Haberler
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2013 Yılı Bütçesi Kabul Edildi
Bakanlık tarafından 2003-2012 yıllarında toplam 50.8 milyar liralık yatırım yapıldığını aktaran Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bunun 46.1 milyar liralık kısmının DSİ, 4.3 milyar lirasının ormancılık, 190.3 milyon lirasının meteoroloji, 237.9 milyon lirasının ise doğa koruma ve milli parklar yatırımı olduğunu belirtti.

Türkiye Su Zengini Değil
Türkiye’de yıllık 501 milyar metreküplük bir yağış düştüğünü, yıllık kullanılabilir su miktarının ise 112 milyar metreküp olduğunu dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının bin 500 metreküpe tekabül ettiğini aktardı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu, Türkiye’nin su zengini olmadığını gösteriyor. Yani suyumuzu çok dikkatli şekilde planlayıp kullanmamız gerektiği ortaya çıkıyor.” dedi.
DSİ’nin projelerine de değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu kapsamda belirledikleri yeni stratejilerle projelere öncelik sıralaması getirdiklerini, bütün projelerin incelenerek maliyetlerin azaltıldığını, yatırımların bitiş sürelerinin kısaltıldığını söyledi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 81 il için içme suyu eylem planı hazırladıklarını kaydederek, “Suya çok önem verdik. Susuz şehir olamaz diye düşünüyoruz. Bütün şehirlerimizin 2040, 2050, 2060 yıllarına kadar su ihtiyaçlarını temin etmek için projeleri yaptık. Şu ana kadar 49 şehrin problemlerini kökünden çözdük.” diye konuştu.
Ergene Havzası’na ilişkin çalışmalar konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir takım arıtma tesislerinin yapıldığını, sudaki renk probleminin halledilmesi için ise Marmara Denizi’ne deşarj yöntemi uygulandığını anlattı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun konuşmasının ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2013 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

“Melen, İstanbul’un sigortasıdır”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Cumhuriyet Arıtma Tesisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Melen Projesi ve Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi. İstanbul’da özellikle 1960-1990 yılları arasında su sıkıntısı çekildiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1995 yılından sonra İstanbul’un su probleminin çözüldüğünü söyledi.
İstanbul’da su kaynaklarının kapasitesinin artırıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1994 yılında 620 milyon metreküp olan su kaynakları kapasitesinin 2012 yılında 1 milyar 353 milyon metreküpe çıkarıldığını söyledi. Şu anda İstanbul’da Avrupa yakasında 660 milyon metreküp, Asya yakasında ise 793 milyon metreküp su bulunduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, İstanbul’daki toplam su kaynaklarında 1 milyar 453 milyon metreküp suyun hazır olduğunu ifade etti.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Melen sisteminin, Büyük Melen Çayı’ndan İstanbul’a su ileten, Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı içme suyu temin projelerinden birisi olduğunu anlattı. Melen’in başka bir havzada olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, “Melen, İstanbul’un sigortası olan sistemdir. Şu anda bütün şehirlerde sigortalı çalışıyoruz. Çünkü susuzluğun faturası çok ağırdır. Bir kaynakta veya bir sistemde çökme olduğu zaman diğerlerini devreye sokacak ve insanları asla susuz bırakmayacak sistemler oluşturmamız lazım. İstanbullular merak etmesinler, 2071 yılına kadar suyumuz var.” dedi.
Bir gazetecinin “Ergene havzasının yaşam alanı kimyasal atıklar nedeniyle tehlikeye düştü. Bu konuda bir hazırlık var mı?” sorusuna Prof. Dr. Eroğlu, “Büyük bir eylem planı hazırladık. Bunu da ilan ettik. Şu anda merkezi hükümet Ergene’ye yaklaşık 3,5 milyar lira yatırım yapacak. İlk defa toplam 15 paketlik, havza bazında muhteşem bir çalışma yapıyoruz.” cevabını verdi.