Haberler
AB Çevre Ödülleri Sahiplerini Buldu
AB Çevre Ödülleri “Süreç”, “Ürün” ve “Yönetim” kategorilerinde sahiplerini buldu. Süreç kategorisinde TAI-TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş., Ürün kategorisinde Neutralab cihazıyla Kros Teknolojik Ürünler A.Ş., Yönetim kategorisinde ise Tofaş ödüle layık görüldü...

Avrupa Komisyonu tarafından sürdürülebilir şirketlerin başarılarını takdir etmek amacıyla iki yılda bir düzenlenen “Sürdürülebilirlik İçin İnovasyon-Avrupa Birliği Çevre Ödülleri” 18 Haziran Çarşamba günü İstanbul Hyatt Regency Hotel’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

TÜSİAD ve REC Türkiye tarafından düzenlenen törene, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Şirket İşleri Komisyonu Başkanı Cansen Başaran Symes ve Bölgesel Çevre Merkezi-REC Türkiye Direktörü Dr. Sibel Sezer Eralp katıldı.

Törende konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, “Çevre konusunda AB üyesi bazı ülkelerin çok önünde gittiğimizi çok net söyleyebilirim. Türkiye birçok konuda olduğu gibi çevre konusunda da kararlığını ortaya koydu. Türkiye çevre konusunda AB ile uyumlu bir şekilde çalışmalarını yönetiyor. Bilgi ve inovasyona dayalı, çevreci, rekabetçi yüksek istihdam sağlayan bir süreci yaşıyoruz. Bildiğiniz üzere Çevre Faslı 21 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirilen Hükümetlerarası Konferansla müzakerelere açılmıştır. Çevre faslı açıldığında, Türkiye’ye maliyetinin çok fazla olduğu gibi şikayetler ve eleştiriler oldu. AB Çevre Mevzuatına Uyumun Maliyeti yaklaşık 70 Milyar Avro olarak tahmin ediliyor. Yeni yol, okul ve havaalanı yapmak da maliyetlidir. Peki, maliyeti var diye yapmayacak mıyız? Bu maliyet konusuna takılmamak lazım. Bunlar Türkiye’ye değer katar.” dedi.

Çevrenin herkesin ortak mirası olduğunu anlatan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Binlerce, belki milyonlarca yıldır üzerinde insan yaşayan bu toprakları biz, bizden öncekilerden emanet aldık. Şimdi, bu emaneti bozmadan, tahrip etmeden gelecek nesillere aktarmak gibi bir mesuliyet taşıyoruz. Tabiata zarar vermenin kınandığı, kişisel ve çevresel temizliğin övüldüğü, israfın şiddetle dışlandığı, ağaç dikmenin her şart altında tavsiye edildiği bir kültürden geliyoruz. ‘Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur’ atasözümüz emekle, sevgiyle yaşanılan yerin bir cennet köşesine çevrilebileceğini en iyi şekilde anlatır.”

Törende söz alan diğer isimlerden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert “Yeşil bir yaklaşımın belirlenmesi şirketin karlılığına ve halkların iyiliğine de büyük bir katkıda bulunmaktadır.” şeklinde başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “40 yıllık çevre mevzuatımız, Avrupa’ya öngörülebilirlik getirdi, aynı zamanda şirketler için eşit şartlar oluşturdu. Bu kanunlar hem konutlarımızda hem de iş dünyasında yeni teknolojilerin benimsenmesini kolaylaştırdı. Yenilenebilir enerjinin kullanılabilirliğini arttırdı. Önümüzdeki zorluk, yaşam döngüleri boyunca kaynaklarımızı sürdürülebilir şekilde kullanmak ve çevresel etkisini azaltmaktır. Avrupa 2020 stratejisi sayesinde şirketler sürdürülebilir kalkınma gibi bir takım adımları atma yolunda teşvik edilmektedir. Bunun için ekonomik teşvikler kullanılmaktadır. Bunun için gerçek inovasyon, yenilikçilik ve yaratıcılık teşvik edilmektedir. Biz ekonomik, toplumsal ve çevresel hedeflerin kombine edilmesiyle gerçek bir şekilde geleceğimizi savunacağımızı düşünüyoruz. Ekoteknolojinin kullanılmasının ekonomik anlamda da katkısı vardır. AB Çevre Ödülleri, sürdürülebilir kalkınmaya destek veren şirketlere verilmiştir. Bunun başarısını daha da arttıracak yollar arıyoruz.”

Avrupa Birliği Çevre Ödüllerinin Avrupa’nın itibarı en yüksek ödülü olduğunu belirten Bölgesel Çevre Merkezi-REC Türkiye Direktörü Dr. Sibel Sezer Eralp “Şirketlerin çalışmalarını kamuoyuyla paylaşılmasının önemini algılıyoruz. Şirketlerin ödüllendirilerek, diğer kurumlara örnek olmalarını amaçlıyoruz. AB’ye uyum sürecinde bu ödüller önem kazanıyor. Bu ödülü kazanan şirketler, Avrupa’daki ödül törenine katılıyor. Bu ödüller şirketleri farklılaştırmaya da destek oluyor. AB 2020 stratejisinde sürdürülebilirlik pek çok yerinde yer alıyor. Akıllı büyüme, sürdürülebilir büyüme, bilgi ve inovasyona önem veriliyor. Kaynakların verimli kullanılması, rekabetçi ekonomi için sürdürülebilirlik vurgusu yapılıyor. Türkiye’de 4. kez yapılan ödül töreninde, ödüller, yönetim, üretim ve süreç kategorilerinde sahiplerini bulacak.” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Şirket İşleri Komisyonu Başkanı Cansen Başaran Symes da, bu işi 2006 yılından bu yana büyük bir gönül bağıyla yaptıklarını belirterek, “Çevreyle dost teknolojinin geliştirilmesi hususunda ulusal bir vizyon geliştirmek için iş dünyasına büyük sorumluluk düşüyor. Sürdürülebilir kalkınma ilkelerini sektörel politikalarla entegre eden ülkeler çevre dostu teknolojiler geliştirerek bir yandan azami düzeyde endüstriyel ve ekonomik büyümelerini sağlıyor ve rekabet güçlerini arttırıyor. Diğer yandan vatandaşlarının da sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşamasına olanak sağlıyor.” dedi. 

AB Çevre Ödülleri “Süreç”, “Ürün” ve “Yönetim” kategorilerinde sahiplerini buldu. Süreç kategorisinin finalistleri Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Artema Armatür Grubu ve TAI-TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. arasından TAI-TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. ödüle layık görüldü. Ürün kategorisinde finalist olan AGT Ağaç Sanayi A.Ş. ve Kros Teknolojik Ürünler AŞ arasından ödülü Neutralab cihazıyla Kros Teknolojik Ürünler A.Ş. aldı. Yönetim kategorisinde finalist olan Akbank, Bosch, Coca Cola ve Tofaş arasından da Tofaş ödüle layık görüldü.