Haberler

Mitsubishi Electric Ürünleri "İnovasyon Oscar"ı Kazandı

Mitsubishi Electric Corporation'ın fabrika otomasyon teknolojileri MELFA-3D Vision ve Sensor-less Servo, R&D Magazine tarafından verilen R&D 100 Ödülleri'ne layık görüldü.

“İnovasyon Oscar’ları” olarak bilinen ödüller, Mitsubishi Electric’in endüstriyel inovasyonda küresel lider pozisyonunun altını bir kez daha çiziyor. 
Las Vegas, Nevada’da yapılan törenle ödül alan MELFA-3D Vision, kompleks şekilli parçalardan oluşan geniş bir sınıf için kaldırma (bin-picking) çözümleri sunuyor. İleri vizyon çözümü kullanılan MELFA-F serisi robotik sistem, kaldırmayı tamamen otomatikleştirmek için geliştirilmiş olmasından dolayı türünün ilk örneği niteliğinde. 
Geleneksel fabrikaların çoğunda, çeşitli parçalar otomatik montaj sistemlerine manuel olarak gönderiliyor. Bu gibi tekrar gerektiren görevler, işçiler için ağır iş yükü ve stres kaynağına dönüşebiliyor. Bu nedenle parça besleme hatları, kutu kaldırma görevlerini otomatikleştirmeye uygun hale getiriyor. Ancak besleme hatlarının her bir parça için özel tasarımlı olması gerekiyor ve bunlar genellikle geniş yer kaplıyor. Vizyon sensörleri kullanılan çeşitli robotik sistemler geliştirilmiş olmakla birlikte, bu sistemler genellikle yalnızca konvansiyonel sistemlerde basit şekilli parçalar için kullanılabiliyor. Bu teknik sınırlamalara yanıt olarak Mitsubishi Electric’in geliştirdiği MELFA-3D Vision teknolojisi, üretim hatlarında genel parçaların otomatik kaldırılması için son derece gelişmiş özellikler içeriyor.

Mitsubishi Process Suite (MAPS) ve Eplan Electric P8 ile Mühendislik Giderleri Yüzde 50’ye Kadar Azaltılabiliyor
Mitsubishi Electric, WIN Eurasia Automation 2015 Fuarı’nda Eplan Electric P8 verileri ile entegre edilen Adroit Process Suite (MAPS) uygulamasını gösterime sundu ve MAPS uygulamasının entegre bir yaşam boyu otomasyon yazılımı çözümü olduğuna vurgu yaptı. Söz konusu entegrasyon Eplan Electric P8 kullanıcılarının doğrudan Eplan Electric P8 devre şemaları aracılığıyla bir MAPS projesi geliştirmelerine olanak tanıyor.
Mitsubishi Adroit Process Suite (MAPS), kullanıcıların vanalar, pompalar ve konveyör kayışları gibi sistem parçalarına yönelik kontrol kodları, SCADA taslakları, etiketler ve dokümanlar oluşturmak amacıyla çeşitli projeler geliştirdikleri bir yaşam boyu yazılım çözümü. Eplan Electric P8 verilerinin doğrudan entegre edilebilmesi, söz konusu MAPS projelerinin oluşturulma sürecini büyük ölçüde kolaylaştırıyor ve MAPS uygulaması da devre tasarımı sürecinden başlayarak tüm değer zincirinde katma değer sağlıyor. Entegrasyon, kontrol sistemine yönelik bir kod dizini yazılmasına, tekli bir ön yüz tasarlanmasına veya proses etiketi oluşturulmasına gerek kalmaksızın sistem bileşenlerinin dokümantasyon doğrultusunda bağlanıp devreye alınmasını sağlıyor. Bu sayede sistem bileşenleri anında kontrol edilebiliyor ve çalıştırılabiliyor. Geliştirme maliyetleri yüzde 50’ye kadar azaltılabiliyor ve devreye alma süreci daha kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor.

Geri