Schneider Electric, SKD için Enerji Yönetimi Standartlarını Anlattı

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Enerji Çalışma Grubu tarafından enerji verimliliği ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen "ISO 50001 Enerji Yönetimi Semineri"nde Schneider Electric Stratejik İlişkiler Direktörü Cihan Karamık ve Satış Müdürü Mahmut Dede, katılımcılara enerji verimliliği, enerji yönetimi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Standardı hakkında bilgi ve uygulama detaylarını aktardı.
Seminerde, günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri olan enerjinin bugün artık çok kritik bir konu haline geldiğini belirten Schneider Electric Stratejik İlişkiler Direktörü Cihan Karamık, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enerjiye olan ihtiyaçlarının giderek artmasının yanı sıra, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 17’sinin henüz elektriğe dahi erişemediğini belirtti. 2015 yılında düzenlenen Paris İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP21) amacı olarak küresel sıcaklık artışını +2 °C ile sınırlı tutma hedefi doğrultusunda ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Karamık, bu hedefin “enerji” kavramının sistematik bir şekilde yönetilmesi gerekliliğini ortaya koyduğunu vurguladı.
Enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını düşürmek, enerjiden kaynaklanan giderleri kontrol altına almak ve azaltmak, enerji tüketimini izleyerek performansı takip etmek, verimliliği artırmak ve yasal düzenlemelere uyum sağlamak isteyen kuruluşların birtakım “Enerji Verimliliği” çalışmaları yürüttüğünü anlatan Schneider Electric Stratejik İlişkiler Direktörü Cihan Karamık, “Bu yöndeki çalışmaların bireysel inisiyatiflerden arındırılması ve sistematik bir halde yürütülmesi için ‘ISO 50001 – Enerji Yönetim Sistemi Standardı’ önem arzediyor” dedi.

Schneider Electric Intersolar 2016’ya Damga Vurdu
Schneider Electric, her düzeyde sergilediği tüm yeniliklerle uluslararası ticari güneş enerjisi ve solar teknolojisi fuarı Intersolar 2016’ya damga vurdu.
Küresel yenilenebilir enerji üretiminin tüm ölçekleri ve kapsamları için geniş bir çözümler yelpazesinin yanı sıra Schneider Electric, akıllı ve bulut bağlantılı 1500 voltluk şebeke ölçeğinde güç dönüşüm sistemi olan Conext SmartGen’i, bulut tabanlı izleme ve kontrol çözümü Conext Advisor 2’nin de dahil olduğu destekleyen yazılım çözümleri paketi Power EcoSystem ile birlikte piyasaya sunuyor. Bunun yanı sıra, Schneider Electric Intersolar 2016’da DEIF ile işbirliği içinde geliştirilen yeni bir PV Hybrid çözümü ile büyük ticari ve şebeke ölçeğinde güneş enerjisi pazarı için yüksek güç yoğunluğuna sahip 60 kW’lık bir redresör olan Conext CL-60’ı da tanıttı.
Schneider Electric Ekolojik Bina İnşaatı ve Güneş Enerjisi Bölümü Başkan Yardımcısı Laurent Bataille tanıtım sırasında, “Bu çığır açan ürün yelpazesi, Schneider Electric’in temel, dönüşüm yaratan bir değişim döneminde güneş enerjisi sektöründeki liderliğini koruma niyetini yansıtıyor. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapan şirketler, toplam sahip olma maliyeti açısından daha güçlü bir odaklanma ve daha güvenli bir yatırım getirisi arzusu ile giderek daha olgun davranışlar sergiliyor. Bu şirketlerin Schneider Electric’ten beklentileri, uzun bir çalışma ömrü boyunca varlıklarının üretkenliğini koruyacak teknolojilerin ve küresel yeteneklerin kendilerine ulaştırılmasında önemli bir rol oynaması” dedi.
Schneider Electric, Intersolar bünyesinde verilen ödüller kapsamında Üstün Güneş Enerjisi Projeleri kategorisinde, Intersolar 2016 Yenilik Ödülü’nü de kazandı. Bu prestijli ödül, global enerji dönüşümünde özellikle ilham veren örnek olma özelliği taşıyan güneş enerjisi projelerine veriliyor. Schneider Electric, kırsal Nijerya’daki 172 okula ve 11 halk sağlığı merkezine güneş enerjisi elektriği ve depolaması sağlama projesi ile eğitim ve sağlık alanında ve Nijerya’daki genel yaşam standardına olan katkılarından dolayı bu ödülü kazandı.

5 Ekim 2016

Geri