Röportaj
Anadolu Flygt, Xylem Bünyesinde Hizmet Vermeye Başladı

Ocak 2012 / Sayı: 42

ITT Corporation, Ekim 2011 tarihinde şirketin faaliyetlerini halka açık üç bağımsız şirkete ayırdı. Bu yeni üç şirket “ITT Exelis”, “ITT Industries” ve su endüstrisinde “Xylem” olarak faaliyetlerine birbirinden bağımsız olarak devam edecek. Sektörün önemli firmalarından Anadolu Flygt da bu kapsamda hizmetlerini Xylem bünyesinde yürütecek.
Tamamı Amerika borsasında kote edilen, uçak elektroniği, gece dürbünleri, sanayi ürünleri, otomotiv ile su ve atıksu ekipmanları dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi olan ITT Corporation, Ekim 2011 tarihinde şirketin faaliyetlerini halka açık üç bağımsız şirkete ayırdı. Bu yeni üç şirket, uçak elektroniği ve elektronik sanayi ürünleri üreten ITT Exelis, endüstriyel ürünler üreten ITT Industries ve su endüstrisinde Xylem olarak faaliyetlerine birbirinden bağımsız olarak devam edecek. Türkiye’de uzun dönemdir faaliyet gösteren Anadolu Flygt ise belediyeler, endüstriyel ve ticari kuruluşlara verdiği satış öncesi mühendislik çalışmalarıyla birlikte ürün, sistem temini, montajı, satış sonrası hizmetler ve kiralama hizmetlerini bundan sonra Xylem bünyesinde gerçekleştirecek. Bu son gelişmelerle ilgili bilgi aldığımız Anadolu Flygt Genel Müdürü Feyyaz Yumurtacı, “Xylem, çatısı altındaki her biri kendi alanında dünya lideri olan markalarla müşteri ihtiyaçlarını takip etmeye ve düzenli olarak yeni ve yenilikçi çözümler sunarak hizmetlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Xylem Anadolu Flygt olarak, güçlü markalarımızın tanıtım çalışmalarını daha çok artırarak Türkiye’de su ve atıksuyla ilgili her türlü ihtiyaca yanıt vermeye ve böylece yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz” diyor.  
2011’de kurulan Xylem’in merkezinin New York’ta, eskiden olduğu gibi aynı adreste bulunduğunu söyleyen Yumurtacı şu bilgileri veriyor: “150’den fazla ülkede operasyonları olan ve dünyanın önde gelen su teknolojisi firmalarından biri olarak yeni bir sayfa açan Xylem, dört ayrı iş biriminden oluşuyor. Bunlar, Su Çözümleri, Akış Kontrolü, Analitik, Konut ve Ticari Su iş birimleri. Merkezi Sundbyberg, İsveç’te bulunan Su Çözümleri (Water Solutions) bünyesinde, dünyanın tüm ülkelerinde bir grup olarak temsil edilen Flygt, Godwin, Leopold, Sanitaire ve Wedeco gibi markalar var. Xylem, eski Yunanca’dan gelen ve bitkilerde, kökten yapraklara su taşıyan dokuya verilen bir isim. Bu isim, su merkezli işimizdeki mühendislik verimliliğini en iyi, yani doğada bulunan su taşımasıyla birleştirerek vurguluyor...”
“Anadolu Flygt Pompa Pazarlama ve Ticaret A.Ş., 1991 yılında İstanbul’da kurulmuştu. Çalışmalarını, küresel su teknolojisi sağlayıcısı olan Xylem şirketi bünyesindeki, merkezi İsveç’te bulunan dünyanın en büyük pompa imalatçısı Flygt ortaklığıyla sürdürüyor. 1947 yılında dalgıç pompayı icat eden Flygt, bugün Xylem çatısı altında dünyanın en önemli dalgıç atıksu, dalgıç karıştırıcı ve drenaj pompa imalatçısı konumunda. 1950’lerden beri Türkiye’de satış, pazarlama ve servis faaliyetlerini yürüten Flygt, en gelişmiş temiz ve atıksu teknoloji kullanımında referans kuruluşlardan birisi olarak kabul ediliyor. Anadolu Flygt, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde, genel müdürlük, satış, proje ofisleri, satış sonrası hizmetler ve kiralama birimleri ile stok alanları ve imalat atölyelerini de içine alan 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip merkez binasında faaliyetlerini yürütüyor. Anadolu Flygt’ın Türkiye distribütörlüğünü yürüttüğü dünya markalarını Xylem şirketi bünyesinde Flygt (dalgıç atıksu, drenaj, sulama pompaları, dalgıç karıştırıcıları, hazır  paket pompa istasyonları ile izleme ve kumanda sistemleri), Godwin (Dizel motorlu, elektrik motorlu, hidrolik motorlu kendinden emişli, vakum, drenaj ve by-pass pompaları), Sanitaire (difüzör ve arıtma tesisi havalandırma ekipmanları), Leopold (filtrasyon sistemleri), Wedeco (UV ve Ozon sistemleri), Mono Pumps (Mono pompalar, disk elekler, katı atık öğütücüler), Dresser Roots-GE Enerji (Roots tipi hava üfleyicileri) ve Neuros (turbo üfleyiciler) olarak özetleyebilirim.  Anadolu  Flygt, ayrıca konutlar, endüstriyel ve ticari kuruluşlar ile tarımsal alanların su temini ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bu çerçevede derin kuyu pompaları ve hidrofor sistemlerini de satış portföyünde bulunduruyor...”

