Haberler

Hitachi, Temiz Suya Kavuşturuyor
Mart 2013 itibariyle Hitachi tarafından Kadıköy Kalamış Parkı’na kurulan Hitachi Membran Biyoreaktör Tesisi çalışmasını sürdürüyor. Türkiye’de ilk defa uygulanan projeyle Kalamış Parkı, kanalizasyon sularından elde edilen temiz su ile sulanıyor.
Ham atıksuyun Münir Nurettin Selçuk Caddesi’ndeki kanalizasyon hattından sağlandığı projede, toplanan atıksu Hitachi Biyoreaktör sisteminde arıtıldıktan sonra Kalamış Parkı’nın sulanmasında kullanılıyor. Temiz su kaynaklarının geri dönüşü olmaması ve sulama suyu için yapılan harcamaların artmasına çözüm olarak düşünülen projede, Kompakt Membran Biyoreaktör Sistemi, kanalizasyon sisteminden alınan atıksuyun arıtılarak park sulamasında kullanılan kalitede su elde edilmesini sağlıyor. Membran prosesinde ham atıksu dengeleme tankından ince ızgaralara geçiyor. İnce ızgaralar katı maddelerin biyolojik tanka geçmesini engelliyor. Membran Biyoreaktör Sistemi, anoksik ve aerobik tanklardan oluşuyor ve Membran modülleri aerobik tank içinde batık olarak çalışıyor. Kompakt Membran Biyoreaktör çıkış suyu, 50 m3/gün (maksimum) değerleri sulama suyu kriterlerini sağlıyor. Bu projeden elde edilen sonuçlar, belediyelerde Membran Biyoreaktör kullanımının uygulanabilir olduğunu göstermesi açısından önemli olacak.


Hitachi Sosyal İnovasyon Forumu Gerçekleştirildi
Dünyanın önde gelen teknoloji ve altyapı şirketlerinden biri olan Hitachi ve Frost&Sullivan işbirliğiyle düzenlenen Sosyal İnovasyon Forumu, 19 Şubat tarihinde, İstanbul Çırağan Palace Kempinski Otel’de gerçekleştirildi. Hitachi Avrupa CEO’su Dieter Rennert’ın da konuşmacı olarak yer aldığı forumda, bilişim teknolojilerinin şehrin sosyal altyapısıyla entegrasyonu üstünde durulurken, bu konuda dünyadaki en son gelişme ve eğilimler katılımcılara aktarıldı. Foruma, Dieter Rennert’in yanı sıra Netaş CTO’su Necmi Ön, Hitachi CTO’su Toshihiko Horiuchi, TURKECO İnşaat ve Enerji CEO’su ve ÇEDBİK Başkanı Duygu Erten, İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Bilsen Beler Baykal’ın da aralarında olduğu birçok konuşmacı katıldı. Forumda Akıllı Su Çözümleri, Akıllı Şehirler, Şehir Altyapısı, Kentsel Ulaşım: Düşük Emisyonlu Ulaşım, Akıllı Şebekeler, Sağlıkta Akıllı Cihazlar ve Büyük Veri ve Biyometri Çözümleri gibi konular masaya yatırıldı.

“Türkiye bizim için fırsat ve cazibeyle dolu”
Forumda konuşan Hitachi Avrupa CEO’su Dieter Rennert, Türkiye’nin Hitachi için öncelik taşıyan stratejik bir pazar olduğunu vurguladı. Hitachi’nin Türkiye’de çeşitli ürün ve hizmetleriyle 50 yıldan uzun süredir varlık gösterdiğini anımsatan Rennert, şunları söyledi: “2011’de İstanbul’da ofisimizi açtık. İnşaat, bilişim teknolojileri, sağlık hizmetleri, ulaştırma ve diğer sektörlerde çalışırken, bu sektörlerde önümüzde birçok önemli fırsat görüyoruz. Türkiye’nin büyük potansiyeline inanıyoruz ve Türkiye’deki birçok projede aktif olarak yer almak istiyoruz. Üçüncü havaalanının yapımına katılmayı istiyoruz. İstanbul havaalanı için ulaşım bağlantılarına, asansörlere ve tabii ki inşaat makinelerine ihtiyaç duyulacaktır. Odak noktamız, Hitachi’yi Türkiye’deki diğer ortaklarımızla birlikte bu projeye dahil etmektir. Türkiye’ye sunacağımız birçok katma değerli çözüme sahibiz. Türkiye bizim için fırsat ve cazibe ile dopdolu.”
Rennert, Türkiye’deki varlıklarının Avrupa’daki büyümelerine öncülük edeceğini belirtirken, Hitachi’nin çalışmalarının yarısından fazlasının Japonya’da bulunduğunu ancak küresel çapta genişlediklerini belirtti. Rennert, “Hedefimiz, 2015 yılına kadar gelirimizin yüzde 50’den fazlasını Japonya dışından elde etmek. Hitachi’nin 2015 Orta Vadeli Yönetim Planı iki ana kavram üzerinden sürüyor. Bunlar, Globalleşme ve Dönüşüm’dür. Bilişim Teknolojileri kullanımı ile hizmetlerimizi güçlendirirken amacımız, topluma yenilikler kazandırmak ve Hitachi’yi büyük bir global oyuncuya dönüştürmektir” dedi.

Geri