Röportaj
"Yaşam Kalitesini Artırmayı Hedefliyoruz"

Şubat 2014 / Sayı: 67

Özellikle Marmaray Projesi’nde yer alan teknolojisiyle dikkat çeken ve ulaşım projeleri konusunda önemli çalışmaları bulunan Mitsubishi Electric Türkiye, 2012 yılında Genel Teknik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GTS) ile birleşmiş ve ülke genelinde 5 satış ofisi ile 50 çalışanın yer aldığı yeni organizasyon yapısıyla sanayi otomasyonu satışlarına resmen başlamıştı. Firma ayrıca klima ve uydu, asansör/yürüyen merdiven, otoray için elektrik ekipmanı ve güç sistemleri gibi altyapı tabanlı iş birimlerinin Türkiye’deki alanını genişletmek üzere de faaliyet göstermeyi ve daha fazla büyümek için Türkiye ile komşu ülkelerde satışlarını artırmayı planlıyor. Bu öngörü çerçevesinde atağa geçen Mitsubishi Electric Türkiye’nin, Türkiye ve çevre bölgelerdeki faaliyet alanları arasında sanayi otomasyonu (satış, mühendislik hizmetleri ve entegrasyon), havalandırma sistemleri ve altyapı destek gibi hizmetleri yer alıyor. Bunların yanı sıra pazar araştırması da dâhil olmak üzere pazarlama çalışmaları, yerel satış ağlarının oluşturulması ve distribütörlerin yönetimi de bu merkezden yürütülüyor. Gelişmelerle ilgili bilgi aldığımız Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Masahiro Fujisawa, Türkiye’de fabrika otomasyonu ürünlerinin satışı ve bakımını yürüttüklerini, diğer taraftan ise yüksek kaliteli klima ve havalandırma sistemleri ile sosyal altyapı sistemleri alanlarında da faaliyet gösterdiklerini vurguluyor. Kendileri için, faaliyet gösterdikleri diğer alanların birbirini desteklemesinin çok önemli olduğunu ifade eden Fujisawa, “Örneğin, dünyanın en hızlı asansörünü 18 m/s hızla biz ürettik. Ayrıca, Mitsubishi Electric, dünyada Spiral Yürüyen Merdiven teknolojisine sahip tek firma olma özelliğine sahip” ifadelerini kullanıyor. 

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Masahiro Fujisawa

Mitsubishi Elektrik Türkiye’nin Türkiye’de bitirdiği ve halen devam eden yüksek seviyeli projelerinden de bahseden Fujisawa şu bilgileri veriyor: “Fabrika otomasyonu kısmından başlayacak olursak, Türkiye’deki dikkat çekici projelerden biri olan İstanbul’daki iki yakayı birleştiren Marmaray Tünel Projesi’nin havalandırma sistemlerini yaptık. Bununla beraber, Türkiye’de önemli birçok projeye de dâhil olduk. Bunlardan biri olarak uzayla ilgili faaliyet kolumuz, en temel alanlarımızdan birini oluşturuyor. Mart 2011’de Turksat 4A ve 4B’nin üretimi için sözleşme yaptık. Türkiye’nin yayın ve internet sistemlerine katkı sağlayacak bu projeleri daha da çok destekleyeceğiz. Gayretli ve genç ulusal geçmişine baktığımızda Türkiye’nin gelişmeye devam edeceğine inanıyoruz. Otomobil, elektronik ürünler gibi Türk ihraç mallarının üretim endüstrisi gelecekte daha da fazla genişlemeye devam etmeli. Fabrika otomasyonunun, üretimin temel bileşeni olması nedeniyle, Türkiye’nin fabrika otomasyonundaki gelişimine, Asya pazarında ilk sırada olmamızı sağlayan teknolojilerle katkıda bulunmak istiyoruz.” 

Fabrika otomasyonunda Asya’da lideriz
“Türkiye’de satış ağımızı genişletiyoruz. Şu anda fabrika otomasyonu konusunda Asya pazarında lideriz. Japonya’da ise PLC pazarının yüzde 60’tan fazlasını ve birçok üründe liderliği elimizde bulunduruyoruz. Pazar oranımızı artırmak için ise Türk müşterilerimize, ürünlerimizin sahip olduğu bu yüksek kaliteyi anlatabileceğimizi ve daha fazla müşteriyle güvene dayalı bir ilişki geliştirebileceğimizi umuyoruz.” 

