Haberler
IFAT Media Dialog 2014
Bu sene 5-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında Münih'te gerçekleştirilecek olan IFAT Fuarı öncesinde uluslararası basın ve fuar katılımcılarının yer aldığı bir basın tanıtım semineri düzenlendi. Su&Çevre dergisi olarak yer aldığımız organizasyonda, Messe München'in 2015 yılının bahar aylarında İstanbul'da düzenleyeceği "IFAT EURASIA" Fuarı'nın da tanıtımı yapıldı... 

Su, atıksu, atık ve hammadde ekonomisi alanında sunulan yenilik ve hizmetler ile dünyanın en büyük ticari fuarlarından biri olan IFAT, bu sene 5-9 Mayıs tarihleri arasında Münih’te gerçekleştirilecek. Fuar öncesi katılımcılarla uluslararası basın kuruluşlarının temsilcileri arasında birebir görüşmeleri içeren ve sektörel en son haber ve gelişmelerin paylaşıldığı bir basın semineri gerçekleştirildi. 7-8 Ocak tarihlerinde Münih ICM (Münih Uluslararası Kongre Merkezi)’de düzenlenen ve ilk olma özelliği taşıyan basın seminerine Su ve Çevre Teknolojileri dergisi olarak biz de katıldık. 68 fuar katılımcısı firma temsilcisinin ve 81 uluslararası basın mensubunun katıldığı etkinlikte, basın mensupları olarak  katılımcılardan firmalarının şirket stratejileri, ürünleri ve süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi alma fırsatı elde ettik. 


İstanbul, IFAT EURASİA’ya evsahipliği yapacak
Etkinlik programında, Messe München GmbH Baş Temsilcisi ve Kıdemli Müdürü Dr. Wolf-Dietrich Müller, Huber SE Denetim Kurulu Başkanı Dr.-Ing. E.h. Hans Huber, CUTEC Institut GmbH Direktörü Prof. Dr.-Ing. Martin Faulstich, Sutco Recycling Technik Gmbh&Co. KG Direktörü Dipl.-Chem. Michael Ludden ve SEWACO Direktörü Ing. Vojtech Dolezal’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Doğu Avrupa’da Su ve Atıksu Yönetimi, KOBİ’ler için Fırsatlar” başlığıyla bir de panel düzenlendi. Sektörel değerlendirmelerin ve Doğu Avrupa özelinde çevre sektörünün gelişiminin tartışıldığı panelde, Messe München şirketinin 2015 yılı bahar aylarında “IFAT EURASIA” adında İstanbul’da fuar düzenleyeceği bilgisi de verildi. İstanbul’da her iki yılda bir düzenlenecek olan IFAT EURASIA’nın, Türkiye’nin gelişen önemli pazarlardan biri olması ve İstanbul’un Ortadoğu bölgesinden Almanya’ya vize problemi nedeniyle giriş sorunu yaşayan katılımcıların, daha rahat ulaşabileceği bir lokasyonda bulunması sebebiyle önemli ve verimli bir etkinlik olacağı düşünülüyor.

IFAT 2014’le ilgili yapılan değerlendirmelere ise 2012 yılındaki fuar tablosu verileri ışık tuttu... 54 ülkeden yaklaşık 3 bin katılımcı, yüzde 39 oranında uluslararası katılımcı oranı ve 182 ülkeden 124 bin ziyaretçi sayısıyla IFAT sadece bölgesel değil, küresel bir iş platformu da taahhüt ediyor. Sürdürülebilir başarısı nedeniyle bu yıl içerisinde gerçekleşecek IFAT India, IFAT Shanghai ve gelecek sene İstanbul’da gerçekleşecek IFAT EURASIA ile yerel işbirlikleri kuruluyor. 


Ana temalardan birisi “Akıllı Kentleşme”
IFAT 2014’ün ana temalarından birisi “Akıllı Kentleşme” olacak. Bu bağlamda su kazanımı/su ve atıksu işletme, atıklardan enerji kazanımı, ikincil hammadde hizmetleri, araçlar, yapılar/yol temizliği, termik ve biyolojik işleme, depolama, eski yapıların yenilenmesi, zemin hazırlama içerikleriyle beraber mesleki yarışmalar, pratik uygulama günleri, otomobil geri dönüşümü ve yapı malzemesi geri dönüşümü alanları ziyaret edilebilecek. Katılımcı firmaların ağırlıklı olarak bu alanlardaki yeni ürün ve teknolojileri hakkında bilgi vereceğini ve sürdürülebilir teknolojiler ve yeşil ürünlerin ön planda olacağını söyleyebiliriz.

