Haberler
Atıksular Atık Olmaktan Çıkıyor
Atıksuların atık olmaktan çıkacağı proje ile arıtılan sular zirai sulamada kullanılacak. Bu kapsamda ilk proje ise Afyonkarahisar’da hazırlanıyor.

Hollanda ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın çalışmalarıyla projelendirilen ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan “Arıtılmış Evsel Atıksuların Tarımda Kullanımı” projesi Afyonkarahisar’da gerçekleştiriliyor.
Proje, Hollanda tarafından sağlanan 750 bin euro hibe ve Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleştirilecek. Proje kapsamında Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği tarafından işletilen atıksu arıtma tesisi atıksuları, tarımsal sulamada yeniden kullanılmak üzere temizlenecek. Yeni teknolojilerin uygulanacağı ve Türkiye’de bir ilk olan proje ile su kaynakları üzerindeki önemli bir baskı ortadan kaldırılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, atıksuların geri kazanımıyla, kısıtlı olan su kaynaklarının ekolojik, estetik ve ekonomik açılardan korunmasının temin edileceğini söyledi. Atıksuların arıtılması ve tarımsal sulamada kullanılması durumunda köylülerin tarımsal faaliyetlerinin çeşitleneceğini belirten Eroğlu, “Proje dahilinde arıtılmış atıksuların yeniden kullanımı sonucu suyun bir katma değer olarak ele alınması sağlanacak. Sağlanan ekonomik katkı sonucu ülkemizde gerçekleştirilen arıtma teknolojilerine dair yatırımların çeşitlenerek, bu yatırımlarda suyun yeniden kullanımına dair seçeneklerin de göz önüne alınması teşvik edilecek” dedi.