Röportaj

Atlas Copco Oil Free Bölümü'nden Bert Dirk: "Blower'larımız ile Fark Yaratıyoruz"WEX Global 2015 (Water and Energy Exchange) Uluslararası 9. Konferansı 23-25 Şubat tarihleri arasında İstanbul Divan Asia Hotel’de düzenlendi. “Su, Enerji ve Sıfır Atık” başlığında organize edilen Konferans, su ve enerji dünyasında fark yaratan endüstri aktörleri için büyük bir önem taşıyordu. İki yüzden fazla uluslararası delege ve üst düzey karar vericiyi biraraya getiren etkinliğin sponsorlarından birisi de Atlas Copco’ydu. Konferans kapsamında yaptığı sunumda, Atlas Copco’nun su arıtma tesislerine yönelik sunduğu düşük basınç blower’ları, sağladığı enerji tasarrufunu ve verimliliğe katkılarını anlatan Atlas Copco Oil Free Bölümü EMEA Bölgesi Düşük Basınç İş Geliştirme Müdürü Bert Dirk ile bir röportaj yaptık. Dirk, “Blower’lar, bir atıksu arıtma tesisinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 60-70’ini tüketiyor. Düşük basınçlı blower’larımız, su arıtma tesislerinde enerji tasarrufu sağlayarak önemli bir maddi kazanç sağlanmasına olanak veriyor” diyor...

Şubat 2015 / Sayı: 79


Su&Çevre: Atlas Copco hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Bert Dirk: Sürdürülebilir verimlilik çözümleri sağlamada dünya lideri olan Atlas Copco, müşterilerine yenilikçi basınçlı hava teknolojilerinin (kompresör) yanı sıra hava ve gaz işleme ekipmanları, hava şartlandırma sistemleri ve vakum çözümleri sunuyor. Ana ürün geliştirme ve üretim birimleri Belçika, İsveç ve ABD’de yer alıyor. 
Farklı bölgelere hizmet vermek üzere konumlandırılmış farklı ülkelerde de üretim tesisleri bulunan Atlas Copco, ürün ve hizmetlerini verimlilik, enerji tasarrufu, güvenlik ve ergonomiye odaklanarak geliştiriyor. Atlas Copco, müşterilerinin enerji verimliliğini sağlamak ve üretkenliklerine katkıda bulunmak için Ar&Ge odaklı çalışmalarını sürdürüyor. 

Su&Çevre: WEX Global 2015’in Atlas Copco için önemi nedir? Etkinliği desteklemedeki amacınız neydi?

Bert Dirk: Atlas Copco’nun WEX Global’i desteklemesinin nedenini iki şekilde açıklayabiliriz. Atıksu arıtma pazarı, ağırlıklı olarak enerji tüketimi önceliği bulunmayan mühendislik şirketleri ve yüklenicilerin egemen olduğu bir pazar. Bu pazarda en önemli şey, projenin toplam fiyatı. Atlas Copco olarak tesisin toplam yaşam döngüsüne (yatırımın geri dönüşüne) önem vermenin ve tedarikçilerle yakın işbirliğinin, elektrik faturasında büyük bir tasarruf sağlayabileceğini göstermek istiyoruz. Ayrıca Atlas Copco’nun blower tedarikçisi olduğu yönünde de farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.


Su&Çevre: Atlas Copco’nun su ve atıksu ürünleri ve teknolojileri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bert Dirk: Atlas Copco, “loblu (root) blower”, “vidalı blower”, “magnetik yataklı turbo blower”, “direk akuple dişli blower” ve “multi stage” dediğimiz çok kademeli turbo blower ile beş farklı blower teknolojisi konusunda tavsiyede bulunabilecek ve bunların tümünü tedarik edebilecek tek üretici. Atlas Copco olarak uzun yıllardır farklı tiplerde blower ve düşük basınç hava kompresörleri ile müşterilerimizin sektörlerine yönelik çözümler sunuyoruz. Bu yıl da vidalı teknolojiyi geliştirmemizin 5. yılını kutluyoruz. 
Blower’lar ağırlıklı olarak filtre geri yıkaması gibi bazı küçük uygulamalar ve havalandırma işlemleri için kullanılıyor. Atlas Copco genel havalandırma işlemlerine yönelik blower’lara odaklanıyor. Blower’ların, bir atıksu arıtma tesisinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 60-70’ini tükettiğini unutmamak gerekiyor. Düşük basınçlı blower’larımız, su arıtma tesislerinde enerji tasarrufu sağlayarak önemli bir maddi kazanç sağlanmasına olanak veriyor. Atlas Copco sürdürülebilir verimlilik sağlamak için enerji tasarrufu sağlayacak teknolojik gelişmelere odaklanmış bir firma. 
Atlas Copco olarak yüzde 30’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlayan yüksek verimli blower’larımızın kullanılmasının Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca Türkiye genelinde sunduğumuz 7/24 servis hizmeti ile de müşterilerimizi destekliyoruz. 

Su&Çevre: Atlas Copco’nun Türkiye pazarı hakkındaki çalışmalarından, Türkiye pazarı hakkındaki düşüncelerinden ve bu pazara yönelik hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Bert Dirk: Atıksu arıtma tesisleri Türkiye’de yüzde 90 oranında belediyeler tarafından işletiliyor. Su arıtma tesislerinin kurulumu için ihale yöntemi uygulanarak genelde iş en uygun fiyatı veren mühendislik firması lehine sonuçlanıyor. Atlas Copco olarak orta ve uzun vadede sağladığımız enerji tasarrufu ile yatırım maliyetini çok kısa sürede karşılıyoruz. Sessiz çalışan, çevre dostu blower’larımız ile atıksu tesislerinde fark yaratıyoruz.  
Atıksu tesislerinde sağladığımız enerji tasarrufu hakkında bilinirlilik yaratmak için tesisleri, mühendislik, danışmanlık ve proje firmalarını ziyaret ediyoruz. IPA destekli atıksu tesis yatırımlarında enerji verimliliği yüksek blower’larımızla öne çıkıyoruz. IPA, Avrupa Birliği tarafından kurulan ve aday ülkelere bilim, sanayi ve çevre konularında mali ve proje desteği sağlayan bir organizasyon. 
Türkiye, yeni ve gelişmiş teknolojilere açık bir ülke. Türkiye’deki atıksu arıtma tesislerinin gelişimi iyi bir seviyede ve yüksek nüfus sayesinde ülke büyük bir pazara dönüşüyor. Küresel yüklenicilerin ve yerel blower üreticilerinin varlığı, su arıtma sektörüne yönelik ilgiyi kanıtlıyor. Atlas Copco olarak sahip olduğumuz bilgi birikimi ile mühendislik şirketlerini, yüklenicileri ve son kullanıcıları destekliyoruz. Sadece ürün tedariğiyle değil, aynı zamanda her proje için eğitim ve danışmanlık da sağlayarak farklılık yaratıyoruz.

Geri