Röportaj

IFAT Eurasia için Geri Sayım Başladı

16-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek olan IFAT Eurasia Fuarı'nın, iki yüzün üzerinde katılımcı ve yedi binin üzerinde ziyaretçiye evsahipliği yapması bekleniyor.

IFAT Münih ile dönüşümlü olarak gerçekleştirilecek IFAT Eurasia, iki senede bir, sadece bölgedeki geleneksel IFAT ziyaretçilerini değil, Avrupa fuarlarına katılmakta zorluk yaşayan tüm bölge ülkelerdeki ilgilileri de ağırlayacak... Fuar’ın detaylarını Messe München International Eurasia Fuarcılık Proje Müdürü Namık Sarıgöl’den aldık... 

Ekim 2014 / Sayı: 75


Su&Çevre: Messe München International ve IFAT hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Namık Sarıgöl: Dünyanın önde gelen fuar organizasyon firmalarından birisi olan Messe München International, sadece Münih’te yılda kırkın üzerinde fuar organize ediyor. Münih’teki fuarlarında her yıl 30 bin katılımcı firmayı, iki milyon civarında ziyaretçiyle buluşturan Messe München ayrıca Asya, Rusya, Orta Doğu ve Güney Afrika’da da fuar organizasyonu alanında aktif. Dokuz iştiraki ve altmışın üzerinde temsilcilik ofisiyle doksandan fazla ülkede tanıtım ve pazarlama ağına sahip. TÜV SÜD tarafından yapılan denetimler sonucunda enerji verimliliği sertifikasını alan ilk fuar organizasyonu firması olan Messe München, sürdürülebilirlik açısından da sektörün öncü firmalarından birisi. 
Messe München International tarafından 1966 yılından bu yana Münih’te düzenlenen, su ve atıksu, kanalizasyon, katı atık, çevre teknolojileri ile belediye araç-gereçleri konusunda dünyanın en büyük fuarı olan IFAT ise, sektörün biraraya geldiği, yeniliklerin sergilendiği dünya çapındaki en büyük ve en etkin organizasyon. Messe München, IFAT Fuarı’nın misyonunu Çin ve Hindistan’dan sonra önümüzdeki yıl Türkiye ve Güney Afrika’ya da taşımış olacak. 

IFAT Eurasia,Congresium Ankara, ATO Uluslararası Fuar ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek

Su&Çevre: IFAT Eurasia Fuarı hakkında detayları öğrenebilir miyiz? Fuar neden Ankara’da düzenleniyor?

Namık Sarıgöl: İlk IFAT Eurasia Fuarı 16-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Congresium Ankara, ATO Uluslararası Fuar ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek. Fuar, Messe München International ve Türkiye’de bulunan ortaklığı olan MMI Eurasia tarafından organize ediliyor. 12 bin metrekare kapalı alanda açılması planlanan IFAT Eurasia 2015 Fuarı’nın iki yüzün üzerinde katılımcı ve yedi binin üzerinde ziyaretçiye evsahipliği yapmasını bekliyoruz. 
Hindistan ve Çin’deki organizasyonlardan farklı olarak IFAT Eurasia’nın Münih ile birbirini tamamlar nitelikte olması planlanıyor. Bunun için IFAT ve IFAT Eurasia dönüşümlü olarak, iki senede bir açılacaklar. IFAT Eurasia, sadece bölgedeki geleneksel IFAT ziyaretçilerine değil, Avrupa fuarlarına katılmakta zorluk yaşayan tüm bölge ülkelerdeki ilgililere de evsahipliği yapacak. 
Ankara, başkent olmasının avantajı ile çevre uygulamalarında modern yöntemlere geçilme kararlarının verildiği ve teknoloji kullanımı ihtiyacını doğuran yönetmeliklerin şekillendiği bir merkez. Ayrıca pek çok derneğin, birliğin, sivil toplum kuruluşunun, enstitünün ve kamu kurumunun merkezlerinin bulunduğu şehir. Coğrafi avantajı ile Türkiye’nin tüm bölgelerine hizmet verebilecek durumda. Bu özellikleri, şehir seçiminde Ankara’yı öne çıkardı. 

Su&Çevre: Yurtdışından ve Alman-ya’dan da katılım olacak mı?

Namık Sarıgöl: Messe Münih’in dünya çapında çok geniş bir iletişim ağı var. Dolayısıyla 90 ülkede tanıtım ve pazarlama faaliyeti yürütüyoruz. Münferit firma katılımlarına ek olarak çeşitli ülkeler tarafından organize edilecek toplu katılımlar var. Almanya’dan üç ayrı toplu katılım olacak. Bunun yanı sıra ABD, Avusturya, Çin, Fransa, İsviçre ve İtalya’dan da toplu katılımlar gerçekleştirilecek. 
IFAT markası ve bulunduğumuz coğrafyanın önemli bir pazar olması, uluslararası teknoloji sağlayıcılarına çok cazip geliyor. Bilindiği gibi son yıllarda bütün sektörlerde pazarlar Doğu’ya kayıyor. Bu coğrafyada çevre teknolojileriyle ilgili yatırıma ihtiyaç var. 
IFAT, yurtdışında doğru enstrüman olarak algılandığı için pek çok ülkeden toplu katılım sağlamak mümkün oluyor. Özellikle ziyaretçi bölgesi olarak gördüğümüz Balkanlar, Karadeniz, İran, Ortadoğu, Kuzey Afrika gibi ülke ve bölgelerde yoğun tanıtım çalışmaları yapılıyor. 


