Haberler

Mitsubishi Electric, Endüstri 4.0'a Hazır

Mitsubishi Electric, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği-ENOSAD'ın organize ettiği "Uluslararası İleri Endüstriyel Otomasyon Kongre ve Sergisi"nde otomasyon sektörünün temsilcilerinden biri olarak yerini aldı.

Endüstriyel devrimlerin günümüzdeki son hali Endüstri 4.0, gerek bilgi birikimi gerek donanımsal anlamdaki alt yapısı ile teknolojinin geldiği son nokta olarak adlandırılıyor. İlk 3 endüstriyel devrim makineleşme, elektrik ve bilişim teknolojilerinin bir sonucuydu. Günümüzde ise, akıllı cihazların üretim teknolojilerinin yanı sıra raflarda bile yerini almasıyla 4. devrim şeklini alıyor. Endüstri 4.0 dönemi, yeni bir dijitallleşme, farkındalık ve otomasyon dalgasını getirecek.

Mitsubishi Electric, Uluslararası İleri Endüstriyel Otomasyon Kongre ve Sergisi’nde tanıttığı çözümler ve geliştirdiği alt yapı sistemleriye Endüstri 4.0’a hazır olduğunu ve yönlendirici güçlerinden biri olabileceğini gösterdi. Üretim hattını tamamen simüle edebilecek sistemlerin geliştirildiği çağımızda, Mitsubishi Electric de iQ Platform ile e-F@ctory’ye hazır.

Mitsubishi Electric Türkiye İş Geliştirme Müdürü Tolga Bizel, etkinlikte gerçekleştirdiği sunumda, Endüstri 4.0 ve buna bağlı olarak geliştirdikleri iQ Platform ve e-F@ctory’e dair bilgi verdi. Bizel, “Yeni kuşak bütün fabrika hattını sanal olarak gezebilecek, her bir parçanın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilecek, geriye doğru mühendislik yapabilecek. Onların dünyasında sanal üretim yapılabilecek ve tüm bunlar ortak bir platformda gerçekleştirilecek. Üretim makinasını simüle edip, çalışmasını ve kaynak kullanımını sanal ortamda test edebilecekler. Herhangi bir yerdeki elektronik cihaz değiştiğinde ona bağlı sistem ve sisteme bağlı yazılımlar da değişecek. Tüm bu taleplere hazır olmamız gerekiyor. Biz Endüstri 4.0’a e-F@ctory diyoruz, onu destekleyen platformumuza da iQ Platform diyoruz. iQ Platform ile e-F@ctory’e hazırız” diye konuştu.

Mitsubishi Electric Türkiye, İTÜ OTOKON Grubunu Konuk Etti
Mitsubishi Electric Türkiye, teknik eğitime verdiği önemi bir kez daha gösterdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kontrol ve Otomasyon Kulübü OTOKON’dan 20 kişilik bir grubu, Mitsubishi Electric’in Ümraniye’de yer alan firma ofisinde konuk etti. Gezinin başında genç mühendis adaylarına yönelik hazırlanan ve robotik - otomasyon teknolojilerini genel olarak inceleyen, günümüzde ve gelecekte kullanılması planlanan otomasyon teknolojilerini açıklayan bir sunum yapıldı. Sunumda İTÜ OTOKON üyeleri, Mitsubishi Electric’in otomasyon teknolojileri alanındaki çalışmalarını ve çözüm önerilerini inceleme ve bu sektördeki potansiyeli gözlemleme imkânına sahip oldular.

Gezinin diğer bölümünde Mitsubishi Electric’in 6 eksende hareket edebilen robot kolunun kontrol edilmesi ve programlanmasını içeren bir eğitim verildi. Eğitimde, öğrencilere endüstriyel alanda kullanılan robot kolların herhangi bir görevi yerine getirmesi amacıyla nasıl programlandığı genel hatlarıyla anlatıldı. Robot kolun eksenleri ve çalışma prensibi hakkında bilgi verildi. Ayrıca öğrenciler, Mitsubishi Electric’in endüstride birçok işlevi yerine getiren robot kollarını görsel anlatımlarla inceleme imkânı buldu. Teknik gezinin son kısmında ise Mitsubishi Electric’in “Marmaray” projesindeki otomasyon çalışmaları incelendi.

Geri