Haberler

Festo'nun MST Eğitim Programı Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

Festo'nun, Almanya Stuttgart Sanayi ve Ticaret Odası, TEGEV ve CbyT işbirliği ile düzenlediği Mekatronik Sistem Tekniği (MST) Eğitim Programı'nın sertifika töreni, 18 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşması, Festo Yönetim Kurulu Başkanı Otto Bauer tarafından yapıldı. Konuşmasında meslek ve ileri eğitimin öneminden bahseden Otto Bauer, “Meslek eğitimi devamlı gerçekleşen bir şeydir. Meslek eğitiminin merkezinde bilgi ve eylem yer alır. Meslek eğitimi süreci beş duyu yoluyla ve esas olarak görme, duyma, dokunma ve hissetme yardımıyla gerçekleşir. Pratiğe dayalı meslek eğitiminin önemi buradan da belli olur” dedi.


Mekatronik konusuna da değinen Bauer şunları söyledi: “Dünyamız artık başka bir dünya. Artık hiçbirimiz akıllı telefonların olmadığı bir dünyayı düşünemiyoruz; telefon etmek, ulaşılabilir olmak, e-postalar göndermek ve almak, internette ‘gezinmek’, böylece hangi konuda olursa olsun, her sorunun cevabını hemen almak çok önemli bir hale geldi. Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek, otomobilimiz, çamaşır makinamız, robotlar ve çocuk oyuncakları, ambalaj makinası ve daha pek çok şey mekatronik sistemlerdir. Yine mekatronik sayesinde mekatronik basitleşir ve daha kolay kullanılır hale gelir: Herkes bir akıllı telefonu kullanabilir. Mekatronik sistemleri geliştirmek, üretmek ve bakımlarını yapmak için uzmanlar yani mekatronik mühendisleri ve mekatronik teknikerleri gerekir. Bu nedenle bu ‘mekatronik uzmanı’ mesleği günümüzde, modern sanayi toplumunda kilit rol oynayan bir meslektir. Refahımız büyük ölçüde bu mesleğe bağlıdır.”
“Yıllar önce, teknisyenlerin bugünkü vasıflarının yeterli olmadığını gördük. Bunun üzerine Festo Didaktik olarak, işbirliği ortaklarımızla, yani IHK, AHK, TEGEV, CbyT ve Türkiye’nin birçok meslek lisesiyle ve MEB ile birlikte, Almanya’nın başarılı meslek içi ileri eğitim kursu ‘Mekatronik Sistem Teknisyeni’ kursunu Türkiye’de sunmak için çalışmalar yürüttük. Bunu başardık ve bundan dolayı tüm işbirliği ortaklarımıza çok teşekkür ederiz.”

Festo Yönetim Kurulu Başkanı Otto Bauer

Sertifika töreninde Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Akkuş, “Üretim Açısından Mekatronik ve Eğitim”; CbyT Yönetim Kurulu Başkanı Lale Bauer, “MST Programı Sınav ve Belgelendirmesi ile 5. Seviyenin Endüstri ve Çalışan için Önemi” ve Almanya Stuttgart Sanayi ve Ticaret Odası (AHK) Genel Sekreteri Jan Noether de “Eğitim Eşittir İnsan” konulu konuşmalarıyla yer aldılar.
Festo Endüstriyel Otomasyon Satış Müdürü Tuncay Soydaş’ın moderatörlüğünde geçekleşen sertifika töreninde ayrıca Festo Endüstriyel Otomasyon Genel Müdürü Osman Türüdü, Festo Proje Direktörü Dr. Hayrettin Karcı, Festo Endüstriyel Akademi Müdürü Hakan Emince de birer konuşma yaptılar.
Konuşma ve sunumlardan sonra eğitim programını başarıyla tamamlamış katılımcılara törenle sertifikaları verildi. Sertifika töreni sonunda TEGEV’in eski başkanı İsmail Bayraktar da kısa bir konuşma yaptı.
Sertifika töreninde Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş., BPO B-Plas Plastic, Ünilever Gıda San. A.Ş., Türk Pirelli Lastikleri A.Ş., Çelikord A.Ş., Ficosa Oto San. ve Tic. A.Ş., Çemtaş A.Ş., İNKA Yapı Bağlantı Elamanları San. ve Tic. A.Ş., İron FT Otomasyon San. ve Tic. A.Ş., Unigum Gıda Mad. San. ve Tic. A.Ş., Tempa Pano San. ve Tic. A.Ş., Pressan Madeni Eşya San. ve Tic. A.Ş., Samet Kalıp ve Madeni Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş., AO Smith Su Teknolojileri A.Ş., SEGER Ses ve Elektrikli Gereçler Sanayi A.Ş. firmalarından toplam 62 katılımcıya sertifikaları verildi.


Mekatronik Sistem Tekniği (MST) Eğitim Programı
Amacı, mekatronik sistem tekniği konusunda yetkin personel yetiştirmek olan MST, Almanya Stuttgart Sanayi ve Ticaret Odasının geliştirdiği bir meslek edindirme programı. Programı başarıyla tamamlayanlara verilen sertifika, aynı zamanda Almanya Stuttgart Sanayi ve Ticaret Odasının (AHK) onayını taşıyor. Program, Türkiye’de Almanya Stuttgart Sanayi ve Ticaret Odası ile işbirliği yapan Festo tarafından uygulanıyor.
Festo, dünya genelinde birçok ülkede yıllardan beri mekatronik konusunda temel ve ileri seviye eğitimler veren uluslararası bir firma. Ayrıca, Festo Türkiye’de MST’nin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte mühendisler için sertifikalı Mekatronik Uzmanlık Programı (MUP) sunuyor. Festo, bu sertifika programları ile hem teknisyen ve teknikerler hem de mühendisler için mekatronik alanında uzman kuruluşlarla işbirliği içinde teknoloji ve uygulama esaslı eğitim olanakları sağlıyor.

Geri