Schneider Electric, GAP Bölgesi için Enerji Verimliliğini Anlattı

"GAP Bölgesi'nde Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı"nın tanıtımı ve Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Eğitim Programı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.
Program, Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Başkanlığı ve GAP Bölgesinde faaliyet gösteren İpekyolu, Karacadağ ve Dicle Kalkınma Ajansları ortaklığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik desteği ile hazırlandı.
Program, GAP Bölgesi’nin tamamını kapsayarak 9 ilde uygulanacak. Bu yönüyle Mali Destek Programı gerek içeriği gerekse işbirliği geliştirmesi anlamında Türkiye’de bir ilk teşkil ediyor.
Mali Destek Programı’nın tanıtımı ve sanayide enerji verimliliği ile ilgili gerçekleştirilen paneller kapsamında Schneider Electric Enerji Verimliliği Danışmanı Enes Akgün de enerji verimliliği ve enerji yönetimi ile ilgili olarak katılımcılara bilgi verdi. Enerji Verimliliği ile Enerji Yönetimi arasındaki farkları anlatan Akgün, kurumları Enerji Yönetimi yapmaya iten finansal kazanımlar, güncel ve gelmesi beklenen yasal zorunluluklar, teşvikler ve enerji yönetimi yapmanın firmalara sağlayacağı kurumsal kazanımlar konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Enerji yönetiminin, enerji verimliliğinden daha fazla başarıya ulaştığını belirten Schneider Electric Enerji Verimliliği Danışmanı Akgün, enerji verimliliğinde ancak “sistematik yaklaşım” gerçekleştirildiğinde fayda sağlanabileceğini anlattı.
Elektrik Enerjisinde Verimlilik başlığı ile sunumuna devam eden Akgün, elektrik motorlarının seçiminde “Yaşam Döngüsü Maliyeti”nin öneminden bahsetti. Motorun işletilmesi sırasında “hız sürücüleri” ve “yumuşak yol vericiler”in önemli olduğunu anlatan Enes Akgün, seminerin son bölümünde Enerji İzleme Sistemi’nden bahsetti.

29 Ocak 2016

Geri