Xylem, arıtmanın her aşamasında faaliyet gösteriyor
“Türkiye’deki operasyonda bir değişiklik olmadı. Biz Flygt, Godwin, Leopold, Sanitaire, Wedeco markalarının ürünleriyle faaliyetlerimize Xylem’in Türkiye distribütörü ve Xylem’in ortağı olarak devam ediyoruz. Grubumuza yeni markaların katılması dışında bir değişiklik olmayacak. Su grubu, ITT Corporation döneminde de çok aktifti, kendi alanlarında başarılı birçok firmayı bünyesinde bulunduruyordu. Bunun yanında çok başarılı firmaları da bünyesine dahil etti. Örneğin, 2010 yılında Godwin Pumps alımı sonuçlandı. Godwin Pumps endüstriyel, inşaat, madencilik, belediye, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan kendinden emişli drenaj pompaların lider tedarikçisi olup, merkezi İngiltere’de bulunuyor. Daha önce Flygt, sadece pompa üreten bir firma olarak bilinirken,  Xylem Grubu, arıtmanın her aşamasında faaliyet gösteren bir firmaya dönüştü. Xylem, arıtmayla ilgili çok büyük yatırımlar yapıyor ve gelecek dönemlerde arıtma konusunda daha aktif faaliyetleri olacak. ITT Coorporation’ın ayrılmasıyla oluşan diğer iki firmada olacağı gibi Xylem de kendi alanında çok büyük bir firma haline gelecek...”

En güçlü markalarla çözümler üretiyoruz
“Anadolu Flygt olarak Xylem’in haricinde işimize katkısı olan ve sektördeki lider konumumuzu güçlendiren, arıtma tesislerinde kullanılan diğer ekipmanların da Türkiye mümessiliğini yapıyoruz. Dünyada Roots Blower’larını ilk icat eden Amerikan Dresser Roots-GE firmasının Türkiye mümessiliyiz. Bu ürünün (bareshaft) kafa kısmını alıp paket haline getiriyoruz. Susturucuları, şasesi, filtresi, kabini vs. bunların üretimini burada, paket ünite olarak üretip Türkiye pazarına sunuyoruz. Mono pompaların icatçısı, İngiliz firması Mono Pump’ın ve turbo blowerların güçlü üreticisi Neuros markasının da Türkiye mümessilliğini yürütüyoruz. Bu firmalar dışında bizim için henüz yeni olan General Electric Filtre Sistemleri ile de çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Biz, her biri kendi alanında lider, pazarın en güçlü markaları ile Türkiye’de her ihtiyaca yönelik çözüm önerileri sunuyoruz.  

Xylem Water Solutions
“Xylem Water Solutions, isminden de anlaşıldığı gibi sadece su işiyle uğraşan bir firma konumuna geldi. Dolayısıyla grup firmaları olarak sadece su transferi ve suyun arıtılmasıyla ilgilenen bir firma olarak hizmetlerimize daha iyi devam edeceğiz. Ayrılmanın tamamlanmasıyla Xylem, dünyada lider su teknolojisi sağlayıcısı olarak suyun daha iyi kullanımı, korunması ve gelecekte yeniden kullanılması için yeni teknolojiler geliştirerek endüstriyel, evsel ve zirai ortamlarda kullanılan suyun transfer edilmesi, arıtılması, analiz edilmesi ve çevreye yeniden kazandırılarak en verimli şekilde kullanımına olanak sağlıyor. Şirket, her biri kendi alanında dünya lideri olan markalarıyla 150’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 12 bin personeliyle en zor su ve atıksu sorunlarına yerel çözümler bulmaya odaklanarak geniş kapsamlı uygulamalarda uzmanlık gösteriyor.

