Haberler

CLPA Turkey, İvedik'i 4. Endüstri Devrimi ile Tanıştırdı

CLPA Turkey'nin Endüstri 4.0 Seminerleri'nin ikincisi, Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde sanayicilerin, KOBİ'lerin ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

4. Endüstri Devrimi (Industry 4.0)’ne Geçişte, Teknolojide Yaşanan Gelişmeler ve Beklentiler ile CC Link IE Yapılanmasının Endüstriyel Haberleşmeye Katkısı Semineri’nin ikincisi, Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirildi. 19 Ağustos Çarşamba günü gerçekleştirilen seminerde, gündem oluşturan yeni teknolojiler (geleceğin fabrika otomasyonları ve kazanımları), akıllı sistemler, endüstriyel yazılım ve endüstriyel haberleşme konularına yer verildi.
İvedik Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) konferans salonunda, Mitsubishi Electric Türkiye OEM İş Geliştirme Yöneticisi ve CLPA Turkey Ülke Müdürü Tolga Bizel’in sunumuyla ve ev sahipliğiyle gerçekleştirilen seminere katılım yoğun oldu. Sabah verilen kokteylin ardından başlayan seminer, Tolga Bizel’in yaptığı sunumla devam etti. İkinci oturumda ise “CC-Link Partner Association (CLPA)” ve CC-LINK’ten bahseden Bizel, yeni geliştirilen ve özellikle endüstriyel haberleşmenin göz bebeği olan CC-LINK IE’yi seminer katılımcılarına detaylı bir şekilde aktardı.

Endüstri 4.0’a Geçişte
Yaşanan Teknolojik Gelişmeler:
e-F@ctory

Tolga Bizel, sunumunda öncelikli olarak endüstri devriminin aşamalarından, şu an içinde bulunduğumuz 4. Sanayi Devrimi ve bundan sonra gelmesini öngörülen yeni bilgi teknolojilerini anlattı. Bu 4. aşamada akıllı objeler, akıllı binalar, akıllı fabrikalar ve özellikle internetin tüm bunların yönetimi konusunda etkinliğinden bahseden Bizel, Internet of Things’in önemine vurgu yaptı. Günümüzün ve geleceğin, endüstriyel temelde en çok konuşulan meselelerinden olan Internet of Things’i “nesne ve eşyaların, internete bağlanarak veri alışverişi yapması ve bulut üzerinden hem bizimle; hem de birbirleriyle iletişim içerisinde olması” cümleleriyle dinleyicilere aktardı.
Avrupa’nın “Endüstri 4.0” diye lanse ettiği bu son devrim, Japonya’nın dev kuruluşlarından Mitsubishi Electric’in vizyonuyla e-F@ctory olarak adlandırılmış durumda. Bizel, yeni geliştirilen Internet of Things ekosistemi için şirketin fabrika otomasyonu (FA) çözümü E-F@ctory ile bulutun bağlanmasına yönelik Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Fabrika Kontrolörü’nü geliştirdiğini duyurduğunu belirtti.

2 Ekim 2015

Geri