SuveCevre:SolMenu
Ana Sayfa
REW İstanbul Gerçekleştirildi

13-16 Haziran 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı-REW İstanbul, 25 ülkeden 360 katılımcı firmayı, dünyanın dört bir yanından gelen 9 binin üzerinde profesyonelle buluşturdu...

Bölgesinin en büyük çevre teknolojileri fuarı olarak nitelendirilen, 9. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı-REW İstanbul, 13-16 Haziran 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl 9. kez düzenlenen fuar, 25 ülkeden 360 firmayı ziyaretçileriyle buluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkılarıyla, İFO Fuarcılık tarafından organize edilen uluslararası çevre buluşması REW İstanbul; geri dönüşüm, atık yönetimi ve çevre teknolojilerine dair son yenilikleri profesyonellerin ilgisine sundu. Milyarlarca dolarlık pazar hacmine sahip çevre teknolojileri sektörünün Türkiye’deki lokomotifi halini alan fuar, katılımcı sayısı bazında geçen yıla göre yüzde 10 büyümeyle kapılarını kapattı. Fuarı, 57 farklı ülkeden 9 binin üzerinde profesyonel ziyaret etti.

9 Ülkeden Alım Heyeti Geldi
Çevre gündemine yön veren etkinliklerin yanı sıra global ölçekteki yeni yatırım ve işbirliklerine de ev sahipliği yapan REW İstanbul’a bu yıl, Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle 9 ülkeden alım heyetleri geldi. Alım heyeti programı çerçevesinde Azerbaycan, Bulgaristan, Cezayir, Fas, İran, Kazakistan, Mısır, Romanya ve Ukrayna’dan yetkililer, yeni yatırım ve ortaklıklar için REW İstanbul’u ziyaret etti. Ayrıca fuarın ikinci günü, EEN (Avrupa İşletmeler Ağı) ve KOSGEB -Sabancı Üniversitesi işbirliği ile ikili görüşmeler organize edildi.

Katı atık, atık gaz, su ve atık su ile yeşil enerji konularındaki en yeni teknolojilere, çevre gündemine yön veren etkinliklere ve uluslararası ticaret anlaşmalarına ev sahipliği yapan REW İstanbul’un ziyaretçi profilinde yerel yönetim temsilcilerinin yanı sıra, sanayiciler ve yeni yatırım fırsatları araştıran iş adamları öne çıkan gruplar oldu. REW İstanbul, bu yıl da geri dönüşüm, atık yönetimi ve çevreyle ilgili gündemlerin uluslararası ölçekte tartışıldığı bir zirve halini aldı. Fuar süresince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Belediyeler Birliği, İş Güvenliği Uzmanları Derneği (İSGDER), TÜDAM Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği, Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi KAKAD ile ISWA (Uluslararası Katı Atık Birliği), kendi alanlarında panel ve çalıştaylar düzenlediler.


T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Atık Yönetimi Paneli”nde, Endüstriyel Atıkların Yönetimi, Özel Atıkların Yönetimi, Belediye Atıkları Yönetiminde Enerji Geri Kazanımı ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi konuları ele alınırken; İSGDER İş Güvenliği Uzmanları Derneği, “Yaşam Güvenliği” ve “6331 Sayılı Kanun ve Getirdikleri” konulu etkinlikler gerçekleştirdi.

Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği (AGED)’nin gerçekleştirdiği “Avrupa’da Geri Dönüşüm Sistemi Semineri”nde ise Alman Çöp Ekonomisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gabi Schock, “Avrupa ve Almanya’da Geri Dönüşümün Yasal Çerçevesi”; Remondis Çevre Tek. San. ve Tic. A.Ş.’den Carole Heitmeyer de “Almanya’da Geri Dönüşüm Uygulamaları” konulu sunumlar yaptı.

TÜDAM Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği panelde “Atık Yönetiminde
Sürdürülebilirliğin Sağlanması” konusu ele alınırken; Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi (KAKAD), ISWA (Uluslararası Katı Atık Birliği) işbirliğiyle “Uluslararası Küresel Metan Girişimi” konulu bir çalıştay organize etti.

2014 yerel seçimleri öncesinde en yeni çevre teknolojilerinin bir arada sergilendiği son organizasyon olmasından ötürü, özellikle Marmara Bölgesi’ndeki yoğun kent nüfusuna sahip yerel yönetimlerin fuara ilgisi yoğundu. Çevre sorumluluğu bulunan yerel yönetimlerin, atık su ve arıtma, geri dönüşüm ve atık yönetimi konularında son teknolojileri bir arada bulduğu fuarda, Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyelerden Ataşehir Belediyesi, Bolu Belediyesi, Balıkesir Belediyesi, Kağıthane Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İzmit Belediyesi, Kocaeli Belediyesi ve Sakarya Belediyesi; çevre konulu “Örnek Belediyecilik Projelerini” tanıttı.

Balkanlar, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve BDT ülkelerinin yer aldığı dev bir pazara hakim olan REW İstanbul, önümüzdeki yıl ise 10. yılını kutlayacak.
SuveCevre:SagMenu