Flygt, atıksu sektörünün gelişmesini sağladı
“Su teknolojisi, tüm dünyada suyun en düşük maliyetle arıtılması yönünde gelişiyor. Pompalarda bulunan çarkların verimliliğiyle ilgili tasarım çalışmaları hızla devam ediyor. Ar-Ge çalışmaları, 1917 yılından bu yana Flygt’ın Stockholm’de kurulduğu birimde yapılıyor. N pompa teknolojisi gibi pompanın maliyetini düşürecek ve verimliliğini artıracak projeler geliştiriliyor. Flygt dünyanın her yerinde çok hızlı gelişen ve gittiği her yerde yüzde yüz kendi sermayesiyle firmalar kuran bir firmaydı. ITT Corporation, su ve çevreyle ilgili yatırımlarını arttırmak için 1967 yılında Flygt’ı kendi bünyesine katmasıyla Flygt’ın vizyonu değişti ve gelişimini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirdi. Drenaj pompalar tasarlandı. Bildiğiniz gibi Flygt, İsveç’te maden ocaklarında kullanılan şaftlı pompaların verimini artırmak ve bakımını kolaylaştırmak için pompanın şaft kısmını çıkarıp, motorla pompayı birleştirerek dalgıç pompayı icat etti. Dalgıç pompaların başarılı olmasıyla tüm şaftlı pompa üretimi durdurularak dalgıç pompa üretilmeye başlandı. Dalgıç pompaların başarılı olmasıyla, rakiplerimiz de dalgıç pompalara önem verip, dalgıç su pompaları geliştirdiler. Daha sonra atıksu içinde askıda kalan katı maddelerin askıda kalabilmesi için dalgıç mikser icat edildi. Ürünün başarılı olmasıyla rakiplerimiz de yatırım yaptılar. Bu tip birçok faaliyette Flygt öncü oldu ve atıksu sektörünün gelişmesini sağladı. Günümüzde de Flygt atıksu konusunda çalışmalarına devam ediyor ve sektörün gelişmesini sağlıyor. Flygt, dizayn çalışmalarıyla öncü olmuş bir firma. Önce N tipi çarkları, sonrasında Flying Impeller, yani uçan çarkları geliştirdi. Flying Impeller ile pompanın katı maddelerle tıkanmasını önleyerek veriminin hep aynı düzeyde kalması sağlandı. Flygt’ın rakibi olan firmaların da benzer çalışmaları olacaktır...”

Hazır Paket Pompa İstasyonları
“Son dönemdeki yeniliklerimizden birisi de, sektördeki birçok yeniliğe imza atan Flygt’ın geliştirdiği Hazır Paket Pompa İstasyonlarıdır. Bunlar çok kısa sürede montajı yapılan, pratik ve düşük maliyetle uygulanabilen anahtar teslim pompa istasyonlarıdır. Görünüşleri, kapladıkları alanlarının az olması, güvenilir ve çevreci uygulamalar olması nedeniyle alışılagelmiş betonarme pompa istasyonlarına göre tercih edilir konumdadır. Avrupa Birliği Uygunluk Belgesi’ne (CE) sahip olan Flygt yeni nesil hazır pompa istasyonlarının en önemli özelliği, kendini temizleyebilen tasarıma sahip olmasıdır. Bunun yanında Flygt’ın özel olarak tasarlanmış konik alt haznesi sayesinde alışılagelmiş pompa istasyonlarındaki koku, pompaların tıkanması gibi sorunları yok ettiği gibi, bakım, temizlik, pompa tamiratı gibi giderleri de asgariye indiriyor. Dünya genelinde geniş bir uygulama alanına sahip olan hazır pompa istasyonları ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Müşterilerimiz bize atıksuyla ilgili bilgileri veriyor ve verilen bilgilerle hesaplamalarımızı yaparak ihtiyaçlarına uygun çözümler üretiyoruz. Daha sonra, uygulanacağı yere pompa istasyonunu bir günde kuruyoruz. Türkiye’de birçok yere geliştirdiğimiz hazır pompa sistemlerini kurduk. Bundan sonra, Avrupa’da ve Amerika’da olduğu gibi yaklaşık 250 litre/saniye atıksuyu olan yerleşimlere 22 kw/h gücünde hazır pompa istasyonuyla çözümlerimizi sunmaya devam edeceğiz...”

