SuveCevre:SolMenu
Ana Sayfa

Prof. Dr. Veysel Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Marmara Bölgesi’ndeki 7 il için, uzun vadede içme suyunda sıkıntı yaşanması ihtimalini dahi ortadan kaldıran alternatifli bir master plan hazırladı. Planın uygulamaya alınması ile İstanbul’un da aralarında bulunduğu 7 il, 3 yıl kuraklık olsa bile içme suyu sıkıntısı çekmeyecek. Çalışma, Marmara’dan sonra ülkenin bütün bölgeleri için de yapılacak.Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında, merkezi ve mahalli idarelerden yetkililerin katılımıyla yapılan toplantıda, İçmesuyu Entegre Havza Yönetimi Master Planı masaya yatırıldı.
Toplantıda yaptığı konuşmada, hiçbir ilde içme suyu sıkıntısı bulunmadığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, “Ancak vilayetlerimizi su konusunda tek bir kaynağa bağlı bırakamayız. Alternatifli kaynaklar oluşturmamız lazım. Bu çalışmayla problem yaşanması ihtimaline karşı bile tedbir almış olacağız.” dedi.
Çalışma kapsamında sözkonusu illerdeki mevcut yüzey ve yeraltı su kaynakları incelendi. İçme suyu, kullanma ve endüstri suyu muhtemel ihtiyaçları hesap edilerek, mevcut kaynakların nasıl ve ne zaman kullanıma alınabileceği planlandı.


Orman ve Su İşleri Bakanı
Prof. Dr. Veysel Eroğlu


Su ihtiyacının karşılanma şekli ile teknik ve ekonomik yapılabilirliğinin incelenmesini de içeren master plan, yaklaşık 30 bin kilometrekare alanda 16.5 milyon nüfusu kapsıyor. Planın uygulamaya alınması ile yalnızca kısa ve orta değil uzun vadede de su temini alternatifli yollar da tespit edilerek garanti altına alınacak. Entegre havza yönetiminin esas alınacağı master plan uygulaması ile gerektiğinde iller arasında su aktarımı yoluna gidilebilecek.

Plan hazırlanırken kuraklık dışında deprem, sabotaj, kayıp-kaçak gibi risk faktörleri de hesaba katıldı. Kaynak ve ihtiyaç değerlendirmelerinde, birden fazla senaryo hazırlanarak, 2058 yılına kadar illerin kullanabilecekleri su kaynakları tespit edildi ve planlama yapıldı.

Ergene için Denetimler Sıkılaştırılacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda yapılan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı’nda, konunun tarafı olan merkezi ve mahalli idarenin üst düzey temsilcileri ve akademisyenler tarafından Eylem Planı’nın geldiği aşama masaya yatırıldı.
Prof. Dr. Eroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Ergene’nin temizlenmesi için belediyeleri ve sanayi kesimini vazifelerini yerine getirmeleri konusunda uyararak, “Denetimler daha da sıkılaştırılacak. Kimse kusura bakmasın, kimsenin tabiatı mahvetmeye hakkı yok.” dedi.

Geri
SuveCevre:SagMenu