Haberler

Pollutec Horizons 2013
Aralık 2013 / Sayı 65

Reed Expositions tarafından organize edilen ve her yıl Paris ile Lyon'da dönüşümlü olarak düzenlenen Pollutec'in bu yılki durağı Paris'ti. Çevre sektöründeki hızlı dönüşümü gözler önüne seren Avrupa'nın en önemli eko teknoloji etkinliklerinden birisi olan Pollutec Horizons 2013'e Türkiye'yi ise Akar Makina, NTG Plastik ve Lokman Geri Dönüşüm firmaları temsil etti...


Doğal kaynakların azalması, küresel ısınma ve artan çevresel sorunlar, üretim ve tüketim alışkanlıklarını değiştiriyor. Daha az enerji, daha az su ve daha az doğal kaynak tüketiminin önem kazandığı günümüzde, atık ve geri dönüşüm, su, enerji, hava kalitesi, ölçme-izleme, risk yönetimi ve ekolojik mühendislik konuları da yoğunlaşılan alanlar oluyor. “Üret, tüket, çöpe at” yaklaşımının “çöpe atıldığı” günümüzde, “azalt, geri dönüşüm ve yeniden kullan” anlayışına geçiş dönemi yaşanıyor. Bu önemli yaklaşım ekonomiyi, iş yapış şekillerini ve modelleri de değiştiriyor. İşte bu değişimin yakından takip edilebildiği yerlerden birisi de Pollutec Fuarı oluyor...

Dünyadaki Çevre, Yenilenebilir Enerji ve Su Teknolojisi sektörlerini biraraya getiren Pollutec Horizons Fuarı, 3-6 Aralık tarihleri arasında Paris Nord Villepinte fuar alanında gerçekleştirildi. Fransa Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Philippe Martin’in katıldığı bir törenle açılan fuar 36 bin metrekarelik bir alanda profesyonelleri buluşturdu. Fuara, yüzde 31’i Fransa dışından gelen 1200 firma katıldı. Firmaların en yeni ve inovatif ürünlerini sergilediği Pollutec Horizons 2013’ü, yüzde yirmisi farklı ülkelerden gelen otuz bine yakın kişi de ziyaret etti. 
Su, hava, enerji, atık, risk yönetimi, biyoçeşitlilik ve sosyal sorumluluk konularında yüze yakın inovatif çözümün sergilendiği ve Güney Kore’nin Onur Ülkesi sıfatıyla katıldığı fuara 71 firmayla Almanya, 62 firmayla İtalya ve 38 firmayla Belçika da ağırlıklarını koydular. Fuara Türkiye’den ise Akar Makina, NTG Plastik ve Lokman Recyling katıldı.


Odak Noktalarından Birisi de Hastanelerdi
Bu seneki odak noktası “Sürdürülebilir Şehirler”, “Sürdürülebilir Endüstri” ile “Hastaneler ve Sürdürülebilir Gelişme” olan Pollutec’in hastanelere dikkat çekmesi hem Fransa hem de tüm ülkeler için oldukça önemliydi. Yılda 700 bin ton tıbbi atığın çıktığı, büyük bir su ve enerji tüketiminin olduğu, toplam 75 milyon metrekarelik, 3500 hastane ve kliniğin bulunduğu Fransa’da gün geçtikçe önem kazanan bu sektörün çevre ve insan sağlığı açısından masaya yatırılması, ülkemizin de eğitim kurumlarıyla birlikte önceliği vermesi gereken bir alanı işaret ediyordu. Organizasyonda ayrıca ticaret, dağıtım ve gıda gibi diğer ekonomik sektörler de analiz edildi.


Pollutec Horizons 2013’te Türkiye’yi Akar Makina, 
Lokman Geri Dönüşüm ve NTG Plastik firmaları temsil etti

Etkinlikler Dikkat Çekiciydi
Pollutec Horizons 2013, şehir yönetimi alanında da enstitülerin, yerel yönetim temsilcilerinin, mühendis ve operatörlerin biraraya geldiği etkinliklere de ev sahipliği yaptı. Bunlardan en ilgi çekeni ise enerji, biyoçeşitlilik, ekolojik mühendislik, şebeke güvenliği ve inovasyona odaklanan Sürdürülebilir Şehirler Forumu idi. 4-5 Aralık’taki üç büyük oturumun yapıldığı ve çok sayıda work shop’un gerçekleştirildiği Lecleantech etkinliğinde ise “Sürdürülebilir Şehirlerde İdeal Model Nedir” konferansı ilgi çekti. Sürdürülebilir Endüstri Forumu’nda ise enerji yönetim sistemleri, karbon ve kirlilik azaltımı, endüstride enerji verimliliği, endüstriyel proseslerde su gibi konular ele alındı. Hava Kalitesi Forumu, Kurumsal Sorumluluk Forumu, Enerji Forumu, Geleceğin Teknikleri Forumu, Riskler Forumu, Çözümler Forumu da ilgi çeken etkinlikler arasındaydı. 5 Aralık günü gerçekleştirilen Yerel Yönetimler özel gününde de farklı ülke ve şehirlerden birçok yerel yönetim temsilcisi biraraya geldi. Yerel yöneticiler fuarı özel olarak gezdiler ve biyoçeşitlilik odaklı Sürdürülebilir Şehirler Konferansı ile endüstriyel ekoloji odaklı Sürdürülebilir Endüstri Konferansı’na katıldılar. 
Kaynak yönetimi ve korunması, hava kalitesi izleme, bölgesel geliştirmeler, doğal ve endüstriyel risk azaltma ile deniz ve kıyı izleme konularında çevre sektörüne çözümler sunan firma ve kurumların yer aldığı Uzay Uygulamaları Köyü de Pollutec Horizons 2013’ün dikkat çekici alanlarından birisiydi. 


