Haberler

ABB'den Eko Verimli Yalıtım Gazı ile Şalt Teknolojisinde Yeni Buluş

Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon gruplarından ABB, şalt donanımı teknolojisinde önemli bir ilerleme kaydederek sülfür heksaflorür (SF6) gazı yerine kullanılabilecek yeni bir yalıtım gazı karışımı geliştirdi.

Bu alternatif gaz karışımı halen kullanılan SF6 ile benzer yalıtım özelliklerine sahip olmakla birlikte küresel ısınma üzerinde çok düşük etkisi nedeniyle çevresel etkileri önemli ölçüde azaltabilecek. Aynı gerilim değerlerindeki geleneksel donanımla karşılaştırıldığında, geliştirilen yeni karışımı kullanan ABB’nin gaz yalıtımlı şalt donanımı (GIS), ekipman ömrü boyunca karbondioksit eşdeğer emisyonu yüzde 50 civarında azaltma potansiyeline sahip bulunuyor.


ABB’nin Güç Ürünleri bölümü başkanı Bernhard Jucker, “Bu çok önemli başarının önümüzdeki yıllarda eko verimli GIS üretiminin önünü açacağını düşünüyorum. ABB, ‘daha iyi bir dünya için güç ve verimlilik’ ilkesiyle teknoloji ve inovasyon üzerinden müşterilerimize olumsuz çevre etkilerini azaltacak bir araç daha sunuyor” dedi.
SF6 gazı, fiziksel özellikleri nedeniyle onlarca yıl elektrik yalıtım maddesi olarak ve akım kesme amacıyla elektrik sektöründe kullanıldı. Basınçlı SF6 gazının elektrik yalıtım kuvveti diğer yalıtım maddelerine oranla çok daha yüksek. Bu özelliğiyle dar alanlardaki şalt tesislerinin küçük boyutlarda tutulmasına katkıda bulunarak gaz yalıtımlı şalt donanımının güvenli şekilde çalıştırılmasında önemli rol oynuyor. Ancak SF6 bir sera gazı ve bu özelliği de hizmet ömrü boyunca altyapı şirketleri ve sanayi işletmelerinin bu gazı dikkatli kullanmasını gerektiriyor. Özellikle, yaşlanan tesisleri hizmet dışına alma işlemleri sırasında standartlara uygun şekilde uygulama maliyeti önem arz edebiliyor.
Yeni teknoloji ilk kez İsviçre elektrik dağıtım şirketi ewz tarafından Zürih Oerlikon’da bir trafo merkezindeki pilot uygulamada kullanılacak.

Geri