ABB Robotik Müşteri Günleri Düzenledi

Robotik, artan rekabet dünyasında ülkelerin endüstriye dayalı büyümelerini hızlandıracak temel unsurlardan biri.
ABB'nin öncü teknolojileriyle ürettiği web tabanlı, ortak çalışma temelli ve güvenli robotları hem iş güvenliği hem de üretimin kalitesi üzerinde çok olumlu etki yapıyor. ABB Dudullu fabrikasında gerçekleştirilen Robotik Müşteri Günleri etkinliğinde, insanla işbirliği içinde çalışma konseptinde dünyada gerçek anlamda ilk olan ABB’nin yeni robotu Yumi’nin (You & Me) yanı sıra daha ağır yükler taşıyabilecek olan yeni robot modelleri de müşterilere tanıtıldı.
Etkinlikte ayrıca katma değer sağlayan, robotlar ile entegre çalışan, kamera sistemi ve kuvvet kontrol sistemleri de tanıtılırken, bu sistemler le ilgili uygulamalar gerçekleştirildi. Neden ve ne zaman CNC yerine robot kullanalım sorusuna tüm katılımcılarla birlikte yanıt arandı. Uygulama örneklerinde G kodu direkt robot diline çevirerek, sahada robot ile işleme yapıldı.
Etkinlikte öne çıkan bir diğer ürün, ABB’nin pazara sunduğu SRP (Simplified Robot Programing) ekipmanı oldu. Daha çok genel endüstrideki boya uygulamalarında kullanılan bu ekipman ile operatörün ABB’nin geliştirdiği  demo tabancası ile birlikte  yaptığı boyama hareketleri, programlama ihtiyacı olmadan robota nasıl aktarılabildiği paylaşıldı.  
Robotlu üretime Türkiye’de artan bir talep olduğunu vurgulayan ABB Türkiye Indirekt Robot Satış Müdürü Funda Çorakçı, genel endüstri ile farklı uygulamalar pazarında büyüme beklediklerini sözlerine ekledi.

2 Kasım 2015

Geri