Daha büyük başarılara imza atacağız
“Bizleri arayarak sorunlarını söyleyen herkese kullandıkları pompa sistemlerinin markasına bakmadan ücretsiz mühendislik hizmeti veriyoruz. Bünyemizde olan çevre, makine, elektrik elektronik mühendisleri ile verdiğimiz bu hizmetimizden firmalar da yararlanıyor ve yaptığımız çalışmalarla kendi şartnamelerini oluşturup ihaleye giriyorlar. Konusunda uzman mühendislerle verdiğimiz bu hizmetle markamızı öne çıkarmadan hizmet veriyoruz. Kadıköy Arıtma Tesisinde deniz dibine kanal açılması ve benzer olarak Antalya’da, Side’de çalışmalar yaptık. Ekonomik kazançlar sağlayan, tıkanmış boruların temizlenmesi çalışmalarını da yürütüyoruz. Tıkanmış boru hatlarının temizlenmesinde Türkiye’de çok bilinmeyen by-pass pompa sistemlerini kullanıyoruz. Bu pompalarla boru hattındaki rögar kapaklarını açmadan, çevreye gürültü vermeden ve günlük hayatı etkilemeyen sistemler yapılabiliyor. Bu avantajlarından dolayı By-pass pompaları belediyeler tarafından çok tercih ediliyor.”
“Bunun yanında özellikle bahsetmek isterim ki, Xylem bünyesindeki Wedeco markasının ürünlerinin satış ve pazarlama çalışmalarını çok yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Bildiğiniz gibi merkezi Herford, Almanya’da bulunan Wedeco, kurulduğu 1976 yılından bu yana geliştirdiği teknolojisi ile bugün UV dezenfeksiyonu ve Ozon oksidasyonunda dünya lideri. Wedeco sistemleri her yıl 100.000 ton klor kullanımının azaltılmasına katkıda bulunuyor. Wedeco UV ve Ozon sistemleri, Türkiye’de ve dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Türkiye’de tamamlanmış olan Wedeco projelerinden örnekler de vermek isterim: Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Konya Atıksu Arıtma Tesisi’nde biyolojik arıtma prosesi çıkış suyunda Wedeco açık kanal UV dezenfeksiyon sistemi çalışıyor. Ayrıca İZSU Kemalpaşa, Bayındır, Torbalı, Ayrancılar, Menemen, Foça Atıksu Arıtma Tesisleri ile Fethiye, Kumköy, Manavgat ve Paşaköy Atıksu Arıtma Tesislerinde  de Wedeco açık kanal UV sistemleri kullanılıyor. Bunlar dışında içme suyu dezenfeksiyonu amaçlı İSKİ İkitelli, Ömerli, Elmalı, Kağıthane ve Taşoluk İçme Suyu Arıtma Tesislerinde; Yenikapı, Küçüksu, Kadıköy, Tuzla, Paşabahçe ve  Ataköy Atıksu Arıtma Tesislerinde ise koku giderimi amaçlı Ozon jeneratörleri kullanılıyor.”

