Haberler

İstanbul Susuz Kalmayacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek İstanbulluları susuz bırakmayacakları mesajını verdiler.


Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Başkan Kadir Topbaş, nüfusu 14 milyona ulaşan İstanbul’da su problemi yaşanmadığını belirterek, “2071, 2100 ve hatta 2200’lere kadar olan tedarikleri gözden geçiriyoruz. Gelecek nesilleri düşünüyoruz” dedi. 
2009 Dünya Su Forumu’nda, belediyenin ve bakanlığın çalışmalarının dünyaya örnek olduğunu anlatan Başkan Topbaş, amaçlarının sadece İstanbul’un sorunları çözmek olmadığını, dünyadaki başka kentlerin problemlerinin de çözüm yöntemlerine katkı sağlayarak, insanlığa hizmet etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 
ve İBB Başkanı Kadir Topbaş

Melen İstanbul’un imdadına yetişti
2007 yılındaki kuraklıkta Melen’den 185 kilometrelik hat döşenerek İstanbul’un imdadına yetişildiğini anlatan Topbaş, “Biz de 135 kilometrelik ikinci hattın inşaatına başladık. 5-6 kilometrelik kısmı bitmek üzere. Böylece ikinci hattı da devreye sokacağız” diye konuştu.
Barajlardaki su rezerv oranının geçmiş yıllara oranla düşük olduğunu kaydeden Topbaş, “Yüzde 35-37’lerden bahsediyoruz. Türkiye’de son 50 yılın en kurak dönemi olarak bahsediliyor. Tedbirler alarak, çok dikkatli ve hassas davranarak kentimizi ve insanımızı mağdur etmeyecek, yaşamını etkilemeyecek hale getirmek için gece gündüz demeden çalışmaktayız” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Başkan Kadir Topbaş ve ekibiyle bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını belirerek, “İstanbul gerçekten çok büyük bir şehir. Bu şehrin susuz bırakılması söz konusu değil” diye konuştu.

Geri