Haberler

Menderes Jeotermal'in Tercihi Yine Standart Pompa Oldu

Geçtiğimiz ay açılışı yapılan Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş.'nin 100 milyon dolarlık yatırımla yaptığı Dora-3 Jeotermal Elektrik Santrali'nde Standart Pompa'nın pompaları kullanılıyor.

Türkiye’nin ilk özel jeotermal elektrik santrali olan 8,5 megawat kurulu gücündeki Dora-1 ve 11,5 megawat kapasiteli Dora-2 santrallerinin ardından, 34 megawat gücündeki Dora-3A 2013’te, Dora-3B ise Tabii ve Enerji Kaynakları Bakanı Taner Yıldız’ın katılımı ile geçtiğimiz Haziran ayında açıldı. Santralin Dora-3A Brine hattında çalışan 11 adet pompaya ek olarak yine Standart Pompa’ya ait SCP-HT modeli 9 adet pompa, Dora-3B’de devreye alındı.  Dora 3 jeotermal santralinde işletmeye alınan Brine hattı pompaları yeraltından çıkan yüksek sıcaklıkta ve basınçlı jeotermal suyu ısı değiştiricilere göndererek pentan sıvısını ısıtmak için kullanılacak. Dizayn özelliği merkezden ayaklı olan SCP - HT pompalar kaplin ayarsızlıklarına kalıcı çözüm buluyor ve işletmelere bakım kolaylığı sağlıyor. SCP - HT modeli, enerji santrallerinin yanı sıra, demir-çelik, gıda ve enerji, kimya, petrol, kağıt ve kağıt hamuru endüstrisi gibi endüstrilerde de rahatlıkla kullanılıyor. 


Temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan jeotermal enerji, küresel ısınma ve fosil yakıt kullanımı gibi geleceği etkileyen çevre faktörlerine karşılık daha güvenilir bir çözüm sunuyor. Türkiye’nin doğal enerji kaynaklarından maksimum faydayı sağlamak amacıyla devreye alınan santraller, yerli kaynakların değerlendirilmesi açısından önemli bir potansiyel. Standart Pompa’nın kullanımı rahat, güvenilir ve çevre dostu pompaları jeotermal enerjinin en verimli ve en doğru şekilde üretilmesinde etkin rol oynuyor.

Geri