Haberler
İSO Çevre Ödülleri Sahiplerini Buldu
Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye ekonomisini dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasına koymayı hedefliyoruz. Çevre ve insan sağlığı için gereken önlemleri de bu doğrultuda artırarak devam edeceğiz. Ülkemizin havasını, suyunu korumak zorundayız. Yani, çevre kalitesinden taviz veremeyiz. Herkesin daha iyi çevrede, daha iyi şehirlerde yaşama hakkı var. Bunun için çalışıyoruz, bunun için mücadele ediyoruz.” dedi.
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük de çevre ve doğayı korurken ekonomik gelişmenin önünün tıkanmaması gerektiğini söyledi.
İSO Çevre Ödülleri’nde bu yıl, “İnovatif Çevre Dostu Ürünler”, “Enerji Verimliliği Ürünleri”, “Çevre Dostu Uygulama”, “Enerji Verimliliği Uygulama” ve “Çevre Yönetimi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorilerinde toplam 22 ödül verildi.
İnovatif Çevre Dostu Ürün Ödülleri’nde birinciliği “Çınar Ankastre Fırın”la Arçelik ve “Capmaks” ürünüyle Kordsa kazanırken; ikincilik ödülü “Safkan Çimento” ürünüyle Akçansa’nın, üçüncülük ödülü de “İsotile” ürünüyle Vitra’nın oldu.
Enerji Verimliliği Ürünleri Ödüllerinde ise birincilik ödülünü “Twinjet Çamaşır Makinesi”yle Vestel, ikincilik ödülünü “Twixtra” ürünüyle Kordsa, üçüncülük ödülünü de “İnovatif Pislik Tutucu” ürünüyle Duyar Vana kazandı. Bu kategoride Elsim Elektronik de “STM Tork Motoru”yla Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.  Çevre Dostu Uygulama Ödülleri’nde “Çevreci MN Metodu ile İlaç Üretilmesi Projesi”yle Mustafa Nevzat Çelik İlaç Sanayi birinci olurken; “Ultrasonik ve Hidrodinamik Kavitasyon Yöntemlerinin Kord Bezi Üretiminde Uygulanması Projesi”yle Kordsa ikinci, “Pres Hatlarında Alt Yastık Enerji Tasarrufu Projesi”yle Ford Otomotiv üçüncü oldu. Ortadoğu Enerji ise, “Odayeri Çöp Gazından elektrik Üretimi Projesi”yle Jüri Özel Ödülü aldı.
Enerji Verimliliği Uygulama Ödülleri’nde de “Pres Hatlarında Alt Yastık Enerji Tasarrufu Projesi”yle Ford Otomotiv birinci, “Vitrifiye Seramik Fırınlarında Enerji Geri Kazanım Projesi”yle Vitra ikinci, “Termoform Üretiminde Enerji Verimliliği Projesi”yle SEM Plastik üçüncü oldu. “Üretimde Enerji Verimliliği Uygulamaları”yla Penti Çorap, “Fırın Atık Isılarının Fırın Önü Kurutmalarında Kullanılması Projesi”yle Çanakkale Seramik, “Simülasyon Yazılımla Verimli Sürüş Projesi”yle de Katron Savunma ve Uzay Simülasyon Teknolojileri Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.
Çevre Yönetimi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde de İÇDAŞ birinci olurken, Ford Otomotiv/Kocaeli Fabrikası ikinci, OTOKAR ise üçüncü oldu. Fırat Plastik ve E-Kart Elektronik Sistemler de bu kategoride Jüri Özel Ödülü kazandı.