Ürün ve Röportaj
ACO Clara Atıksu Arıtma Sistemi
Bir “Su Yönetimi Uzmanı” olan ACO, otel, AVM ve iş merkezi gibi binalar ve endüstriyel tesislerde, kendi drenaj sistemleriyle topladığı atıksuyu, kurduğu atıksu arıtma sistemleri ile kanalizasyon ağına vermeden arıtıyor...

Josef-Severin Ahlmann tarafından 1946’da kurulan ACO’nun kökleri, 1780’de Kaptan Otto Friedrich Ahlmann tarafından kurulan demir çelik işletmesine dayanıyor. Uzmanlık alanı “Su Yönetimi” olan ACO, altyapı projeleri, çevre düzenlemeleri, binalar ve spor alanlarında suyun toplanması, yağ, petrol ve gıda atıklarından ayırılması ve ardından tekrar sisteme geri verilmesi ile ilgili çözümler sunuyor.
Bugün Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya olmak üzere 4 kıtada, 40 ülkede yaklaşık dört bin çalışanı olan ACO’nun ayrıca 12 ülkede 31 üretim tesisi var. Türkiye’de de 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren firma, Kafkaslar ve Orta Asya ülkelerinin yönetimini de yine Türkiye’den yapıyor.

ACO Clara Atıksu Arıtma Sistemleri
ACO’nun sektöre sunduğu en önemli sistemlerden birisi olan ACO Clara - Atıksu Arıtma Sistemleri; ACO Clara Home, ACO Clara, ACO Clara Light, ACO Clara Beton ve ACO Clara Sezon olmak üzere 5 farklı tipte pazara sunuluyor.
ACO Clara Home: ACO Clara’nın en büyük avantajı ilk yatırım maliyetinin düşük olması ve kolay kurulumu. Kurulum için beton kafesleme veya betonarme bir oda gerekli değil, avlu veya bahçe içerisine monte edilebiliyor.
ACO Clara: ACO Clara, sağlam tank yapısı sayesinde sıradan plastik cihazlar gibi beton kafesleme veya betonarmeye gerek kalmadan monte ediliyor. Tank kapağının çim görünümlü yeşil rengi sayesinde çimler arasında kendini gizliyor.
ACO Clara Light: ACO Clara gibi toprak basıncının tank üzerinde oluşturduğu basıncı yok eden bir yapıya sahip. Siteler için tasarlanmış.
ACO Clara Beton: ACO Clara Beton, toprak basıncının yüksek direnç gösterdiği her yerde kullanılabiliyor. Sağlam yapısı sayesinde yeraltı suyu seviyesinin yüksek olduğu yerlerde, giriş yolları ve otoparklar için ideal.
ACO Clara Sezon: ACO Clara Sezon, plastik veya beton ACO atıksu arıtma tesisleri ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Yıl içinde tesislerin kullanım kapasitelerindeki farklılıklara göre alternatif bir ürün sunarak işletme maliyetlerini minimuma indiriyor. ACO Clara Sezon özellikle oteller, kamp yerleri gibi belli periyodlarda maksimum kapasite ile çalışması istenilen tesisler için ideal.

ACO Passavant Petrol Ayırıcıları

Petrol ayırıcılar, tabiata atıksu ile karışarak çevresel hayatı tehdit eden, aynı zamanda yanıcı ve patlayıcı bir ortamın oluşmasına sebebiyet veren petrol ve benzin bileşenlerini atıksudan arıtarak olası zararları ve tehlikeleri engellemek için kullanılıyor. EN normlarında imal edilen cihazlar, başta benzin istasyonları olmak üzere otopark alanları, araba yıkama tesisleri, otomobil servisleri, tamir atölyeleri ve petrol depolarında kullanılıyor.

ACO Passavant Yağ Ayırıcılar
Atıksu üreten her türlü tesis, zararlı ve rahatsız edici koku veren, ayrıca tesisata zarar verebilecek sıvıların sisteme verilmeden önce uygun işlemlerden geçirilerek rehabilitasyonunu yapmak zorunda. Bu potansiyele sahip iş yerlerinin, atıksuyun yağlardan arındırılması için DIN 4040/DIN EN 1825 standartlarına uygun yağ ayırıcı kullanması gerekiyor. Aksi takdirde yağ içeren atıksular ve bunların içindeki küçük partiküller borularda daralmalara ve korozyona sebebiyet vererek atıksu sisteminin tıkanmasına, dolayısıyla çok büyük maddi kayıplara sebep olabiliyor.

ACO Passavant, geniş ürün gamı ile yere gömülü veya zemin üzerinde kullanıma uygun polietilen, paslanmaz çelik ve güçlendirilmiş betondan üretilmiş çözümler sunuyor.

ACO Passavant Yağ Ayırıcılar içerisinde, küçük mutfaklar için tezgah altı ürünlerden büyük tesisler için 40 lt/sn’lik ürünlere kadar birçok seçenek sunuyor. Sistemin verimli çalışması için yabancı maddelerin girişini engelleyecek tortu tutucular da cihaza entegre edilebiliyor.

