Haberler
1. Dünya Sulama Forumu Mardin'de Yapıldı
Açılışta yaptığı konuşmada, daha önce de İstanbul’da 5. Dünya Su Forumu’nu gerçekleştirdiklerini anımsatan Bakan Veysel Eroğlu; “Dünyada bugün itibariyle 8 kişiden biri, başka bir ifadeyle yaklaşık 900 milyon insan kronik olarak yetersiz beslenme problemi ile karşı karşıyadır. Öte yandan bütün dünyada kullanılan içme suyunun yüzde 70’i sulamada kullanılmaktadır. Dünya Sulama Forumu’nda suyun geniş bir yelpazede tartışılmasına ve günümüzde yaşanan ve potansiyel su sıkıntılarına çare üretmeye büyük ihtiyaç vardır. Burada tebliğ sunacak hocalarımız inşallah buna çare üreteceklerdir. Dünya nüfusu ve şehirleşme oranına paralel olarak günümüz dünyasında su ile alakalı sıkıntılar hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu problemlere acilen cüzüm bulunması gerekmektedir” dedi.
Su kaynaklarının miktarı ile kalitesinin korunmasının hayati önem arz ettiğini dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti: “Yağış dağılımı düzensiz olan Türkiye, su zengini bir ülke değildir. Aksine, gerekli tedbirler alınmadığı ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik yatırımlara öncelik verilmediği takdirde yakın gelecekte su problemleri yaşamaya aday bir ülke olabilir. Alınması gereken önlemler var. Ülkemizde bir damla suyun bile heba edilmemesi adına çalışmalar sürdürmekteyiz. Su yapıları inşa ederek boşa akan sularımızı değerlendiriyor, su israfını önleyici tedbirleri hayata geçiriyor ve su tasarrufu konusunda gerekli dikkati gösteriyoruz.”
81 il için içmesuyu eylem planı hazırladıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 36 projenin inşaatının devam ettiğini bu tamamlandığında yaklaşık olarak 18 milyon kişiye daha ilave içmesuyu sağlanacağını söyledi.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013 Dünya Sulama ve Drenaj Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Victor A. Dukhovny’ye ödülünü verdi.

Türkiye Çölleşme ile Mücadele BM Sözleşmesi Taraflar Konferansı’na Ev Sahipliği Yapacak
Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin 2015 yılında gerçekleştirilecek Taraflar Konferansı, Orman ve Su İşleri Bakanlığının ev sahipliğinde Türkiye’de yapılacak.
Namibya’nın başkenti Windhoek’ta 145 ülkeden, 45’i bakan olmak üzere 3 bin delegenin iştiraki ile gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinin 11. Taraflar Konferansı (UNCCD COP11) tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, daha önceki bölgesel toplantılarda ve Güney Kore’de düzenlenen 10. Taraflar Toplantısında, ülkemizin içinde bulunduğu Kuzey Akdeniz Bölgesi Bölgesel Koordinasyon Birimi’ne ev sahipliği yapma talebinde bulunmuştu. Cop 11’de düzenlenen bölgesel toplantıda Türkiye’nin Bölgesel Koordinasyon Birimi’ne ev sahipliği talebi görüşüldü ve taraf ülkeler tarafından olumlu yönde karar alındı. Bu safhadan sonra UNCCD ve Türkiye arasında Koordinasyon Biriminin ev sahipliği anlaşması çalışmalarına başlanacak.