Haberler

GE ve Aramco, Deniz Suyu için İnovasyon Yarışması Düzenliyor

GE ecomagination ve Aramco Girişimcilik, deniz suyunun tuzdan arındırılması sürecinde, enerji verimliliğinin artırılmasına odaklanan yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi amacıyla herkese açık bir inovasyon yarışması düzenlediğini duyurdu.

200 bin dolar tutarındaki yarışma ödülü, dört kazanan yarışmacı arasında kişi başına 50 bin dolar olarak eşit biçimde dağıtılacak. Bunun yanı sıra en iyi fikirlerin ticarileştirilmeleri olasılığı da mevcut.

Mevcut tuzdan arındırma teknolojileri yoğun derecede enerji tüketen süreçler. Enerji tüketimi, tuzdan arındırma maliyetinin yüzde 70’ine kadar çıkabiliyor. Bu yarışma ile maliyetleri dünya genelinde aşağı çekmek için teknolojik gelişme, süreç iyileştirme veya her ikisini de içeren özgün yöntemlerin bulunması hedefleniyor.

Aramco Girişimcilik’in Özel Projeler Direktörü Nabil Al-Khowaiter, “Deniz suyunun tuzdan arındırılması için daha verimli bir yöntem bulunması, dünya çapında daha sürdürülebilir bir enerji yönetimi için var olan toplu arayışta çığır açan bir hamle olacak. Artan su kıtlığı nedeniyle dünyanın dört bir yanında yer alan ülkeler tatlı su elde edebilmek için giderek daha fazla tuzdan arındırma yöntemi kullanır hale geldiler. Bu bağlılık güncel tekniklerle enerji tüketiminin dramatik biçimde artmasına neden olabilir. Aramco Girişimcilik, GE ile tuzdan arındırma maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çözümler geliştirilmesinin yanı sıra yeni teknoloji ve endüstrilerin Suudi Arabistan’a getirilmesi ve bu yönde yatırımlar yapılması için de ortaklık yapıyor” dedi.

GE’nin Küresel Ecomagination Direktörü Deb Frodl, ise “GE ecomagination suyun tuzdan arındırılması için daha sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesini hızlandırmak için yatırım yapıyor. Bu yarışma sayesinde dünya genelindeki bilim adamları, mühendisler, girişimciler ve mucitlerin, yeteneklerini bu amaç doğrultusunda harekete geçirmelerini teşvik edebilmeyi ve müşteriler için faydalı sonuçların elde edilmesini umuyoruz” dedi.

İnovasyon yarışmasına, toplam tuzdan arındırma maliyetleri ve emisyonları düşürecek yeni çözümler sunan fikirler başvurabilecek. Sunulan çözümlerin dünya çapında yenilikçi, etkili, uygulanabilir ve ölçeklenebilir olması gerekiyor.
Kayıtlar www.ninesights.com/community/ecomagination web sitesinde anında kabul ediliyor. Katılım için son teslim tarihi 16 Temmuz 2014 olarak belirlenen yarışmada kazananlar Kasım 2014’te açıklanacak.

Geri