Haberler

Melen Barajı'nın Temeli Atıldı


İstanbul'un su kaynağını iki katına çıkartacak dünyanın en büyük içmesuyu barajının temeli atıldı.

Melen Barajı Temel Atma Töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, KKTC Çevre Bakanı, İstanbul ve Düzce valileri, ABD Başkonsolosu, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, çok sayıda bürokrat ve vatandaşın katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. 
Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, geçmişte İstanbul’un çok ciddi su ve çevre sorunları yaşadığını hatırlatarak, 1994’te başlattıkları çalışmalarla İstanbul’un su, atıksu ve çevre sorunlarını aştıklarını söyledi. Melen Barajı’nın İstanbul’un su sorununu 2071 yılına kadar çözeceğini ifade eden Eroğlu, müteahhitten barajın 7 Aralık 2016 saat 13.59’da bitirilmesini istedi. Melen Barajı’nın dünyanın sayılı içmesuyu barajlarından biri olduğunu vurgulayan Eroğlu “Melen Barajı yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edecek. Tek başına İstanbul’un yıllık su ihtiyacını karşılayacak” diye konuştu. 
Sağlıklı suya erişimin dünyanın birçok şehrinde sorun haline geldiğine dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Yaptığımız yatırımlarla İstanbul’u kendine getirdik. Denizler, dereler temizlendi. Türkiye’de 80 yılın en kurak yılını yaşamamıza ve barajlardaki doluluk oranı yüzde 30’larda olmasına rağmen İstanbul’un su sıkıntısı yok diyebiliyoruz. 15 milyon insan ve yaz aylarında günlük 3 milyon metreküplük kullanıma rağmen İstanbul’da su sıkıntısı olmayacak” dedi.
Konuşmaların ardından Düzce’nin Kocaali ilçesi Ortaköy beldesindeki Melen Barajı şantiyesine canlı bağlantı yapılarak temel atma töreni gerçekleştirildi.

Geri