ayarlıyor.

Akıllı Pompa Flygt Concertor, Xylem’in sektörün mevcut ve gelecekte karşı karşıya kalacağı zorlukların üstesinden gelecek yenilikçi ve entegre tasarımlar geliştirme konusundaki kararlılığının bir diğer örneği. Devrim niteliğindeki bu yeni çözüm, sürdürülebilir atıksu yönetim çözümlerine tek adımda değişimi getiriyor ve müşterilerle sıkı bir işbirliği içinde geliştirilen gerçek bir problem çözücü.

Xylem’in yakın zamanda yayınlanan Powering the Wastewater Renaissance adlı raporu, enerji tasarruflu atıksu yönetim teknolojilerinin benimsenmesinin, elektrik kaynaklı sera gazı emisyonlarını neredeyse yarı yarıya azaltabileceğini göstermiş. Pompalama sistemlerinin performansını ve yönetimini optimize eden teknolojilere duyulan ihtiyaç giderek artıyor. Altyapıların yıpranması, artan küresel kentleşme ve yükselen enerji maliyetleri nedeniyle sürdürülebilir atıksu pompalama sistemlerinin geliştirilmesi birinci öncelik haline geliyor. 2050 yılına kadar küresel nüfusun yüzde 70’nin şehirlerde yaşayacak olması nedeniyle daha önce hiç deneyimlenmeyen bir büyüklükte kentsel atıksu sorunuyla karşı karşıya kalınacağı öngörülüyor. Frost & Sullivan’ın yayınladığı European Smart Pumps Market for the Water and Wastewater Industry (European Smart Pumps Market for the Water and Wastewater Industry, Frost & Sullivan 2014) raporuna göre, enerji verimliliğine odaklanmanın devam etmesi ve pompaların toplam sahip olma maliyetlerinin (TCO) azaltılması, muhtemelen akıllı pompa çözümlerine olan talebin artmasına neden olacak. Flygt Concertor, sürdürülebilir bir şekilde bu karmaşık zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.

Dünya çapında gerçekleştirilen saha testleri, aralarında aşağıdaki örneklerin de yer aldığı ve Flygt Concertor ile sağlanan faydaları doğrulamış:

-     Sürekli olarak mümkün olan en düşük enerji seviyesinde çalıştırılarak geleneksel pompalama sistemlerine kıyasla yüzde 70 kadar enerji tasarrufu sağlıyor.
-     Esnek çalışma performansı nedeniyle stoklar yüzde 80 oranına kadar azaltılabiliyor. Sistem, çarkın ya da motor büyüklüğünün değiştirilmesine gerek kalmadan kendisini farklı şartlara göre ayarlayabiliyor ya da bu ayarlamalar harici olarak yapılabiliyor. Bu çok yönlülük, pompa istasyonu işletmecilerinin yüksek miktarda stok bulundurması gerekliliğini ortadan kaldırıyor.
-     Islak hacim ve boru temizleme fonksiyonu... Tıkanma olmadan pompalama yapan dünyanın ilk atıksu pompalama sistemi olup, vidanjör ile temizleme maliyetlerinden yüzde 80’e kadar tasarruf sağlayarak ıslak hacmi temizliyor.
-     Kompakt tasarımı sayesinde geleneksel tasarımlara kıyasla hacmi, yüzde 50’ye kadar küçülmüş.
Xylem, atıksu yönetim sistemlerinin sürdürülebilirlik çıtasını yukarı taşıyan gelişmiş teknolojiler geliştirmek konusuna kendi adamış bir firma. Örneğin, Xylem’in yakın zamanda tanıtımını yaptığı, yüksek verimli bir mikser ile eşşiz bir entegre frekans değiştiren sürücüyü (VFD) birleştiren Flygt 4320 mikseri, operatörün mikser itme kuvveti üzerindeki kontrolünü en uygun hale getirerek, istenen karışım ve hız sonuçları elde edilmesini sağlarken, enerji tüketimini de azaltıyor. Flygt 4320, yüksek verimli, düşük hızlı, dalgıç atıksu mikseri, enerji maliyetlerinin yüzde 50 oranına kadar düşürülmesine yardımcı oluyor.
Flygt Concertor ve Flygt 4320 mikser, diğer Flygt yenilikleriyle ortak, zengin bir mirası paylaşıyor. İlk dalgıç pompanın icadından tıkanma yapmayan N-çarkının tasarlanmasına kadar pompa sektöründe yeniliklere imza attığı 100 yıllık mirasıyla Xylem, gelişmiş su ve atıksu çözümlerinin tasarımı konusunda dünya lideri olarak tanınmış.
Concertor adı, Latince kökenli “uyumu sağlamak için birlikte çalışmak” anlamına gelen “concentare” kelimesinden geliyor. Birbiriyle uyum içinde çalışan IE4 motor verimliliği, Nhidroliklerini, entegre güç elektroniklerini ve akıllı kontrolleri ile Flygt Concertor, toplam sahip olma maliyetini (TCO) azaltırken, en uygun pompalama performansını sunuyor.
Flygt Concertor, IFAT Eurasia İstanbul Fuarı’nda Salon 9, B-4 nolu Anadolu Flygt Xylem standında tanıtılacak.
Ürün hakkında detaylı bilgi için: flygt@anadoluflygt.com.tr

Xylem Hakkında
Xylem (NYSE: XYL), su ile ilgili teknolojik ekipman üreten ve sağlayan, sektöründe dünya lideri bir firma. Evsel ve endüstriyel su, atıksu arıtma tesislerinde, konut ve ticari yapılarda, endüstriyel ve tarımsal alanlarda suyun transferi, arıtılması, test edilmesi ve çevreye yeniden kazandırılması ile suyun verimli olarak kullanılmasını sağlıyor. Xylem, 150’den fazla ülkede her biri kendi alanında pazar lideri olan ürün markaları ile dünyanın en zorlu su ve atıksu sorunlarına yerel çözümler bulmaya güçlü şekilde odaklanmış geniş uygulama uzmanlığına sahip personeliyle hizmet veriyor. Genel merkezi Rye Brook, N.Y.’da bulunan Xylem, 3,9 milyar dolarlık 2014 yıllık geliri ile dünya çapında 12 bin 500 çalışana sahip. Xylem, dünya genelinde sürdürülebilir iş uygulamaları ve çözümleri geliştirdiği için son üç yıl Dow Jones Dünya Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almış.
Xylem, Eski Yunanca’da kökten yapraklara su taşıyan doku anlamına geliyor ve bu isimle su merkezli işinde mühendislik verimliliğini, onu en iyi su taşıma sistemiyle -doğada oluştuğu gibi- birbirine bağlayarak vurguluyor.
www.xyleminc.com

Anadolu Flygt Hakkında
Anadolu Flygt’ın portföyünde, dalgıç atıksu ve drenaj pompaları, dalgıç karıştırıcılar, havalandırma ekipmanları, UV dezenfeksiyonu ve ozon oksidasyonu, filtrasyon, mono pompalar, hava üfleyicileri gibi birçok ürün grubu bulunuyor. Anadolu Flygt, Türkiye genelinde satış öncesi mühendislik çalışmaları ile birlikte ürün ve sistem temini, montajı, satış sonrası hizmetleri, geniş kiralık pompa hattı ile kiralama hizmetleri veriyor. Her biri alanında dünya lideri olan, temsilciliğini yürüttüğü markaları: Xylem şirketi bünyesinde Flygt, Godwin, Sanitaire, Leopold, Wedeco ile diğer temsilcilikleri Howden, Mono Pumps ve TurboMAX.Geri
share on twitter share on facebook