Haberler

Sanayide Rekabet için Enerji Verimliliği Şart

Üretim maliyetleri içerisinde önemli bir yer tutan enerji, her sektör için kritik bir kaynak. Sanayide enerji ihtiyacı her geçen gün artarken dünyada enerji kaynakları gün geçtikçe azalıyor ve maliyetler yükseliyor.

Sanayi kuruluşlarının rekabet koşullarına ayak uydurmak için enerji tüketimlerini azaltırken, üretim faaliyetlerini tutarlı ve kesintisiz bir şekilde sürdürmeleri de gerekiyor. İşte bu noktada, fabrika otomasyonunda enerji verimli tesislerin iddialı bir çözüm ortağı olan Mitsubishi Electric, enerji tasarrufu sağlanmasına, verimliliğin arttırılmasına ve üretim maliyetlerinin düşürülmesine destek olan çözümler sunarak işletmelerin rekabet gücünü artırıyor.
Dünya genelinde üreticilerin ileri otomasyon ekipmanları için 75 yılı aşkın süredir Mitsubishi Electric’i tercih ettiklerini vurgulayan Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Masahiro Fujisawa, “Mitsubishi Electric olarak Sanayi 4.0’a yanıtımız olan dijital fabrika konseptimiz e-F@ctory çerçevesinde, sanayide iki temel unsur olan üretim teknolojilerini ve enerji yönetimi araçlarını bir araya getiriyoruz. İleri teknolojiye sahip, kullanıcı dostu ve uzun ömürlü otomasyon çözümlerimiz ile işletmelerde ciddi oranda enerji tasarrufu sağlıyor ve maliyetleri azaltıyoruz. Bu nedenle enerji verimli ve çevre dostu tesislerin otomasyon sistemleri için iddialı bir çözüm ortağıyız” diye konuştu.
Enerji kullanımını optimize etmek için işletmenin bütününde tam bir şeffaflık olması gerektiğini belirten Masahiro Fujisawa, enerji yönetimi konusuyla ilgili şu bilgileri aktardı: “Mitsubishi Electric, işletmelerde enerji tüketilen tüm noktalardan canlı veri toplayan ‘Enerji Kontrol Paketi’ ile sağlıklı ve kolay bir analiz imkanı sunuyor. Enerji Kontrol Paketi, yeni ya da mevcut tüm aplikasyonlara uyacak şekilde seçilmesi, konfigüre edilmesi ve ölçeklenmesi mümkün olan bir dizi kanıtlanmış kontrol modülüne dayalı bir sistem. Sıra dışı enerji yönetimi için donanım, yazılım ve dokümantasyonu bir araya getiriyor. Birbiriyle karıştırılabilen Mitsubishi Electric standart ürünlerinden oluşan Enerji Kontrol Paketi, tamamıyla sahada test edilmiş bir paket. Bu sistemde, kurulum ve devreye alma ilk seferde gerçekleştirilebiliyor. İlk başlatma sırasında, ana uygulama için yüzde 80 oranında optimize ediliyor. Sorunsuz bir devreye alma işleminde kolaylıkla yüzde 100 uyumlu hale getirilebiliyor. Yeni ya da mevcut uygulamalara kolay entegrasyon için optimize edilen Enerji Kontrol Paketi, tesisin işletim ömrü boyunca gereken desteği sağlıyor.”

Basitten Karmaşığa Kapsamlı Çözümler
Mitsubishi Electric, enerji tüketiminin ölçülmesinden ve değerlendirilmesinden alınan verilerin, basit ihtiyaçlardan karmaşık raporlamaya kadar kullanımını sağlayan kapsamlı bir dizi çözüm sunuyor. Bu sayede, enerji ve dolayısıyla maliyet tasarrufu sağlamayı, uygulamaların ve hatta karmaşık üretim hatlarının enerji yönetimini kolaylaştırmayı hedefliyor.
Lokal ve endüstriyel haberleşme bağlantısı için entegre ekranlı, yüksek performanslı ölçme birimi olan ME96NSR, düşük ve orta voltajlı enerji dağıtım sisteminin tüm önemli değerlerini ölçüyor. Opsiyonel takılabilir modüllerle, uzaktan I/O’lar ve açık ağ iletişimi eklenebiliyor. Uzaktan I/O, MCCB veya ACB statüsünü izlemek için ya da enerji sayaçlarında kullanılabiliyor. CC-Link veya Modbus ağında tam entegrasyon sağlarken, PLC kontrollü enerji azaltma ve optimizasyon imkanı tanıyor.
Enerji ölçme modülleri QE81WH4W (tek kanallı) ve QE83WH4W (üç kanallı) çeşitli enerji verilerinin basit ve güçlü ölçümünü sağlıyor. Bu ürünler, dört hatlı bağlantıyla (L1,L2,L3,N) voltajı ve üç fazlı girişle yüklerin mevcut tüketimini tespit ederken, emilen ve yayılan enerjinin gücünü hesaplıyor. Enerjiyi muhafaza etmek için özel önlemler sunmakla kalmıyor aynı zamanda üretim proseslerini, önleyici bakımı (örneğin artan güç tüketiminde) ve yüklerin aktif durum kontrolünü (örneğin yüklerin mevcut tüketiminin izlenmesiyle) optimize ediyor.
Mitsubishi Electric, kullanıcıların CPU’ları, iletişim cihazlarını, özel kontrol modüllerini ve ayrık I/O’yu karıştırmalarını ve bunların en iyi kombinasyonunu seçmelerini mümkün kılan kompakttan modülere kadar bir dizi PLC sunuyor. Kolay enerji yönetimi için özel olarak tasarlanan fonksiyon blokları, tüm kontrolör türleriyle (kompakt FX serisi, kompakt modüler L serisi ve ayrıca modüler Q serisi) birlikte kullanılabiliyor.

5 Ekim 2016

Geri