Röportaj

İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir: İSKİ, İçme Suyu ve Çevre Koruma Yatırımlarına 1,5 Milyar TL Ayırdı


İSKİ’nin 2011 yılı bütçesinden yaklaşık 1,5 milyar TL içme suyu ve çevre koruma yatırımlarına ayrılacak…

İSKİ'nin 2011 yılı bütçesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. 3 milyar 257 milyon TL olan 2011 yılı bütçesinin 1 milyar 453 milyon TL'si içmesuyu ve çevre koruma yatırımlarına ayrılacak.
İSKİ’nin temel görevlerini, içme suyu temin etmek, atık suları uzaklaştırmak ve havzaları korumak olarak sıralayan İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir, “Faaliyetlerimizi gerçekleştirirken içme suyu ve çevre alanında önceliklerimizi iyi tespit edip kaynaklarımızı en verimli biçimde kullanmaya çalışıyoruz.” diyor.
İçmesuyu ve çevre koruma yatırımlarını gerçekleştirmek için, toplamda 3 milyar 257 milyon TL olan 2011 yılı bütçesinden 1 milyar 453 milyon TL ayrıldığını belirten Demir, “Yatırım giderlerimiz içinde bu yıl 242 milyon TL'yi de mevcut su kaynaklarımızı korumak amacıyla, içme suyu havzalarının kamulaştırılmasına ayırdık.” şeklinde konuşuyor.

İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir, İSKİ’nin çalışmaları ve yatırımlarıyla ilgili dergimize şu bilgileri veriyor: “Son iki yıldır yaşadığımız yoğun yağışlar nedeniyle barajlarımız yüzde 100 doluluk seviyesine ulaşırken, şehrimiz su sıkıntısı yaşamadı. Ancak çok değil, üç yıl kadar önce tecrübe ettiğimiz yoğun kuraklık günlerini de unutmadık. İstanbul'a sağlıklı ve kesintisiz su temin etmekten sorumlu kurum olan İSKİ, o dönemde de halkımıza bu sıkıntıyı yaşatmamak için yıllık 268 milyon m3 su sağlayabildiğimiz Melen Projesi’nin birinci kademesini acil olarak hayata geçirdi. Bunu yeterli görmeyen İSKİ, gelecekte yaşanabilecek benzer kuraklık hadiselerine ve artan nüfusa karşı önlemini elbette ki bugünden alıyor. Bu kapsamda Melen Projesi ikinci aşama isale hattı inşaatını başlattık. Toplamda 130 km olacak su iletim hattının halihazırda 48 km'lik kısmını tamamladık. Maliyeti 1 milyar TL'yi bulan bu projeyi iki yıl gibi kısa bir sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Bu proje tamamlandığında İstanbul'un mevcut su ihtiyacının yüzde 80’inin Melen'den karşılanması mümkün olacak.”

Melen Projesi
“Proje kapsamında, 130 km uzunluğundaki su iletim hattını inşa etmek için 3000 mm çapında çelik borular kullanılıyor. Bu boruların 1 metresinin malzeme dahil döşeme maliyeti 5500 TL. Her bir borunun birleştirme kaynağını 3 usta 1 günde yapabiliyor. Projede kullanılan kelebek vanalar 3000 mm çapında ve 43 ton ağırlığında. Şu anda ülkemizde kullanılan en büyük vana olan bu vananın birim maliyeti 1 milyon TL.”
“Su birim fiyatını etkileyen faktörlerden en önemlisi yüksek enerji maliyeti. Melen'den getirilen ham suyun sadece Yeşilçay regülatörüne ulaşmasının kurumumuza birim m3 enerji maliyeti 17 kurufl. Engebeli bir co€rafi yap›ya sahip olması nedeniyle terfi merkezlerinde kullanılan yüksek enerjinin yanı sıra İstanbul'a 200 km uzaklıktaki Melen havzasından su getirmek de İSKİ’nin iflletme giderlerini artırıyor.”

Atıksu arıtma tesisleri
“Alanında öncü ve lider bir kurum olma misyonumuz gereği dünyadaki son teknolojileri takip ederek ülkemize ve İstanbul'a daha kaliteli, sağlıklı ve kesintisiz su sağlamak için yaptığımız yatırımların yanı sıra çevre koruma ile ilgili yatırımlarımızı planlarken de İstanbul'a yakışan çevreye duyarlı en son teknolojileri kurumuza kazandırmaya devam ediyoruz. Topladığımız atık suların çevreye zarar vermeden uzaklaştırılmasını sağlamak amacıyla 4'ü ileri biyolojik olan mevcut 23 adet atıksu arıtma tesisimizle İstanbul'un atıksularını arıtıyoruz. Bunlara ilave olarak çoğalan nüfus nedeniyle artan ihtiyaca cevap verebilmek için yeni tesisler inşa etmeyi ve mevcut tesislerin kapasitelerini artırmayı sürdürüyoruz.”