Su&Çevre: Sergilenecek ürün ve hizmet grupları neler olacak? Fuar’da hangi ürün gruplarının ağırlığı var?

Namık Sarıgöl: IFAT Eurasia’da alt gruplar açısından eşite yakın bir dağılım olacak. Su grubu da önemli bir ağırlık ile yerini alacak. Fuar’da Su Eldesi ve Arıtımı; Su ve Atıksu Arıtımı; Su Dağıtımı ve Kanalizasyon; Taşkın Önleme ve Su Havzaları Koruma/Kontrol; Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm; Atıktan Enerji Eldesi; Kentsel Çevre Temizlik Araçları ve Ekipmanları; Toprak, Hava ve Gürültü Kirliliği Kontrolü; Ölçme, Kontrol ve Laboratuvar Teknolojileri; Kaza Önleme, İş Güvenliği ve Risk Yönetimi ile Bilim, Araştırma ve Teknoloji Transferi alanlarındaki ürün ve hizmetler sergilenecek.

Su&Çevre: Bugün itibariyle hangi firmalar fuar’da yer alıyor? 

Namık Sarıgöl: Su grubundan bahsedecek olursak; Anadolu Flygt, Arges Arıtma, Arsimak Arıtma, AS Teknik Makine, Astim, Baştürk Mühendislik, Bioorient, Coşkun Arıtma, D.C. Industrie Elektronik GmbH, Delta Medikal, Deniz Mühendislik, Durko Endüstri Ürünleri, Ebro Armaturen, Ekonerji, Endress Hauser, Enotek, ENTA, ETA Ekipman, GESU, Hamle İnşaat, HA-US Santrifüj Teknolojileri, Kazancı Çevre, Krohne, Makro Çevre Koruma, Maxtrans End. Pompa, Miranda, Netzsch, Öz-Kan Makine, Phoenix Contact, Polat Makina, Promeka Arıtma, Redco, Seko, SMS, SNF Floerger, Standart Pompa, Teknik Debi, Üçbeyler Altyapı Arıtma, WAM Eurasia Makine ve Wilo katılımcı firmalar arasında yer alıyor. 

Su&Çevre: IFAT Eurasia Fuarı’nı benzer fuarlardan ayıran özellikler nelerdir? Firmalar IFAT Eurasia’ya neden katılmalı, ziyaretçiler ise fuarı neden ziyaret etmeliler?

Namık Sarıgöl: Türkiye’de çevre teknolojileri sektöründeki potansiyelin yüksek olduğu ve sektörün kendini ifade edecek ortamlara ihtiyaç duyduğu, çoğunluk tarafından kabul edilen noktalar. Çevre sektöründe daha hızlı büyümek, daha etkin hareket edebilmek, daha fazla insana erişebilmek, sektördeki toplam işlem hacmini artırabilmek ve bölgede sektörün liderinin Türkiye olduğunu vurgulayabilmek için güçlü bir organizasyona ihtiyaç vardı. Sektör içindeki tecrübesi ve uluslararası marka değeri ile IFAT Eurasia, yurtdışından hem katılımcı hem de ziyaretçiye rahat ulaşabilecek gücü ile bu ihtiyaca cevap verebilecek bir organizasyon.
Eş zamanlı organize edilen yan aktiviteler fuarları farklı hale getirir. IFAT Eurasia’da Messe München, IFAT ve MMI Eurasia ağları üzerinden yürütülen etkinlikler yer alacak. Ulusal bazda tüm sektör paydaşlarından ciddi destek görüyoruz. Dünya genelinde itibar gören ve sektörlerini temsil eden kurumlarla iyi ilişkiler içinde olduğumuz için sektörün önde gelen isimlerini Türkiye’ye getirmek bizler için daha kolay. 
Her fuarın temel hedefi sektörü biraraya getirmektir. Kamu, firmalar, kurum ve kuruluşların, oluşacak sinerjiden bir fayda çıkarması hedeflenir. Katılımcı firmalar açısından iletişime geçmek istedikleri kitleyle biraraya gelmeleri önemlidir. IFAT Eurasia mutlaka bu hedeflere hizmet edecektir. Fakat bunlara ek olarak ve belki daha ön planda tuttuğumuz hedeflerimiz de var. Öncelikle sektörün kümülatif olarak büyümesini sağlayacak ortamın oluşmasında rol oynamayı hedefliyoruz. Ziyaretçilerin gerçekten yeni ve alternatif teknolojilerle buluşmasını amaçlıyoruz. Hedeflerimizin sektöre katkı sağlayabileceğini düşünen tüm paydaşları bu gelişimin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

IFAT EURASIA’DA SERGİLENECEK 
ÜRÜN VE HİZMET GRUPLARI
• Su Eldesi ve Arıtımı
• Su ve Atıksu Arıtımı
• Su Dağıtımı ve Kanalizasyon
• Taşkın Önleme ve Su Havzaları Koruma/Kontrol
• Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm
• Atıktan Enerji Eldesi
• Kentsel Çevre Temizlik Araçları ve Ekipmanları
• Toprak, Hava ve Gürültü Kirliliği Kontrolü
• Ölçme, Kontrol ve Laboratuvar Teknolojileri 
• Hizmetler
• Kaza Önleme, İş Güvenliği ve Risk Yönetimi
• Bilim, Araştırma ve Teknoloji Transferi

Geri