IFAT 2014’te ziyaretçileri bekleyen ana temalarla ilgili kısa bilgiler vermemiz gerekirse;

- Daha önceki organizasyonla karşılaştırıldığında 15 bin metrekare daha büyük bir sergi alanıyla açılacak olan fuarda rezervasyonların tamamı doldu. Bu büyümeye rağmen hala birçok bölümde bekleme listeleri mevcut. Katılımcı sayısı açısından da bu sene en yüksek rakamlara ulaşılması bekleniyor.

- IFAT’ın ana temalarından olan su çıkarımı ve prosesi, pis su ve atıksu arıtımı alanlarının artan önemi nedeniyle 2014’te bu alanlardaki katılımın fazla olması bekleniyor. Su ve atıksu dezenfeksiyon sistemlerinin dünya pazarındaki cirosunun 2019 yılında üç milyar dolara yaklaşması tahminiyle birlikte gelecek yıl pazarın yüzde 6 büyüme oranına ulaşacak olması, çevre teknolojileri profesyonellerinin yoğun katılımıyla IFAT’ta da yansımasını bulacak.

- IFAT’ta ele alınacak diğer bir önemli konu, atık maddelerin içindeki enerji potansiyeli... Atık materyaller, atıksu ve kirli hava içerisindeki saklı enerji, bu potansiyeli ön plana çıkıyor. Frost& Sullivan’ın yayınladığı son rapora göre 2012’de atık yakıtlı elektrik santrali Avrupa pazarı 4.22 milyar dolar kazanç elde etti ve bu rakamın 2016’da 4.94 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Avrupa’dan Doğu Asya’ya kadar olan alanda atıktan enerji kazanımı büyük bir pazar potansiyeli oluşturuyor. Bu bağlamda katılımcıların bu alandaki son teknoloji ve çözümleri IFAT’ta yerini alacak.  

- Diğer bir önemli konu ise kötü hava şartlarının global bir sorun haline gelmesi... Sıvı, katı ve zararlı gazların ayrıştırılmasından egzoz gazının biyolojik arıtmasına kadar yeni hava kirliliği kontrol teknolojileri uzun bir süredir IFAT’ın içeriğinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Dünya genelinde her sene iki milyon kişinin hava kirliliği dolayısıyla yaşamını yitirmesi ve son verilerin gelecekte hava kirliliği kaynaklı çevresel etkilerin pis su ve atık düzeninden kaynaklı problemleri dahi aşması, konunun kritik önemini ortaya koyuyor. Bu kapsamda hava kirliliği teknolojileriyle ilgili yenilikler ve düzenleyici tedbirler de IFAT’ta uzmanlar ve katılımcı firmalar tarafından odaklanılacak konulardan birisini oluşturuyor.

- Bu sene IFAT’la bağlantılı önemli etkinliklerden birisi de GreenTec Ödülleri olacak. Hamburg ve Berlin’den sonra Avrupa’nın en büyük çevre ve iş ödülü GreenTec, Münih’te gerçekleştirilecek. Bu sene ilk defa fuar kapsamında gerçekleştirilecek olan ödül töreni, fuar kapılarını açmadan bir gece önce, 4 Mayıs akşamı Uluslararası Kongre Merkezi (ICM)’nde yapılacak. Ekolojik ve ekonomik teşvik amacıyla düzenlenen ödüller bu sene dokuz kategoride verilecek: Otomobilite, Yapı & Yaşam, Enerji, İletişim, Lifestyle, Havacılık, Üretim, Geri Dönüşüm&Kaynaklar, Su&Atıksu. Bunlara ek olarak verilecek beş özel ödül kategorisi ise şöyle; Akıllı Kentleşme, Galileo Wissenspreis, Yeşil Müzik Ödülü, Başlangıç ve WWF. Yüzde 15’ten fazlası uluslararası olmak üzere iki yüzün üzerinde proje başvurusu alan GreenTec ödülleri bin adet davetli ve yüzden fazla gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilecek. 

IFAT Basın Semineri hem fuarla ilgili ön bilgiler edindiğimiz hem de katılımcılarla çevre sektörüyle ilgili karşılıklı bilgi alışverişinde bulunabildiğimiz verimli bir etkinlik oldu. Fuar katılımcılarının ve basının gösterdiği ilgi, IFAT’ın bu sene de geçen senelerde olduğu gibi başarılı bir organizasyon olacağını kanıtlıyor. 
Türk firmalarının ve ziyaretçilerinin de fuara katılım oranıyla çevre sektörünün bu en önemli organizasyonunda yerini alacağına ve katkı sağlayacağına eminiz.