Haberler
Fırat'ın Dev Borularıyla KKTC'nin İçme Suyu Hasreti Sona Eriyor

Fırat tarafından bu proje için özel olarak üretilen, kesintisiz 500 metre uzunluğunda dünyanın en uzun polietilen borularıyla, deniz dibinden yılda 75 milyon metreküp su taşınması hedefleniyor. Dev boruların; Ar-Ge, mühendislik, üretim ve denetimi de yüzde yüz Türk markası Fırat tarafından gerçekleştiriliyor. 


Bir yıl gibi kısa sürede tamamlanan boruların üretim ve kaynak işlemleriyle birlikte, “basınç” ve “dayanıklılık” testlerini de gerçekleştiren Fırat, bu önemli üretimin her aşamasında bizzat yürütücülük görevini de üstlendi. 
Deniz altından yılda 75 milyon metreküp içme suyunun taşınacağı dünyanın en büyük borularının üretimi için geçen yıl, Mersin Taşucu’nda, 4 bin 400 metrekare üretim alanı kuruldu. Her biri 182.5 ton ağırlığındaki boruları üreterek ülkemizde ve dünyada bir ilki gerçekleştiren Fırat, üç ayrı ekstrüksiyon hattı kurarak bu üretimi gerçekleştirmeye başladı. 

Fırat Alt Yapı Pazarlama Müdürü ve Proje Koordinatörü Dr. Mehtap Uluceviz; “Şu anda bu tip boru üretiminde dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahibiz. Yurtdışındaki tek rakibimiz; proje başlamadan önce; yılda sadece 14 km boru üretebileceklerini beyan etti. Bu da şu anki maliyeti yüzde 25 artıracaktı ve projenin hayata geçmesi 5-6 yıl ötelenecekti. Biz tamamen angaje olduk. Dünyanın en büyük kapasiteli makinesinin yatırımını yaptık. Makinenin Ar-Ge’si de, geliştirilmesi de bize ait. Bu; Fırat’ın kendi öz sermayesiyle yaptığı, hiçbir yabancı yatırımcı ya da ortağın olmadığı, büyük bir başarı öyküsüdür” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve DSİ’nin ortaklaşa yürüttüğü KKTC Su Temini Projesi’nin “Türkiye”, “Deniz Geçişi” ve “KKTC” olmak üzere 3 ayağı bulunurken bu dev projenin en önemli bölümü olan “Deniz Geçişi” Fırat’ın PE Boru üretimindeki yüksek mühendislik bilgisi, tecrübesi, üretim hızı ve dünya plastik literatürüne girmiş başarılarıyla hayata geçiyor.