Haberler

Honda'nın Seçimi Mitsubishi Electric Oldu

Honda Motor'un Japonya Saitama'da yer alan, 2013 yılında açtığı ana fabrikası Yorii'de Mitsubishi Electric'in fabrika otomasyon kontrol cihazları ve araç gövdesi montaj hattı için "CC-Link IE Alan Ağı" çözümü tercih edildi.

Üretim yönetimi bilgileri ve güvenlik sinyalleri dahil olmak üzere fabrika otomasyon cihazlarından kontrol sinyalleri için birleşik ağ dahilinde iletişime imkan tanıyan Ethernet temelli “CC-Link IE Alan Ağı”nı tercih eden Honda, bu sayede Yorii Fabrikası’nın üretim ve operasyon yönetiminin etkinliğini ve verimliliğini artırdı.

TOK 2015’e Uluslararası Destek, CLPA Turkey’den Geldi
Yaptığı bölge seminerleriyle adından çokça söz ettiren CLPA Turkey, Otomatik Kontrol Türk Milli Komitesi Kongresi - TOK 2015’e sponsor oldu.
4. Endüstri Devrimi’ne (Industry 4.0) geçişte, son derece önemli bir rolü olan CC-LINK IE’nin çatı yapısı CLPA Turkey’in de sponsor olduğu TOK 2015 kongresi, Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde SPA Colossae Thermal Hotel’de, 10 - 12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Toplantının ilk günündeki açılış konuşmacılarından birisi de, Mitsubishi Electric Türkiye OEM İş Geliştirme Yöneticisi ve etkinliğin sponsorlarından CLPA Turkey’in Ülke Müdürü Tolga Bizel’di. Yoğun katılımın sağlandığı açılış töreninde bir sunum gerçekleştirilen Tolga Bizel; otomasyonun, sanayinin, endüstrinin bugününden ve yarınından söz ederek, CC-LINK IE’nin bu zaman akışındaki rolünden ve etkisinden bahsetti. Yeni geliştirilen ve özellikle endüstriyel haberleşmenin göz bebeği olan CC-LINK IE’nin Marmaray projesindeki kritik görevlerini dinleyicilere aktardı.
Tolga Bizel, sunumunda öncelikli olarak, endüstri devriminin aşamalarından, şu an içinde bulunduğumuz 4. Sanayi Devrimi ve bundan sonra gelmesinin öngörüldüğü yeni bilgi teknolojilerinden bahsetti. Bu 4. Sanayi Devrimi Aşaması’nda, akıllı objeler, akıllı binalar, akıllı fabrikalar ve özellikle tüm bunların internet yönetimi konusuna değinen Bizel, Internet of Things’in önemine vurgu yaptı. Günümüzün ve geleceğin, endüstriyel temelde en çok konuşulan meselelerinden olan Internet of Things’i “Nesne ve eşyaların, internete bağlanarak veri alışverişi yapması ve bulut üzerinden hem bizimle hem de birbirleriyle iletişim içerisinde olması” cümleleriyle dinleyicilere aktardı.

Daha Gelişmiş Fonksiyonellik için: Yeni Mitsubishi Electric Kompakt HMI: GT2104
Mitsubishi Electric, yeni Kompakt HMI ürünü GT2104 ile daha gelişmiş bir fonksiyonellik sunmanın yanı sıra, 94 yıllık köklü tarihi boyunca geliştirdiği ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Mitsubishi Electric Türkiye; uydu, asansör, görsel veri sistemleri, raylı sistemler, klima ve fabrika otomasyon sistemleri gibi farklı sahalarda çalışmalarını sürdürüyor. Elektrik ve elektronik ekipmanlarının da dâhil olduğu altyapı ürünleri alanlarına uzmanlaşan ve çeşitli uygulamalar yürüten Mitsubishi Electric Türkiye, bu altyapının kontrolünde kilit rol oynayan, görüntüleme (HMI) sistemleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.
Mitsubishi Electric, yeni tanıttığı kompakt, eşsiz görüntüleme ve gelişmiş işlevselliğe sahip yeni HMI ürünü GT2104 ile GOT2000 yelpazesine yepyeni bir renk kattı. GT2104, gelişmiş kullanılabilirlik için ekran ürünlerine yeni gerçeklik seviyesi sağlayan, 4.3 inç  yüksek çözünürlüklü TFT ekrana sahip, geniş ekran formata ve 65.000 üzeri renk gösterme özelliklerini sunuyor.
Maliyet açısından etkin giriş seviyesi HMI seçeneği ile GT2104, ayrıca veri kaydı, çok-kanallı çalışma, kullanıcı izni, yedekleme/restore etme fonksiyonları ile bağlantılı otomasyon bileşenlerine PC erişimini kolaylaştıran Mitsubishi Electric’in “FA şeffaflık” özelliği gibi daha önceleri sadece ileri seviye ürünlerde bulunan kullanıcı fonksiyonlarını da mühendislere sunuyor.

Geleceğin Fabrikaları Hayal Gücümüzü Zorlayacak
Elektrik sektörüne yönelik olarak bu yıl ilk kez düzenlenen Elex Konferansı’nda Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel konuşmacı olarak yer aldı. Endüstri 4.0, akıllı şebekeler ve enerji verimliliği konularının masaya yatırıldığı konferansta Bizel, yeni sanayi evresi Endüstri 4.0’ın Mitsubishi Electric’teki karşılığı olan e-F@ctory konseptini anlatarak, hayal gücümüzü zorlamaya hazırlanan geleceğin fabrika otomasyonu hakkında bilgi verdi.

2 Kasım 2015

Geri