Röportaj
Hawle, Öz-Kan Makina’yı Bünyesine Kattı

Mayıs 2012 / Sayı: 46

Avrupa’nın önde gelen vana imalatçılarından Hawle, ürün yelpazesini ve üretimini genişletmek amacıyla başlattığı proje kapsamında sektörün güçlü isimlerinden Öz-Kan Makina’yı bünyesine kattı…
Kuruluşundan bu yana elastomer sürgülü vanalar, yangın hidrantları, bağlantı parçaları ve diğer içme suyu şebekelerine yönelik vanalar ve ilgili ekipmanlar üreten Hawle, kaynaktan son kullanıcıya su altyapısının tamamına hizmet edecek bir ürün yelpazesine sahip olmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda Türk üretici Öz-Kan Makina’yı bünyesine katan firma, Öz-Kan Makina tarafından üretilen büyük çaplı kelebek vanalar, çekvalfler ve diğer ürünlerle birlikte, artık şehir şebekesi dışındaki su projelerine de ürün tedariği sağlayabilecek.
Grubu genişletme amaçlı başlatılan projede, uzun zamandır büyük çaplı ürün geliştirebilen-üretebilen bir imalatçı arayışını sürdüren Hawle, kalitesi, kapasitesi, tecrübesi ve bilgi birikiminden dolayı Öz-Kan Makina’yı tercih etti. Eylül 2011’de hisse devirlerinin gerçekleşmesiyle birlikte Özkan Makina’da büyük gelişim süreci başladı. Yeni dönemde çalışanlarını ve yönetsel yapısını değiştirmeden faaliyetlerini sürdürmeyi planlayan Öz-Kan Makina, kurumsal yapısını, üretim altyapı ve teknolojisini en üst standartlara taşımayı hedefliyor.
Bir aile şirketi olan Hawle, 1948 yılından bu yana Avusturya’da faaliyet gösteriyor. 1958 yılında ilk “elostomer sürgülü vana”yı üreten firma, ürettiği yangın hidrantları, bağlantı parçaları ve diğer ekipmanlarla Avrupa’nın önde gelen vana üreticilerinden biri.

Öz-Kan Makina Genel Müdürü İbrahim Zağralı:
“Tam Zamanında, Yepyeni Bir Atılımla Gücümüze Güç Kattık”

Hawle’nin, 2011 yılı eylül ayında Öz-Kan Makina’yı grubuna dahil ettiğini hatırlatan Öz-Kan Makina Genel Müdürü İbrahim Zağralı, “Bu satın almanın öncelikli nedeni, ürün yelpazesini genişletme projesiydi. Öz-Kan Makina’nın ürün grubu, Hawle’nin üretim yelpazesinde bulunmayan fakat su sektörü için büyük önem arz eden, büyük çaplı yatırımlarda kullanılan, büyük vanalardan oluşuyor. Hawle, bu ürün grubuna sahip olmak, Avrupa ve dünyanın değişik ülkelerinde rekabet içerisinde bulunduğu diğer firmalarla bu alanda rekabet edebilmek için Öz-Kan Makina’yı  bünyesine kattı. Bu satın almanın diğer bir nedeni de, Hawle’nin ürün grubuyla Türkiye ve Türkiye çevresinde de var olabilmek.” diyor.

Öz-Kan Makina’nın sektörde kalitesiyle, kapasitesiyle, ürününün arkasında duruşuyla bilinen ve tercih edilen bir marka olduğunu belirten Zağralı, “Hawle’nin öncelikle kalite anlamında bizi çok daha ileriye götüreceğini biliyoruz. Çünkü Hawle tamamen kalite üzerine odaklanmış bir firma. Bugün üzerinde Hawle logosu bulunan ürünler 10 yıl garantili olarak pazara sunuluyor. Sadece bu sektörde değil, herhangi bir sektörde bu kapsamda garanti verebilen başka bir firma yok. Dolayısıyla bu, kalitesine güveninin bir ifadesidir. Aynı şekilde Öz-Kan Makina ürünlerinin kalite seviyesini daha da yükseltmek için Ar-Ge ekibimiz, Hawle’den gelen uzmanlarla birlikte çalışmalara başladı. Bu da Türkiye’de çıtayı biraz daha yukarıya taşıyacağımızın bir işareti.” ifadelerini kullanıyor.

Kapasite artırmak için de çalışmalara başladıklarını söyleyen Zağralı, “Şu anda ikinci fabrikamızın inşaatı tamamlanmak üzere. Bu yatırım Hawle’nin satın almasından önce başlamıştı fakat; onlar da bu projeyi hızlandırdılar. İkinci fabrikamızı Temmuz ayı içerisinde açmayı planlıyoruz. Bu satınalmanın üçüncü katkısı da yeni satış kanalları getirecek olması. Yani dünya çapında Hawle satış kanalları üzerinden bizim ürünlerimiz de satılıyor olacak.” şeklinde konuşuyor.

ÖZ-KAN Makina Pazarlama Sorumlusu Yasemin Akça:
Hawle, Avusturya’da 1948 yılında kurulan bir aile şirketi. Kalitesini kanıtlamış, dünya çapında bilinen, Avrupa’nın birçok yerinde kendi firmaları olan, imalatçı ve satış yapan global bir firma.

Bu satınalmanın Öz-Kan Makina için birçok artısı olacak. Hawle ürünleriyle birlikte ürün yelpazemiz genişleyecek. Yaptığımız yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarımız da hızlanacak.

Hawle’den önce başladığımız yatırımlarımız büyük çapta devam ediyor. İki ay sonra açılışını yapmayı hedeflediğimiz yeni fabrikamız İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde, mevcut fabrikamızın yakınında bulunuyor. Üretimimizin bir kısmını yeni fabrikamıza aktaracağımızdan üretim kapasitemizi de yükseltiyoruz.

Yeni fabrikamızın açılışıyla personel istihdam sayımız da artacak. Kurum içi ve kurum dışı eğitimlerimiz hız kazanıyor. Ürünlerimize ihtiyaç duyabilecek kurumlara seminerler düzenliyoruz. Seminerlerimizde ürettiğimiz ürünlerin teknik detayları ve sisteme sağlayabileceği katma değerleri aktarıyoruz. Amacımız müşterilerimizin projelerde doğru ürünleri tercih edebilmelerini sağlamak. Satış temsilcilerimiz ürünlerimizi sadece satmak yerine, ürünlerimizin neden tercih edilmesi gerektiğini anlatıyorlar.