Haber

ACO, Altyapı Çalışmalarında Önemli Rol Oynuyor


ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, şehirlerin altyapı problemlerine çözümler sunarak su yönetimi ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunduklarını söyledi. Altınöz, bugüne kadar yaptıkları altyapı çalışmalarıyla ilgili, “Hem insanların konforu hem de suyun hızlı bir şekilde, bozulmadan, mikroplanmadan toplanması ve tamamen doğaya geri verilebilmesi için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Eminönü ve Taksim Meydanı’nda yaptıkları çalışmalardan bahseden Altınöz, “Yayaların daha yoğun ve rahatça kullanabileceği bir meydan konsepti tasarlanıyor. Önümüzdeki 30 yılın meteorolojik verilerini göz önüne alarak ve hidrolik hesaplamaları yaparak çalışmalarımızı yönlendiriyoruz. Drenaj sistemlerine sadece böyle meydanlarda değil, önümüzdeki dönemlerde İstiklal Caddesi’nde, başka şehirlerde de daha sık rastlayacağız. Çünkü artık sürdürülemez bir noktaya geldiğini bütün yetkililerimiz görmeye başladı. Türkiye’de ciddi bir su kısıtı var ve suyun yüzde 30-40’ını kaybediyoruz” dedi.
Hijyen konusuna da değinen Altınöz, “Petrol türevlerinin, bitkisel ve hayvansal yağların suya karışmadan bir ön arıtmadan geçmesini sağlayarak belediyelerin işini kolaylaştırıyor ve maliyetlerini azaltıyoruz. Suyun doğaya tekrar geri verilme sürecini hızlandırmaya yönelik çalışmalarımız mevcut. En son Osmangazi Köprüsü’nde petrol ayırma sistemi projesini tamamladık” şeklinde konuştu.


Geri
share on twitter share on facebook