Ödüller Sahiplerini Buldu
Pollutec 2013, 26. İş ve Çevre Ödülleri, 18. Çevre Ödüllerinde İnovatif Teknikler ve 5. Ekoinovasyon Genç Firma Ödülleri gibi çok sayıda ödül törenine de sahne oldu.
Bu sene ilk defa 5 Aralık Perşembe günü akşam 21.30’a kadar açık kalan organizasyonun bir sonraki durağı ise 2-5 Aralık 2014 tarihlerinde Lyon olacak. 

Pollutec Fuarı Direktörü Sylvie Fourn:
“Türkiye bizim için önemli ülkelerden birisi”


“Pollutec kırk senedir düzenleniyor. Paris ve Lyon’da dönüşümlü olarak organize edilen Pollutec, Avrupa’daki çevre alanında düzenlenen en büyük iki fuardan birisi. Geçen sene Lyon’daki fuarda 2500 katılımcı firma vardı ve bunların yüzde otuzu Fransa dışından gelen firmalardı. Pollutec’te su ve atık dışında hava, sosyal sorumluluk projeleri ve yenilenebilir enerjiye de odaklanıyoruz ve uluslararası anlamda çok etkiliyiz. Afrika ve Güney Amerika’dan çok sayıda ziyaretçi ağırlıyoruz. Paris’teki Pollutec fuarları, Lyon’a nispeten daha küçük oluyor ve daha çok temiz teknolojiye odaklanıyor. Proses ve teknoloji ağırlıkta, ekipman pek olmuyor ve 1200’e yakın firma katılıyor. Pollutec fuarları, firmaların inovasyonlarını ve yeni ürünlerini sergiledikleri, ziyaretçilerin de son teknolojileri görebildikleri bir organizasyon.” 
“Türkiye bizim için önemli ülkelerden birisi. Bu seneki fuara da Türkiye’den üç firma katıldı. Türkiye ile daha samimi ve yoğun ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Türkiye’de büyük yatırımların yapıldığını biliyoruz ve bu dinamizmin farkındayız. Önümüzdeki sene Lyon’daki Pollutec’te Türkiye’nin yerel yöneticilerinden oluşan büyük bir delegasyonu ağırlamayı arzu ediyoruz. Ayrıca 2016 yılında Türkiye’nin Onur Ülkesi olması için de bazı çalışmalarımız bulunuyor.”

Akar Makina Proje Yöneticisi Mehmet Erdoğan:
“İlk yurtdışı satışımızı Pollutec’te gerçekleştirdik”


“Akar Makina, Eskişehir’de 1990 yılında kurulan, demir çelik endüstrisi ve lastik kaplama sanayisi için makinalar üreten, ayrıca farklı endüstri kollarına otoklav ve basınçlı ekipman imalatı yapan bir firma. Türkiye ve yurtdışında faaliyet gösteren müşterilerimizin yatırım projelerinde ve genel ekipman tedariğinde aktif bir biçimde yer alıyoruz. Müşterilerimiz, bilinen yerel ve uluslararası çelik üreticileri ve aynı zamanda anahtar teslim tesis sağlayan şirketler ve mühendislik firmaları. Otoklav imalatında uzun yıllara dayanan tecrübe ve bilgi birikimine sahibiz. Otoklavlar cam laminasyonu, kompozit malzemeler, lastik kaplama/vulkanizasyon, yapı malzemeleri, gıda sektörü ve sterilizasyon alanlarında kullanılıyor. Akar Makina olarak son dört yıldır tıbbi atık sterilizasyonunda önde ve sonda kırıcı sistem projelerini anahtar teslim müşterilerimize sunuyoruz. Kırıcı ve basınçlı kap sterilizasyon ünitelerinin birarada olduğu ileri teknoloji önde kırıcılı sisteme ek olarak, otoklav ve kırıcı ünitelerin bağımsız olduğu sonda kırıcılı sistemler de üretiyoruz. Bu anlamda dünyada tekiz. Son üç yıldır da ürünlerimizi Türkiye’de dokuz tesiste denedik. Herkes ürünlerimizden oldukça memnun ve yurtdışına da açılmaya da karar verdik.” 

