Haberler

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 11 Yılda 65 Milyar Liralık Yatırım Yaptı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir basın toplantısı düzenleyerek bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu bakanlık olarak 11 yılda 65 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

“Bugün HES’ler olmasa Türkiye elektriksiz kalırdı” diyen Prof. Dr. Eroğlu, 2002’de 26 milyar kilovatsaat olan hidroelekrik enerjisi üretiminin 2013’te 78 milyar kilovatsaate yükseltildiğini ve üretilen bu enerji ile yılda 11 milyar dolar doğalgaz ithalatından tasarruf edildiğini belirtti.

Dünyada gelecekte en önemli sektörlerden birinin de gıda arzı olacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, GAP Projesi tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık 6,6 milyar dolar katkı sunulacağını, 1 milyon 270 bin kişiye istihdam sağlanacağını dile getirdi.

Milli ekonomiye, Konya Ovaları Projeleri (KOP) ile 2,57 milyar dolar, Doğu Anadolu Projesi (DAP) ile 1 milyar 418 milyon dolar gelir sağlanacağını anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamında ise 10 milyar liralık yatırımın gerçekleştirileceğini aktardı.

Orman ve Su işleri Bakanlığı olarak 2023’e kadar, dünyada ilk 7’ye girmek için hedef koyduklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu, bu yıl 350 milyon fidan üretileceğini, 100 bin dekar bozuk orman alanına karperli sedir tohumu atılacağını, 2 milyon 250 bin dekar alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü gerçekleştirileceğini, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 6 helikopter alınacağını, korunan alanların sayısının artırılacağını, Tabiat Turizmi Master Planı uygulamalarına devam edileceğini kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, özel sektör tarafından yapılan ve 2 bin 700 megavat kurulu güce sahip 98 HES’in bu yıl işletmeye alınacağını ifade etti.

Geri