“Geçen yılın sonunda hizmete aldığımız Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesis’inin ardından; bu yıl da 400.000 m3/gün kapasiteli Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin yapımına başladık. Bugün itibariyle inşaatın yüzde 40'lık kısmı tamamlandı. 2011 yılı sonunda hizmete almayı ön gördüğümüz bu tesisle Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinin atıksularına maruz kalan Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ni kirlilikten kurtarmış olacağız.”

“Tüm bunlara ek olarak, önümüzdeki beş yıl içerisinde Silivri, Selimpaşa, Çanta, Kilyos, B.Çekmece, K. Çekmece ve Tuzla 3. Kademe olmak üzere toplamda 7 adet ileri biyolojik arıtma tesisimizi daha inşa ederek hizmete almayı hedefliyoruz. Hizmet alanımız kapsamındaki tüm unsurları faydaya dönüştürmek prensibiyle ileri biyolojik arıtma tesislerimizden çıkan çamur ve çıkış suyunu değerlendirmeye yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Bu tesislerden çıkan suların bir kısmı dezenfeksiyon işleminden geçip park ve bahçe sulamasında kullanılabilecek duruma getiriliyor. Ayrıca, tesislerden çıkan çamur da kurutma ünitelerinden geçtikten sonra ikincil yakıt düzeyine getiriliyor.”

Atıksu tünel projeleri
“Atıksuların toplanarak arıtma tesislerimize ulaştırılabilmesi için gerekli görülen yeni atıksu tünel inşaatlarına da başladık. İstanbul genelinde şu anda 7 adet tünel açma makinesi (TBM) ile toplamda 55 km atıksu tünel inşaatı devam ediyor ve 20. kilometresinin kazısı tamamlandı.”

“Örneğin, 2200 mm iç çaplı 7 km uzunluğundaki Kavacık-Paşabahçe-Beykoz atık su tünelleriyle Beykoz, Paşabahçe ve Kavacık'tan İstanbul Boğazı’na akan atıksular kontrol altına alınarak, Paşabahçe Arıtma Tesisi’ne iletilmeye başlandı. Bir diğer tünel projemiz ise 2200 mm çapında 5 km uzunluğundaki Beylerbeyi-Küçüksu atıksu tüneli inşa çalışması. Bu proje gerçekleştirildiğinde Beylerbeyi ve Küçüksu arasındaki bölgeden hâlihazırda denize deşarj edilen atıksular toplanarak, Küçüksu arıtma tesisine ulaştırılacak. Yetersiz kalan mevcut Güney Haliç Tüneli’nin yerine 3600 mm çaplı 9 km uzunluğunda yeni bir atıksu tüneli inşa ederek; Gaziosmanpaşa, Eyüp, Alibeyköy ve Fatih ilçelerinden gelen atıksuları Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisine ulaştıracağız.”

Boğaz'dan Haliç'e deniz suyu aktarılacak
“İstanbul için önem arz eden bir diğer çevre yatırımımız da ‘Boğaz'dan Haliç'e Deniz Suyu Aktarma Tüneli’ çalışması. İstanbul'un bir iç limanı olan Haliç, yıllar boyu Kağıthane Deresi'nin taşıdığı suyla beslenmiş ancak bölgedeki yoğun yapılaşma sebebiyle dereyi besleyen kaynaklar zamanla kurumuş. Günümüzde Kağıthane Deresi yalnız yağmur suları taşıyan bir dere olduğu için yağış olmadığı dönemlerde ve bilhassa yaz mevsiminde derede ve derenin Haliç'e döküldüğü noktada su sirkülasyonu olmadığından, suda çözünmüş oksijen miktarı azalıyor ve canlı yaşamı olumsuz etkileniyor. Kağıthane Deresi'ne sürekli su akışının sağlanarak dere suyunun yenilenmesi ve Haliç'e sürekli temiz suyun girmesini sağlamak için Boğaz'ın suları, inşa edilen tünelle Kağıthane Deresi'ne taşınacak. 2011 yılı ortalarında tamamlanacak olan projeyle günlük 260 bin m3 deniz suyu Kağıthane Deresi'ne ulaştırılacak.”

 “Daha güzel, daha temiz, daha yaşanılabilir şehircilik anlayışıyla İSKİ olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için sorumluluğumuz dâhilinde özveriyle çalışıyoruz ve bundan sonra da hizmet kalitemizi daha da artırmak için hız kesmeden var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Geri