Teknolojiler...
“Atıksudaki katı madde oranı fazla ise pompa istasyonundaki sorunlar artıyor. Biz bu tip bölgelerde Mono Pump’ın geliştirdiği, pompa istasyonu girişine koyulan öğütücüleri kullanıyoruz. Öğütücülerin uygulanamadığı yerlerde 22 kw/h gücünde kesici bıçaklı pompaları kullanıyoruz. Kesici bıçaklı pompalar kullanılmadan önce Türkiye’de pompalar tıkanır, verimi düşer, çalışmaz hale gelir ve sonunda istasyon taşardı. Uçan pervane (çark) olarak adlandırılan ve atıksu tesislerinde, pervanenin katı madde ile sıkışması durumunda kalkıp inen ve bu özelliğiyle sıkışmasını engelleyen Flying Impeller pervaneleri geliştirdik. Bir başka teknolojimiz, pompa istasyon tabanının konik olması durumda katı maddelerin tabana çökmesini ve bu sayede istasyonda çok fazla kötü koku olmasını engelleyen Top shape hazır pompa istasyonudur. Bunların haricinde N ve F pervane teknolojilerimiz bulunuyor. F pervanelerimizle İstanbul metrosunun Anadolu ve Avrupa yakasında yıllardır her türlü zor şartta sorunsuz olarak çalışan çalışmalar yaptık. Bunun yanında Flygt, atıksu karıştırma alanındaki son yeniliği olan “Flygt Düşey Milli Karıştırıcısının (Flygt Top-Entry Agigator) tanıtımı geçen yıl aynı anda tüm dünyada gerçekleştirildi. Flygt düşey milli karıştırıcıları, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için ekstra güvenilirlik ve yüksek verimlilik seçenekleri sunan üç model olarak  geliştirilmiştir. Bir başka örnek ise Xylem bünyesinde bulunan Sanitaire’in tanıtımını geçen yıl yaptığı yeni Gold serisi membran difüzörleridir. Sanitaire’in yeni Gold serisi difüzörleri ile havalandırma prosesinin ana işlevi olan oksijen transferinde daha ileri bir aşamaya gelindiğini göstermiş oldu. Bu, Sanitaire’in yeni Gold serisi difüzörlerinin oksijen transferi işlevi için ürün kalitesinde kusursuzluğu hedefleyen çalışmalarında çok önemli bir adımdı. Sanitaire Gold serisi membran difüzörleri emsalleriyle kıyaslandığında yüzde 20 daha fazla enerji tasarrufu sağlama özelliğinin yanı sıra sağlam modüler tasarımı sayesinde kolay montaj ve bakım avantajlarını da sunuyor. Bunun yanında Xylem bünyesindeki Wedeco markasına ait önemli bir teknoloji bilgisi de eklemek isterim. Wedeco, ozon üretim verimliliğini en üst düzeye çıkartmak ve işletme maliyetlerini en aza indirmek için eşsiz Effizon® HP kompakt elektrotlarını geliştirdi. Wedeco Effizon® HP teknolojisi, düşük seviyelerde güç tüketimi ile yüksek oranlarda ozon üretimi sağlıyor.”  

Enerji sarfiyatını azaltıyoruz
“Türkiye’de daha önceden altyapı boru hatlarında izolasyonu olmayan, conta ile birleştirilen, kolay kırılan, çatlayan, yeraltı sularının ve atıksuların birbirine karıştığı beton borular kullanıyordu. Geçmişte yapılan pompa istasyonlarında izolasyon iyi olmadığı için, örneğin pompa istasyonu faaliyete geçmeden bile pompa istasyonu içine yeraltı suları doluyordu. Pompa istasyonu faaliyete geçtiğinde ise yeraltı suları pompa istasyonuna gelerek atıksu ile beraber pompalanmaktaydı. Bu da daha fazla enerji sarfiyatına sebep oluyordu. Enerjimizi bu şekilde boşa harcamak yerine daha az enerjiyle işlerimizi yapmalıyız. Atıksu sistemlerinde daha az enerji kullanımı için boru hatları ve pompa istasyonlarının yapısı çok önemlidir. Flygt ayrıca otomasyonla ilgili sistemler geliştirilerek 12 sene önce uzaktan kumanda ve kontrol sistemleri departmanını kurmuştur.”
“Turizm bölgelerinde pompa istasyonlarına kış döneminde az, yaz döneminde çok su gelir. Müşteriler ise yaz dönemine göre pompa seçer ve pompalar kış dönemine büyük gelirdi. Amerika’da ve Avrupa’da bu sorunun önüne geçmek için slave (köle) pompa sistemleri kullanılıyor. Bu sistemlerde örneğin bir tane 180 kw/h gücünde, bir tane de 90 kw/h gücünde pompalar kullanılabiliyor. Eğer atıksuyun hızı 0,6 metre/saniye altına düşmezse, boru hattında katı maddeler çökmez ve boru hattımız tıkanmaz. Bu sorunlar için Flygt’ın birçok dokümanı mevcut. Ayrıca proje aşamasında son kullanıcılara ve proje firmalarına hesaplamalarla ilgili hizmetler veriyoruz.”