Haberler
CDP Türkiye 2013 İklim Değişikliği Raporu Açıklandı

Şirketlerin iklim değişikliğine yönelik stratejilerini uluslararası kurumsal yatırımcıların bilgisine sunabileceği bir platform sağlayan CDP, dünyanın en prestijli ve yaygın çevre girişimi olarak kabul ediliyor.

Rapor, CDP’ye Türkiye’den dahil olan şirketlerin verdikleri yanıtların analizini ve Türkiye’de iklim değişikliği ile ilgili ana eğilimleri içeriyor. Önsözü Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) Başkanı David Pitt-Watson, CDP CEO’su Paul Simpson ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer tarafından kaleme alınan rapora olumlu yanıt veren BIST 100 şirketlerinin sayısı, 2012 senesinde 17 iken bu sene 28’e yükseldi. 
Raporun açıklandığı toplantının açılış konuşmasını yapan Akbank Yatırımcı İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Bölüm Başkanı Cenk Göksan, konuşmasında yatırımcıların sürdürülebilirlik risklerine bakışı, bu alandaki global trendler ve Türkiye’deki gelişmelere değindi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve CDP Türkiye Direktörü Melsa Ararat da toplantıda yaptığı konuşmada, “Araştırmalarımız finansal performans dışında borsa şirketlerinin piyasa değerini etkileyen en önemli faktörün saydamlık olduğunu gösteriyor. CDP Türkiye, halka açık şirketlerin saydamlığını arttırmaya önemli bir katkıda bulunarak hisse değerlerini olumlu etkiliyor. Diğer yandan Proje şirketlerimize iklim değişikliği risk ve fırsatlarını sistematik olarak değerlendirme olanağı sunuyor. Borsa İstanbul’un 2014 yılında lanse etmeyi planladığı Sürdürülebilirlik Endeksi’nin, saydamlık kültürünü daha da geliştireceği ve gelecek sene CDP’ye katılımı önemli ölçüde arttıracağı kanısındayız. Hedefimiz BIST-100 şirketlerinin tamamını kapsamak” dedi. 

Toplantı, CDP’ye Türkiye’den yanıt veren ve CDP’nin uluslararası derecelendirme metodolojisine göre EY Türkiye tarafından derecelendirilen şirketler arasından belirlenen CDP Türkiye İklim Değişikliği Liderleri’nin ödül aldığı CDP Türkiye 2013 İklim Değişikliği Liderleri Ödül Töreni ile son buldu.