Haberler

Schneider Electric'ten "Akıllı Pano" ile 3 Aşamalı Enerji Yönetimi

Enerji yönetimi uzmanı Schneider Electric, ofis, mağaza ve otel gibi küçük ve orta ölçekli binalarda sürdürülebilir enerji verimliliği sağlamak için tasarladığı Akıllı Pano sistemini müşterilerinin kullanımına sunuyor.

Akıllı Pano, “Ölç”, “Bağlan” ve “Tasarruf et” adımlarıyla sürdürülebilir enerji verimliliği sağlıyor. Daha az güç kullanımı ve aynı performans seviyesiyle enerji verimliliği artışı sağlayan Akıllı Pano, günümüzde CO2 emisyonlarını azaltmak için en hızlı ve ekonomik yöntem olarak değerlendiriliyor.


30 ülkede bin pano üreticisi tarafından güvenle seçilen ve enerji verimliliği sağlayan Akıllı Pano hakkında bilgi veren Schneider Electric Alçak Gerilim Ürünleri Pazarlama Müdürü İsmail Gökyar, “Bir binanın enerji kullanımının detaylı bir şekilde analiz edilmesine imkan sunan Akıllı Pano çözümümüz, Avrupa Birliği’nin enerji performansıyla ilgili yönergelerine verilen basit ve etkin bir yanıttır” dedi. 

İsmail Gökyar, “Enerji yönetimi çözümlerine yapacağınız çok az bir yatırımla binanızın işletme maliyetlerini azaltabilirsiniz. Enerji yönetimi sistemleri olmayan tesisler, enerji verimli binalara göre sekiz kat daha fazla enerji kullanırlar. Avrupa Birliği düzenlemelerine göre baktığımızda, enerji izleme sistemleri olmayan binaları işletmek çok daha pahalıya mal olurken bu binaların değer kaybına uğrama riski de oldukça yüksektir. Verimli enerji kullanımı için eksiksiz çözümler sunan küresel bir sağlayıcı olarak Schneider Electric’in portföyünde bulunan enerji yönetimi çözümleri, hem yeni hem de mevcut yapılar için tasarlanmıştır ve her iki durumda da maliyet tasarrufu sağlar” şeklinde konuştu.

Akıllı Pano’nun topladığı verileri görsel hale getirerek yapılan kolay analizler sonucunda enerji verimliliği sağladığını belirten İsmail Gökyar, kısa sürede gerçekleşecek maliyet tasarrufuyla yatırımın geri dönüşünün hızlıca sağlanacağını vurguladı.

3 aşamalı enerji yönetimi 
“Ölç”, enerji tüketimi ölçümünün otomatize edildiği ilk adım olarak karşımıza çıkıyor. Son 10 yıldır ölçüm, kontrol ve haberleşme yeteneklerini Akıllı Pano’yu üretmek için kullanan Schneider Electric, alçak gerilim pano teknolojisinde köklü değişikliklere imza attı. Geliştirilen teknoloji sayesinde günlük operasyonlar kolaylaşırken, aynı zamanda hataya açık manuel veri toplama sürecinin de ortadan kaldırılması sağlandı.

İkinci adım olan “Bağlan”, enerji verisine doğru zamanda güvenli erişim imkanı veren veri kaydedicisi Energy Server Com’X 200 tarafından sağlanıyor. 

“Tasarruf et” üçüncü adımını uygulamak üzere enerji analizlerine ihtiyaç duyan tesis yöneticileri için StruxureWare Energy Operation hizmetleri, enerji tasarrufu sağlayan ve sürekli enerji verimliliği için gerekli alanları tespit eden kullanıcı dostu bir çözüm sunuyor.

Bulut tabanlı bir hizmet çözümü olan Energy Operation, hem oldukça uygun maliyetli hem de kullanıcılara kendilerine özel hazırlanmış raporlara enerji hedeflerini gerçekleştirebilmek için bilinçli aksiyonlar almak üzere istedikleri zaman istedikleri yerden ulaşabilme imkanı veriyor.

Geri