ACO Yapı Malzemeleri Genel MD. Ender Özatay:
“Suyun Olduğu Her Alanda Faaliyet Gösteriyoruz”
ACO’nun yaptığı işi “Su Mühendisliği” olarak adlandıran ACO Yapı Malzemeleri Genel Müdürü Ender Özatay, “Su, hayatımızın her alanında var. ACO olarak biz de suyun olduğu her alanda faaliyet gösteriyoruz. Suyun yönlendirilmesi ve arıtılmasını sağlıyoruz.” diyor.
“İşimizi, suyun doğaya kazandırılması sürecinde, yönlendirilmesi ve temizlenmesi olarak tanımlayabiliriz.” diyen Özatay, “İç ve dış drenaj sistemleri, petrol ve yağ ayırıcıların yanında paspas sistemlerimiz de mevcut. En önemli iş alanlarımızdan birisi de endüstriyel mutfak sistemleri. Endüstriyel mutfaklardaki görevimiz, suyun işlenmesinden sonra atıkları ayrıştırarak tekrar geri kazanmayı sağlamak.” şeklinde konuşuyor.
Ender Özatay, şöyle devam ediyor: “Alışveriş merkezlerinden örnek verecek olursak, mutfak alanlarından veya lavabolardan gelen tüm suyu yapının altındaki bir arıtma odasında topluyoruz. Topladığımız suyu daha sonra tam otomatik makinelerle içindeki yağdan ve gıdadan ayrıştırarak tekrar doğaya veriyoruz. Bu işlemi yapmamızın iki sebebi var. Birincisi, doğaya verilen her litre yağ, kanalizasyon sistemlerinde belediyeler için 0,44 euro’luk ek maliyet oluşturuyor. İkincisi de her 1 litre atık yağ 1 milyon metreküp su kaynağını kirleterek kullanılamaz hale getiriyor.”

Türkiye’de atık yağın sadece yüzde 1’i değerlendiriliyor
“AVM ve otel gibi büyük yapılarda, cihazlarımızdan toplanan atıkları, işletmeler yeniden değerlendirme tesislerine vererek biyodizele dönüştürülmesini sağlıyorlar. Bu sektör de Türkiye’de oldukça hızlı ilerliyor. Türkiye’de yılda 350 bin ton atık yağ üretiliyor. Biz bunun yalnızca yüzde 1’ini değerlendirebiliyoruz. Aslında atık yağın hepsi geri dönüştürülebilse ülke ekonomisine yıllık 650 milyon euro’luk bir katkı sağlanabilir.”
“Aslında, Türkiye’de bir atık şartnamesi bulunuyor. Şartnameye göre en ufak restorandan en büyük AVM’ye kadar her işletmenin yağ ayırıcı cihaz kullanması şart koşulmuş. AVM’ler ve oteller bu konuda bilinçli davranıyorlar. Hemen hepsinde bir yağ arıtma cihazı bulunuyor. Esas problem, restoran, cafe, otel gibi günlük olarak atık yağ üreten ama bu atıkları değerlendirmeyip kanalizasyona boşaltan işletmeler. İşletmeleri bu konuda bilinçlendirmek gerekiyor. Günlük 100 kişiye hizmet veren bir işletmenin kuracağı yağ ayırma cihazı, yaklaşık dört yılda kendisini amorti ediyor.”

“ACO’nun şehir altyapı sistemlerinde de ürünleri var. Türkiye pazarında çok yeni bir şirketiz. Şehir altyapı sistemleri konusunda belediyeleri bilinçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. ACO, çevre drenaj sistemlerinde dünyada pazar lideri konumunda. Belediyelerle geniş kapsamlı bir ilişki içerisinde. Türkiye’de de drenaj sistemlerindeki konumumuzu, Türkiye’de açacağımız üretim tesisinin ardından güçlendireceğiz.”
“Biyolojik arıtma yapan atıksu artıma tesislerindeki amaç, suyu yeniden kullanılabilir hale getirmek. Bizim alanımız ise suyu doğaya verirken atıklardan kurtarmak. Arıtma tesislerinde kullanılan yapıların konstrüksiyonunu biz yapabiliyoruz. Ama işletme esnasında biyolojik arıtmada kullanılması gereken kimyasalları temin etmiyoruz. Anahtar teslim betonarme olarak inşa ettiğimiz tesisler var, özellikle havaalanlarında bunu yapabiliyoruz.”

“Özellikle çok katlı yapılarda, atıkları genel olarak en alt katta topluyoruz. Bu da bazen 40-50 metre yerin altında olabiliyor. Burada ayrıştırılan atıkların tekrar sıfır kotuna basılması gerekiyor. Sıfır kotuna basılması için ürettiğimiz endüstriyel pompa sistemlerimiz bulunuyor. Bu sistemleri de sadece kendi ürettiğimiz tesislere uyguluyoruz. Çünkü üretim kapasitemiz sadece kendi tesislerimizi karşılıyor.”