Haber

Clariant Tortu Susuzlaştırmanın Çevresel Etkilerini Azaltıyor


Özel kimyasal alanında dünya genelinde tanınan Clariant; madencilik, inşaat ve taraklama sektörlerinde başvurulan tortu susuzlaştırma işleminin çevresel etkisi üzerinde, devrim yaratan yeni ve maliyet tasarrufu sağlayan  mineral bazlı INVOQUE ürünü ile ciddi bir azalmanın olduğunu duyurdu.  
Tortu birikmesi çevresel ve beşeri etkinliğin başlıca sonucu olup, sorun giderek ciddileşiyor. Dünya genelinde, taşıma kanallarından, liman havzalarından, madencilik faaliyetlerinden dolayı biriken, yaklaşık 800 milyon ton su kaynaklı tortu her yıl işleniyor. Tortunun güvenli bir şekilde imha edilmesi ve nakledilmesi ve elde edilen suyun tekrar kullanımına yönelik güvenli bir şekilde depolanması için tortunun yüksek maliyetli susuzlaştırma ve arıtma işleminden geçirilmesi gerekiyor. Susuzlaştırma sistemlerinde akrilamit gibi organik maddelerin bulunması çevresel ve düzenleyici kaygıyı artırıyor.
Bu zorluğun üzerinden gelmek için Clariant emsalsiz, yüksek performanslı, mineral esaslı susuzlaştırma teknolojisine sahip piyasadan elde edilebilir bir ürün geliştirdi. INVOQUE sistemi; çevre dostu, bileşimi değiştirilmiş mineral bazlı katkı maddeleri ihtiva etmekte olup, akrilamit içermiyor veya akrilamit olarak ayrışmıyor. Susuzlaştırma işleminde kullanılan geleneksel işleme ve yumaklaştırıcı kimyasallardan farklı olarak, INVOQUE, sıvı ve katı maddeleri üstün bir şekilde ayrıştırdığı ve aynı anda eser atıkları ve ağır metalleri su fazlarından sökebildiği kanıtlanan birden fazla etki şekline sahip kendine özgü tek prosesle çalışıyor.
INVOQUE diğer susuzlaştırma sistemleriyle karşılaştırıldığında üstün susuzlaştırma performansı nedeniyle arıtma hazırlığı için yüzde 90 daha az temiz su ve yüzde 50 daha az elektrik gerektiriyor.
INVOQUE, sürdürülebilirlik mükemmeliyeti ve ürün performansı bakımından Clariant’ın  EcoTain etiketini taşıyor.


Geri
share on twitter share on facebook