Haberler

No Dig Turkey ve Tunnel Expo28-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı “Tunnel Expo Turkey” ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler İhtisas Fuarı “No Dig Turkey” kapsamında düzenlenen “Su Kayıp Kaçakları Türkiye Forumu” da büyük ilgi gördü.

Türkiye’de ilk kez altyapı ve tünel teknolojilerinin ne denli önemli olduğu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı “Tunnel Expo Turkey” ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler İhtisas Fuarı “No Dig Turkey” eşzamanlı olarak düzenlendi. Oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşen fuarları sekiz bine yakın profesyonel ziyaret etti. Fuarlar özellikle, gelişmiş ülkelerin kullandığı yeraltındaki altyapı çalışmalarını içeren kazısız teknolojiler ile ülkemizde ciddi yatırımların yapıldığı tünelcilik teknolojilerine dair gerçekleştirilen eğitim ve seminer programlarıyla dikkat çekti.


Demos Fuarcılık’ın organizasyonu ile gerçekleşen fuarlar, Tünelcilik Derneği (TUNELDER) Başkanı Prof. Dr. Nuh Bilgin, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Başkanı Yasin Torun ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı’nın katılımlarıyla açıldı. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen fuarlarda sergilenen, Avrupa’dan sonra Türkiye’de de kullanımına başlanan kazısız altyapı teknolojileri, önümüzdeki yıllarda tünelcilik sektörünün sayılı ülkelerinden biri olacağımızın sinyallerini verdi. Sivil ve askeri uygulamalarda kullanılan beton kumaş ürünleri ile ömrü bitmiş, sızdırmazlığını kaybetmiş, depreme, yeraltı hareketlerine karşı güçlendirilmesi gereken boru hatlarını, kazı yapmadan onaran teknik CIPP sistemi, fuarda profesyonel ziyaretçilerden tam not aldı. 

Türkiye’de son yıllarda büyük yatırımlar yapılan karayolu ve metro tünellerinin planlaması, inşası ve kullanımında gerekli olan her türlü makine, teçhizat ve ekipmanın sergilendiği “Tunnel Expo Turkey” ise üretici firmaların yanı sıra mühendislik-müteahhitlik şirketleri tarafından ilgiyle karşılandı. İş makineleri, TBM (Tünel Açma Makineleri), yapı kimyasalları, delme patlatma sistemleri, projelendirme gibi birçok alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok şirket, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen organizasyonda yerini aldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği desteğiyle yine Türkiye’de ilk kez düzenlenen NO DIG TURKEY Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı’nda sondaj ve kanal görüntüleme firmaları başta olmak üzere özel boru üreticileri, bentonit sanayi firmaları, rögar kapağı üreticileri, ultrasonik ölçüm sistemleri kullanan firmalar ve mikrotünel uygulamaları gerçekleştiren birçok firma, ürün ve hizmetlerini sergileme fırsatı yakaladı. Fuarda özellikle artan kuraklık tehlikesine karşı gerçekleştirilen, “Su Kayıp Kaçakları Türkiye Forumu” da büyük ilgi gördü. Bakanlık, su idareleri, valilik ve belediyeler tarafından desteklenen Forum’a başta sektör yetkilileri olmak üzere yüzlerce kişi katıldı. 

Su Kayıp Kaçakları Türkiye Forumu
Su Kayıp Kaçakları Türkiye Forumu, 28-29 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi. Forum’un açılışında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, su faturalarının yaklaşık yarısının kaçak parasından oluştuğunu belirterek, “Kayıp ve kaçakların önlenmesi gerekiyor. Bunun için de gereken çalışmayı yapmak hem kurumlar hem de vatandaşlar olarak hepimizin görevi” dedi. Kınacı, bugün en önemli sorunlardan birinin suyun kontrolü olduğunu ifade ederek, suyu hem az hem de fazla olduğu dönemde iyi yönetmenin önemine değindi. Dünya nüfusunun 2000’li yıllarda, önceki yüzyıla göre 2,5 kat, su tüketiminin ise 10 kat arttığına dikkati çeken Kınacı, suyun verimli kullanılmaması halinde hem maliyetinin artacağını hem de su kıtlığının yaşanacağını söyledi. Türkiye’de gelir getirmeyen su kaybının resmi rakamlara göre yüzde 40 seviyesinde olduğunu ancak gerçek oranın daha da yüksek olabileceğini düşündüklerini anlatan Kınacı, resmi kayıtlara girmeyen su kayıplarının bulunduğunu ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı

“Suyu verimli kullanacağız, bunun için de su kayıp ve kaçaklarını kontrol edeceğiz” diyen Kınacı,  Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün de 2011’de bu amaçla kurulduğunu hatırlattı.
Genel müdürlük olarak öncelikle mevzuat üzerinde çalıştıklarını aktaran Kınacı, ilk önemli icraatlarının da İçme Suyu Şebekelerinde Su Kayıplarını Önleme Yönetmeliği’nin yayımlanmasını sağlamak olduğunu kaydetti. Kınacı, Türkiye’de suyun en çok kullanıldığı sektör olan tarımda da mevzuat değişikliğini tamamlamak üzere oldukları bilgisini verdi. Kınacı, bugüne kadar belediyelerden yeterli desteği alamadıklarını belirterek, “İçme Suyu Şebekelerinde Su Kayıplarının Önlenmesi Yönetmeliği’ne göre belediyelerin su kayıplarını Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekiyordu. Buna karşılık sadece Diyarbakır, Adana, Kocaeli, İstanbul, Samsun, Malatya ve Bursa ile Merzifon, Safranbolu, Göreme ilçelerinin su ve kanalizasyon idareleri gerekli bilgileri gönderdi. Bu da bu işe gereken önemi vermediğimizin göstergesi” diye konuştu.


“Faturaların yarısı kaçak parası”
Türkiye’de yılda 2 milyar metreküp su kaybı yaşandığını belirten Kınacı, bunun da su faturalarına yansıdığını ifade etti. Kınacı, “Şu anda ödediğimiz faturaların yaklaşık yarısı kaçak parası. 10 lira ödüyorsak, bunun 5 liraya yakın bölümü kullanmadığımız suyun parası. O halde kayıp ve kaçakların önlenmesi gerekiyor. Suyun verimli kullanılması için yapılacak çalışmalara toplumun her kesiminin destek vermesi gerekiyor” diye konuştu. 
Su kayıp ve kaçaklarının önlenmesinde altyapının da önemli olduğuna işaret eden Kınacı, özellikle yeraltı şebekelerinin kontrolünde kazısız teknolojilerin kullanılmasının faydalı olacağını anlattı. “Yeni bir su kaynağı araştırmak değil, öncelikle mevcut su potansiyelimizi verimli şekilde kullanmakla mükellefiz” ifadesini kullanan Kınacı, bu konuda yerel yönetimlere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.
Su Kayıp Kaçakları Türkiye Forumu kapsamında “Su Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar”, “İçme Suyu Şebekelerinin Planlanması”, “Gelecek Su için Neler Getirecek?”, “Su Kayıp ve Kaçakları için Tespit ve Kontrol Yöntemleri”, “Türkiye’de ve Dünyada Su Kayıp ve Kaçakları İstatistikleri ve Uygulama Örnekleri” başlıklı oturumlar düzenlendi.

Geri