Çanakkale İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Çanakkale Belediyesi'nin 27 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nde Fiziksel Arıtma, İleri Biyolojik Arıtma ve Çamur Susuzlaştırma üniteleri yer alıyor.

Temmuz 2014 / Sayı 72

Tesisi farklı kılan diğer bir özellik ise arıtılmış suyun ultraviyole dezenfeksiyon ünitesinden geçirilmesi…
Çanakkale Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği modern Katı Atık Depolama Alanı’nın ardından ikinci büyük çevre yatırımı olan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 19 Mart 2014 Çarşamba günü düzenlenen açılış töreni ile birlikte hizmete girdi. Işıklar Köyü Kırkuyusu Mevkii’nde yer alan tesis, yaklaşık 40 bin metrekarelik alan üzerine kurulu.
Aktif Çamur Sistemi ile çalışan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 21.750 m3/gün kapasiteli. 2043 yılına kadar 210 bin nüfusa hizmet verecek şekilde projelendirilen tesisin birinci etabı, 2028 yılına kadar 145 bin eşdeğer nüfusa hizmet verecek şekilde hayata geçti. 27 milyon TL yatırım bedeli ile gerçekleştirilen proje kapsamında şu anda bulunan tesise ek olarak, şehrin farklı noktalarında bulunan 3 ana terfi merkezi ve toplamda 16 bin 500 metre toplayıcı, terfi ve deşarj hatlarından oluşan şebeke yapımı gerçekleştirildi.


İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Fiziksel Arıtma, İleri Biyolojik Arıtma ve Çamur Susuzlaştırma ünitelerini kapsıyor. Yapımında en yeni teknolojilerin ve ekipmanların kullanıldığı tesis, işletim performansı ve enerji sarfiyatı ile Türkiye’nin sayılı atıksu arıtma projeleri arasında yer alıyor. Tesisi farklı kılan diğer bir özelliği ise arıtılmış suyun ultraviyole dezenfeksiyon ünitesinden geçirilmesi. Bu ünite ile olası bakteri kaçakları engellenerek, arıtılmış atıksuyun tarımda kullanımının önü açılıyor.


Nasıl Çalışıyor?
Atıksu arıtma tesisinde amaç, atıksuyun bünyesinden karbon, fosfor ve azotun giderilmesi. Bu kapsamda tesise ulaşan atıksu öncelikle kaba ve ince ızgaralardan geçerek bünyesindeki büyük ebatlı kirletici maddelerden kurtuluyor. Ardından havalandırmalı kum ve yağ tutucu ünitesinde kum ve yağ uzaklaştırılıyor. Büyük ebatlı kirletici maddelerden, kumdan ve yağdan kurtulmuş olan atıksu, bio-fosfor havuzuna alınıyor. Fosfor gideriminin ilk aşaması burada gerçekleşiyor. Bu aşamadan sonra havalandırma havuzuna alınan atıksuya uygun miktarda hava veriliyor. Böylelikle bakterilere karbon, azot ve fosfor giderimini yapacakları ortam yaratılmış oluyor. Arıtım, bakteriler aracığılığı ile gerçekleştiriliyor.
Havuzlardan ayrılan atıksu, son çöktürme tanklarına ulaşıyor. Burada çamurun çökmesi sağlanıyor. Oluşan çamur, çamur ünitelerine gönderiliyor. Çamur, çamur ünitelerinde stabilize hale getiriliyor ve dekantörlerden geçirilerek içerdiği katı miktarı artırılıyor ve sistemden uzaklaştırılıyor. Son çöktürmeden alınan arıtılmış atıksu ise son olarak UV dezenfeksiyon ünitesinden geçiriliyor. 

Tarıma da Katkısı Olacak
Tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1999 yılından bu yana atıksu arıtma tesisi için mücadele verildiğini belirten Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ilk olarak yer tespiti konusuyla mücadele edildiğini, sağlıklı olmayan zeminin iyileştirilmesi ile çalışmalara başlandığını söyledi. 
2010 yılında projenin İller Bankası’nca onaylandığını ve Şubat 2011 tarihinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygunluk belgesi verildiğini aktaran Başkan Gökhan, yapım aşamasında da İller Bankası’na başvurulduğunu ve 25 milyon TL’lik talebin 2012 Mart ayında onaylandığını kaydetti.
Konuşmasında tesise ilişkin bilgiler de veren Başkan Gökhan, “İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde biyolojik bir arıtma yapıyoruz. Çıkış suyunun ultraviyole ile mikroplardan tamamen arınmış olması da son derece önemli. Bu yeni bir teknik. Bu tekniğin ender olarak uygulandığı yerlerden biri Çanakkale. Burada suyun çıktısının sulamada da kullanabileceğini düşünüyoruz. Çünkü bu su aynı zamanda içindeki diğer katkılarıyla gübre vazifesi de görüyor” diye konuştu.

Geri