Haberler

Festo, WIN Otomasyon Fuarı'nda AquaJelly ve SmartBird'ü Sergiledi

Festo, 19-22 Mart tarihleri arasında düzenlenen WIN Otomasyon Fuarı'nda, yeni otomasyon fikirlerine yönelik ürünlerini ve sistemlerini sergiledi.

Bu yıl Türkiye’deki 25. yılını kutlayan Festo, biyonik öğrenme ağı çerçevesinde yürüttüğü ve “geleceğin konseptleri” başlığı altında toplanan, “doğadan ilham alınarak” geliştirdiği biyonik ürünlerden, biyonik martı “SmartBird”ü ve biyonik denizanası “AquaJelly”i Türkiye’de ilk kez tanıttı. Ziyaretçiler biyonik denizanası Aquajelly’i Festo standındaki akvaryumda; biyonik martı SmartBird’ü ise fuar süresince önceden belirlenen saatlerde fuar alanı girişindeki açık alanda gökyüzünde uçarken izleyebildiler. 

SmartBird
SmartBird, mükemmel aerodinamik yeteneklere ve olağanüstü çevikliğe sahip, çok hafif fakat güçlü bir uçuş modeli. Festo, SmartBird sayesinde kuşların uçuş şifresini çözmeyi başardı. Ringa martısından esinlenen bu biyonik teknoloji-taşıyıcı, ilave bir yönlendirme mekanizması olmadan bağımsızca havalanabiliyor, uçabiliyor ve yere inebiliyor. Kanatlarını sadece yukarı-aşağı hareket ettirmiyor, aynı zamanda belirli açılarla döndürebiliyor. Bu, aktif mafsallı torsiyonel sürücünün kompleks kontrol sistemiyle birlikte kullanılarak uçuş esnasında eşi görülmemiş bir verimlilik elde edilmesi sayesinde gerçekleşebiliyor. Festo bu sayede doğada yer alan bir yapının enerji-verimli teknik uyarlamasını gerçekleştirmenin başarısını yaşıyor.

Aquajelly
Akıllı, adaptif mekaniğe sahip Festo’nun Aquajelly tasarımı ise elektriksel tahrikli, özerk hareket edebilen yapay bir deniz anasından ibaret. Şeffaf bir yarıküre ve ileri hareketi sağlayan sekiz koldan oluşan dış yapının merkezinde su geçirmez, lazerle sertleştirilmiş basınca dayanıklı bir taşıyıcı yer alıyor. Bunun içinde ise elektriksel tahrik mekanizması, her biri bir cep telefonu pili boyutunda iki adet lityum iyon şarjlı pil, bir şarj regülatörü ve bir oynar diski tahrik eden servo motorlar yer alıyor. 
Yüzde 99 oranında sudan oluşan doğadaki örneklerine benzeyen bu yapılar, su içinde kendi kendini kontrol eden ve belirgin ölçüde kolektif bir davranış biçimine sahip olan bir topluluk gibi hareket ediyor. Hatta bu otonom deniz anaları enerji ihtiyaçlarını kendi başına kontrol edebiliyorlar. 
Havuzun üst kenarında yer alan şarj istasyonuna yaklaşan yapay deniz anası burada istasyona çekiliyor ve pili şarj ediliyor. Su yüzeyinde gerçekleşen iletişim için AquaJelly yakın mesafe iletişiminde kullanılan ZigBee adlı telsiz hattından yararlanıyor. Bu hat onunla şarj istasyonu arasındaki veri transferine ve hatta kendisiyle su yüzeyindeki diğer AquaJelly’ler arasında irtibat kurup şarj istasyonunun meşgul olduğunu bildirmesine izin veriyor. Birbirleriyle çarpışmayı önleyen çevre sensörlerine ek olarak AquaJelly’lerde bir de kendi enerji seviyelerini denetleme imkanı veren bir iç sensör sistemi bulunuyor.

Geri