Yaşam kalitesini artırmayı hedefliyoruz
“Mitsubishi Electric Group olarak felsefemiz, teknolojimizi, servislerimizi ve yaratıcılığımızı geliştirerek toplumdaki yaşam kalitesini artırmak. Türkiye’de de yine bu felsefeyi takip edeceğiz. Tüm ekibimiz ile faaliyetlerimizin müşterilerimizin gözündeki yerini yükselteceğiz. Sonuçta da sevilen bir firma olacağımızı umuyorum.” 

Türkiye’nin üretimdeki yükselişine katkı sağlamak istiyoruz 
“Türkiye’deki en öncelikli görevimiz fabrika otomasyonu faaliyetlerimizi mümkün oldukça hızlı bir şekilde genişletmek. Fabrika otomasyonu ürünlerimiz tüm dünyada kullanılıyor ve otomobil, elektronik endüstrisi, kimya endüstrisi, metal işleme, su arıtma alanlarında çok büyük bir tecrübemiz var. Ek olarak, dünya çapındaki 17 satış sonrası destek kolumuzla müşterilerimize mükemmel bir servis hizmeti öneriyoruz. Türk endüstrisinde kullanılacak her bir fabrika otomasyonu ürünümüzün, gelişen kalite ve işlevleriyle Türkiye’nin üretimdeki yükselişine katkı sağlamak istiyoruz.” 

Enerji tasarrufuna ihtiyaç artacak
“Geçtiğimiz 10 yıl içinde Türkiye büyük bir büyüme gösterdi. Türkiye’nin 29 civarında olan genç bir nüfusa sahip olmasıyla, Türk endüstrilerinin büyümeye devam edeceği beklentisindeyiz. Bununla birlikte gelecekte Türkiye’de fabrika otomasyonuna ve ek olarak enerji tasarrufu ile ağır makinelerdeki işlevselliğe olan ihtiyacın artacağı kanısındayız. Bu zorlu göreve ise adres olarak kendi teknolojimizi gösterebiliriz. Böylelikle de umuyoruz ki dünyadaki en yüksek kaliteye sahip fabrika otomasyonu ürünlerimizle Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayabileceğiz.” 

Türkler ilişkilere önem veriyor
“Türklerde olduğu gibi Japonlar da diğer insanlarla olan ilişkilerine çok önem veriyorlar. Japonca’da ‘Ichigo-Ichie’ diye bir atasözü vardır. Bu atasözü, ‘bir insan ile karşılaşmak çok nadide bir fırsattır’ anlamına gelir. Bundan dolayı bir firmanın değeri, müşteriye verdiği cevaplar ve servis destekleriyle artar ya da azalır. Mitsubishi Elektrik Türkiye’yi kurarak Mitsubishi Electric Group’un Türkiye’deki müşterileriyle arasındaki mesafeyi kısalttığı inancındayız. Müşterilerimize daha iyi ürün ve servis desteği sunarak müşterilerimizi tatmin etmek, bizim için en zorlu görevlerden biri olacak ve gelecekte müşteri tatminimizi çok daha fazla artırmaya çalışmaya devam edeceğiz.

Mitsubishi Electric Avrupa Fabrika Otomasyonu Başkanı Harmut Pütz
“e-F@ctory, performansı artırıyor”


“Fabrika otomasyonu grubumuzun Avrupa merkezi, Almanya’nın Düseldorf şehri yakınlarındaki Ratingen şehrinde bulunuyor. Buradaki merkez, Japonya Mitsubishi Electric firmasına bağlı olan Mitsubishi Electric Avrupa’nın bir ayağı. Avrupa’daki genel merkezimizden otomasyon, CNC çözümleri ile elektronik boşaltma ve lazer işleme makinelerinin Türkiye ve EMEA’daki distribütörlerimiz gibi yerel ağlarımız ile satış, servis ve desteğini sağlıyoruz.”
“Otomasyon konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olarak Mitsubishi Elektrik, PAC (Süreç Otomasyon Kontrolörleri)’lerden PLC’lere, sürücülerden robotlara ve CNC, EDM ve lazer işleme makinelerine kadar üstün otomasyon donanımlarının yanında müşteriye özel sistem çözümleri de sunabiliyor. 
Mitsubishi Electric’in ‘e-F@ctory’ olarak bilinen sistem çözümü, özellikle yiyecek ve içecek, paketlenmiş tüketim ürünleri, canlı bilimi ve su endüstrisi alanında üretim yapan firmaların performansını artırırken, düşük maliyet, yüksek verimlilik ve kusursuz uyum avantajları da sağlıyor. Bu çözüm Mitsubishi Electric’i dünyanın önde gelen üretim firmalarından biri yapan tecrübenin ürünü ve Mitsubishi Electric bu tecrübeyi kendisine dünya firması olması yolunda güvenen müşterileriyle paylaşıyor.”