Haberler
Türk Boru Üreticileri TANAP'ı Yabancılara Kaptırmak İstemiyor

Çelik Boru İmalatçıları Derneği’nin 2 Aralık 2013 tarihinde Rixos Grand Ankara Oteli’nde gerçekleştirdiği Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda sektörün durumu, sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan’ın da katıldığı toplantıda, TANAP (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı) Projesi’nde Türk çelik borularının kullanılmasının sektöre ve ülke ekonomisine katkıları da ele alındı.

Hükümetin, yerli imalatçıları desteklemek için doğrudan ya da dolaylı gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan “Biz, Türk çelik boru imalatçılarının gerek TANAP, gerekse Irak ve İran doğal gaz boru hattı projelerinde yer almaları için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet K. Erciyas ise “TANAP Projesi sektörümüzün son yıllarda yakaladığı ve önümüzdeki 5-6 yılda da yakalayabileceği en büyük iş fırsatlarından biri. Biz çelik boru üreticileri olarak yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacmi anlamına gelen böylesine önemli bir şansı kaçırmak istemiyoruz. Bu doğrultuda da TANAP’ın sektörümüze ve ülke ekonomisine katkılarını tüm platformlarda anlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu projeden Türkiye’nin kârlı çıkması için hükümet temsilcileriyle bir araya gelip TANAP Projesi’nde Türk çelik borularının kullanılması için neler yapılabileceğini görüştük” dedi.