Röportaj

Mitsubishi Electric Europe b.v. Su Sektörü Yöneticisi Detlef Koffke: "Çevre Sektöründe Anahtar Firmalardan Biri Olmak İstiyoruz"Detlef Koffke, Mitsubishi Electric Europe b.v.’de Su Sektörü Yöneticisi olarak görev yapan çok deneyimli bir Mitsubishi yöneticisi. Koffke, Mitsubishi Electric Türkiye’nin 2014 WIN EURASIA Fuarı’ndaki etkinliklerine katılmış ve bir de sunum yapmıştı... “Su Sektöründe Verimliliği Artırmak” başlığıyla yaptığı sunum hayli ilgi çeken Koffke ile kısa bir söyleşi yaptık...


Su&Çevre: Mitsubishi olarak, dünya çapında tanınan çözümlerinizden örnekler verebilir misiniz?

Detlef Koffke: Sayısız proje çalışmamız var. Yine de tanınırlığıyla öne çıkan birkaç örnek verebilirim... Tokyo’da Asya’nın en büyük kanalizasyon tesisi, Japonya’daki en büyük arıtma tesisi olan Osaka’daki Murano, Singapur’da Bedok Bölge Kontrol Merkezi (PUB), Hamburg’da, Almanya’nın en büyük atıksu arıtma tesisi, Minsk’te 250 adet pompa istasyonu, Man Adası’nın tüm su ve atıksu tesisleri, İngiltere Yorkshire ve Welsh’de su ve atıksu tesisleri, Hollanda Rivierenland’da 39 atıksu tesisi ve 150’den fazla pompa istasyonunda yer aldık... Ve tabii ki sayamadığım çok sayıda tesiste çözümlerimiz tercih edildi. 


Su&Çevre: Mitsubishi’nin Türkiye’ye gelişi Marmaray Projesi ile oldu. Şimdilerde Türkiye’de su ve çevre sektöründe projeleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Detlef Koffke: Mitsubishi Electric Türkiye çerçevesinde Türkiye’de su ve çevre sektöründe fırsat olarak gördüğümüz başlıca alanların, belediye ve endüstriyel atıksu tesisleri olduğunu söyleyebilirim. Bunun içinde de tortul atık işleme, temiz su dağıtımı ve büyük hacimli su kullanımı gerektiren sulama da var. 
Temiz ve atıksuda başlıca odağımız, yeni yapılmış tesisler ve aynı zamanda hâlihazırda bulunan tesislerin modernizasyonları olacak. Çevre sektöründeki projeler dediğimizde gördüğümüz en büyük potansiyel, yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu projelerinde. Bu gibi projeler daha çok hidroelektrik santralleri ve biyogaz kullanımıyla gerçekleştirilebilir. 
Bu endüstride en yüksek kalite, güvenilirlik ve sorunsuz operasyon, tesisteki verilerin kolay dolaşımı, işletme maliyetlerinin azaltılması, enerji tasarrufunun artırılması, su kaybının önlenmesi ve riskin azaltılması, önem noktalarımızı oluşturuyor.
Mitsubishi olarak hedefimiz ise Türkiye su ve çevre sektöründeki anahtar firmalardan biri olmak. Yerel belediyeler ve endüstrilerdeki orta ve yüksek voltajlı elektrik otomasyon projelerinde yer almak istiyoruz ve bu projeleri mevcut ve ekleyeceğimiz yeni partnerleri de dâhil ederek gerçekleştireceğiz.

Geri