SuveCevre:SolMenu
Ana Sayfa
3. Ulusal Su Kongresi ve Sergisi

Mart 2013 / Sayı: 56


Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3. Ulusal Su Kongresi ve Sergisi, “Sürdürülebilir Su Yönetimi ve Kentlerin Geleceği” temasıyla gerçekleştirildi.

Bursa’da, üç gün boyunca “Su”yu her yönüyle ele alan 3. Uluslararası Su Kongresi ve Sergisi, 22 Mart Dünya Su Günü’nde açıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, Su Vakfı, Bursa Kent Konseyi ve DSİ Bursa Bölge Müdürlüğü’nün ortak organizasyonuyla gerçekleştirilen 3. Uluslararası Su Kongresi ve Sergisi, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM), Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın müzik dinletisiyle başladı. Kongrede, “Su ve Kuraklık”, “Su ve Enerji”, “Kentlerin Geleceği ve Su Yönetimi”, “Sağlık ve Turizmde Su”, “Su ve Kanalizasyon Yönetiminde Bölge Uygulamaları”, “Meteoroloji, Kültür ve İklim” başlıklarıyla düzenlenen oturumlar ile suyun önemine dikkat çekildi.“Sürdürülebilir Su Yönetimi ve Kentlerin Geleceği” temasıyla gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, suyun yaşamsal önemine dikkati çekti. “Su, hayat kaynağımızdır” diyen Başkan Altepe, şu ifadeleri kullandı: “Yaşamın temeli olan su, tüm canlıların vazgeçilmezidir. Uzmanların petrolden daha önemli hale geldiğini belirttiği su, insan vücudunun da dörtte üçünü oluşturuyor. Suyu doğru ve yerinde kullanmalıyız. Gelecek kuşaklara bırakacağımız en önemli miras sudur. Su, 100 yılın en stratejik kozudur. Bursa, son yıllarda içilebilir su oranında önemli bir aşama kaydetti. Kayıp kaçak oranı yüzde 70’lerden yüzde 23’e indirildi. Bursa’da, su şehri olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Bursa’da 2040 yılına kadar su sıkıntısı bulunmuyor”.
 
Gelecek kuşaklar bilinçlendirilecek
BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ise gelecek kuşakları su konusunda bilinçlendirmek adına düzenlenen kongrenin detayları hakkında bilgiler vererek, “Su ve kuraklık ülkemizi ve dünyamızı yaşamsal olarak etkileyecek olayların başında geliyor. Bu yüzden düzenlediğimiz kongre, ulusal ve uluslararası alanda ses getirdi” dedi. 

Bursa Valisi Şahabettin Harput da Osmanlı’yı kuran ve 130 yıl başkentlik yapan Bursa’nın su ve yeşiliyle anılmasının önemine dikkat çekti. Suyun değerinin hatırlatılması gerektiğine işaret eden Harput, geleceği bekleyen en önemli sorunun su sıkıntısı olduğunu, bu konuda da Bursa’nın şanslı bir kent olduğunu söyledi.

Su israfına dikkat
Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen ise suyun maddi değerinin yanı sıra manevi, sanatsal, bilimsel ve politik bakımlardan da Türkiye için çok önemli olduğunu kaydetti. Suyun israfı konusunda vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Şen, “Atmosfer kaynaklarının kirlenmesiyle ilk olarak su kaynakları zarar görüyor. Depremlerden korkuyoruz, ancak su felaketlerinde depremlerden daha çok insan yaşamını kaybedebiliyor. Bu yüzden suya önem vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen

“Sürdürülebilir Su Yönetimi ve Kentlerin Geleceği”nin masaya yatırıldığı kongrede üç gün boyunca 34 oturum ve 11 konferans gerçekleştirildi. Ayrıca suyla ilgili belgesel gösterimleri ve öğrencilerin skeçleri de programa renk kattı. Kongrede dünyada ve Türkiye’deki su kaynaklarının tespiti, geliştirilmesi, işletilmesi, bakımı ve sorunların belirlenmesi tartışılarak, çözüm önerileri ortaya konuldu.

Ödüller sahiplerini buldu

Konuşmaların ardından, ilk ve ortaöğretim öğrencileri arasında yapılan “Su” konulu şiir, resim ve skeç yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ile Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ve üniversitelerin rektörleri, öğrencileri tebrik ederek ödüllerini sundu. Programın sonunda, öğrenciler skeçlerini sahnelediler.


İlk gün yapılan “Su ve Kanalizasyon Yönetiminde Bölge Uygulamaları oturumuna BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, İZSU Genel Müdürü Ahmet Hamdi Alpaslan, ASKİ Genel Müdürü Abdulkadir Küreksiz, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek ve SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel katıldı. Prof. Dr. Turgut Tüzün Onay’ın başkanlığını yaptığı “Arıtma” oturumunda ise Gri Suların Membran Biyoreaktör ile Arıtımında Tok Gideriminin İncelenmesi (Prof. Dr. Hanife Büyükgüngor), Atıksularda İlaç Kalıntıları ve Biyolojik Sistemlerde Giderimleri (Doç. Dr. Mustafa Işık), Mikrokirleticiler ve Arıtım Metotları (Yrd. Doç. Dr. Sibel Aslan) ile Atıksu Arıtma Yöntemleri-Adana Örneği (Dr. Bekir Yelmen) konuları ele alındı. 

Kongrede Mısır, Umman ve Libya’dan konuşmacıların katıldığı ve Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen’in başkanlığını yaptığı “2013 Yılı Arap Ülkeleri Ana Destinasyonu Oturumu” da gerçekleştirildi. Su Vakfı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen oturuma Umman’ı temsilen Ahmed Said Hilal Al Barwani, Libya’yı temsilen Prof. Dr. Omar Salem ve Mısır’ı temsilen Dr. Madiha Hassen katıldı. 
SuveCevre:SagMenu