Güney Amerika ve Kuzey Afrika’dan çok sayıda ziyaretçi var
“Pollutec’e ilk katılışımız. Daha önceleri Düseldorf’ta düzenlenen Medica ve Münih’de düzenlenen IFAT fuarlarına katılmıştık. Fakat ilk yurtdışı satışımızı Pollutec’te gerçekleştirdik. Pollutec, Türkiye ve Almanya’da pek rastlayamadığımız Fransız kültürünün etkin olduğu coğrafyalardan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Özellikle Güney Amerika’dan ve Kuzey Afrika’dan yüzlerce ziyaretçi vardı. Ve bu insanlarla tanışma, iş yapma fırsatı yakalayabiliyoruz. Pollutec, hiç beklemediğimiz kadar iyi geçti. Fuarı doğrudan profesyoneller ziyaret ediyor ve ilgi alanları çok geniş. Muhtemelen bundan sonraki Pollutec fuarlarına da katılacağız. Lyon’daki fuarı da çok önemsiyoruz.” 
“Türkiye’yi Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkeleri yakından biliyor. Batı Avrupa ülkeleri de artık Türkiye ile iş yapmaya, Türk ürünlerine güvenmeye başladılar. Türkiye’nin imajı gitgide iyileşiyor. Zannediyorum üç beş sene içinde Türk ürünleriyle ile ilgili kafalarında soru işareti kalmayacak”.

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar: 
“Son derece yeni ve gelişmiş teknolojiler vardı”


Pollutec Horizons 2013, Avrupa’daki diğer çevre teknolojileri fuarları kadar büyük olmamasına rağmen fuara içerik olarak son derece yeni ve gelişmiş teknolojilerle katılmış bir imalat sektörü ve fuarda konuya duyarlı bir katılımcı kitlesi mevcuttu. Fuar, bir holün içinde 8 ana konuyla biraraya toparlanmış, sektörlere göre ayrı ayrı adalardan oluşturulmuş ve konusal bazda organize edilmişti. Aynı şekilde kendi içlerinde oluşturulmuş konusal bazda konferanslarla da oldukça hareketliydi. 
Bir köşede kurulmuş canlı yayın televizyon kanalının anfisinde de sektör temsilcileriyle konular ve sorunlar tartışılıyor, teknolojiler tanıtılıyor, diğer taraftan konferansları ve panelleri canlı yayına yansıtıyor, bir diğer taraftan da fuarı gezen kameralar, katılımcı ve ziyaretçilerin hareketliliğini çekerken, stantlardaki görüşmeleri de aktarıyordu.
Dikkatimi çeken en önemli konu da fuarın hazırlık aşamasındaki her türlü adımın çevreci yaklaşımla atılmış olmasıydı. Fuarın ve konferansların ana teması Geri Dönüşüm, Kaynağında Ayırma ve Geri Dönüşümlü Ürünlerdi. Görsel olarak da sözel olarak da hassasiyetle işlenen bu başlıklar elbette hem yurtiçinden hem de yurtdışından gelen ziyaretçileri çevre duyarlılığına davet ediyor ve yenilikleri tanıtıyordu. Örneğin bir biyogaz tesisi firması biyogazın nasıl üretildiğini, ne tür atıklardan elde edildiğini ve hangi evrelerden gelip geçtiğini görsel, video ve maketlerle ziyaretçilere, işin fazla tekniğine girmeden sade bir dille anlatıyordu.
Pollutec’te konferanslar dolu dolu ve bilgilendiriciydi. Fuar itinayla hazırlanmış ve organizasyonun hizmet ayağı da çok iyiydi. Ancak buradan Fransız dostlarımıza takılmadan edemeyeceğim... Her şey mükemmeldi fakat stantlarınızda Fransızca’nın dışında bir dilde (Türkçe beklemiyorum elbette) İngilizce veya Almanca doküman bulamadım. Konuşan görevli bulmakta da sıkıntı yaşadım. Biliyorum Fransızca dünyanın en iyi dillerinden birisi; fakat artık dünya küreselleşti ve çevre gibi küresel bir konuda da ortak bir dilde anlaşabilmemiz lazım. Lütfen uluslararası bir dil olan İngilizce dokümanlar ve İngilizce bilen görevlilere stantlarınızda yer verin. 
Tabii bu kadar Fransız firmasının içinde üç Türk firmasını da görmek benim için ayrı bir mutluluk ve gurur vesilesi oldu. Kendi çaplarında imalatçı olarak Fransız firmalarının beğenisini ve müşterilerin ilgisini çekmiş bu imalatçı firmalarımıza belki Türkiye’de birçoğumuz fırsat vermiyoruz. Türk sanayi, mühendislik beyni ve kapasitesi tüm teknolojileri üretebilecek ve servis verebilecek kapasitede. Yeter ki yerli üretilen ürünlere fırsat verelim, öncelik tanıyalım. Gerek yan sanayi tedariğinde, gerekse servis ekipman hizmetlerinde daha avantajlı olacaktır.
Buradan Paris Ticaret Odası’na, katılımcı belediye birlikleri ve belediyelerle bizleri ağırladığı için ve Promosalons Türkiye Genel Müdürü Deniz Gümüş’e gerek toplantılarda, gerekse fuar alanında bizzat refakat ettiği için teşekkür etmek istiyorum.

Geri