Haberler

Miranda, Endüstriyel Tasarım Ödülü Aldı


Miranda’nın Miracell Atıksu Arıtma Tesisi, Design Turkey 2010 Tasarım ödüllerinde “İyi Tasarım” ödülü kazandı. Yarışmaya katılan 300’e yakın ürün arasından, yerli ve yabancı uzmanların katıldığı jürinin kapsamlı değerlendirmeleri sonucunda kazanılan ödülü Miranda CEO’su Bülent Hatay aldı.

ICSID-Uluslararası Endüstriyel Tasarımcılar Birliği sponsorluğunda yapılan Design Turkey, Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirmek amacıyla Turquality programı dahilinde, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşunun (ETMK) işbirliği çerçevesinde düzenleniyor.

Miracell Paket Atıksu Arıtma Tesisi
Miracell Modüler Atıksu Arıtma Tesisleri, evsel nitelikli atıksuları AB normlarında arıtarak, alıcı deşarj ortamlarının kirletilmeden gelecek nesillere en temiz şekliyle iletilmesini sağlıyor. Sistemden çıkan arıtılmış sular, kullanma ve sulama suyu olarak peyzaj ve yeşil alanların sulanmasında kullanılıyor. Böylece atıksuların geri dönüşümü en ucuz ve efektif şekilde sağlanarak su kaynaklarının korunması ve kontrolü amaçlanıyor.
Kullanmış olduğu biyodisk arıtma teknolojisi sayesinde yüksek kalitede sulama suyu temini, kokusuz ve sessiz çalışma, yüksek enerji tasarrufu, düşük alan ihtiyacı gibi özellikleriyle farklılık yaratan Miracell sisteminin sektöre getirdiği en büyük yenilik ise dış gövde üretiminde paslanmaz ve korozyona karşı dayanıklı kompozit malzeme kullanılması. Böylece çeliğin yaratacağı hiçbir korozyon ve mukavemet problemi yaşanmıyor ve sistemin faydalı ömrü artıyor. Ayrıca sistem, dünyadaki ilk ve tek vidalı panelden monte edilebilen arıtma tesisi olma özelliğine sahip. Bu nedenle en ücra yerlere bile paneller halinde taşınıp, montaj yapılabiliyor. Diğer bir özelliği de gerektiğinde, tepesindeki özel tasarlanmış bölmelere güneş panelleri monte edilerek, elektrik ve altyapının olmadığı bölgelerde herhangi bir güç kaynağı gerektirmeden çalışabilmesi.
Sistem, su ile kolayca yıkanabiliyor ve uzun yıllar geçmesine rağmen renginde ve malzeme yapısında herhangi bir bozulma ve kirlenme meydana gelmiyor. Kapalı bir kutuyu andıran görünüşü ile her türlü projede rahatlıkla kullanılabiliyor.

Miranda CEO’su Bülent Hatay:
“Miracell, atıksuyu en yüksek kalitede arıtırken hem ekonomik hem de estetik olunabileceğini gösteriyor”
Miracell’in paket atıksu arıtma sektöründe rakiplerinden tamamen farklı olduğu ve üstün özellikleriyle bir çığır açtığını söyleyen Miranda CEO’su Bülent Hatay, “Miracell, atıksuyu en yüksek kalitede arıtırken, hem ekonomik hem de estetik olunabileceğini gösteriyor.” diyor.
Sistemin, paneller halinde imal edildiğinden, dünyanın herhangi bir yerine kolaylıkla demonte olarak sevk edilip, kısa sürede kurularak işletmeye alınabildiğini belirten Hatay, “Rakiplerine oranla 1/3 oranında daha az enerji harcayarak yüksek kalitede arıtılmış su sağlıyor. Miracell modülleri, yapısında kullanılan cam takviyeli polyester malzeme sayesinde çok yüksek mukavemetin yanı sıra korozyona karşı en yüksek korumayı sağlayarak sistemin uzun yıllar sorunsuz olarak hizmet vermesini sağlıyor. Modüler yapısı nedeniyle ihtiyaca göre disk veya modül eklenebildiği için kapasite artırımı kolay. Mevcut kapasiteden daha az atıksu debisinin gelmesi halinde ihtiyaç duyulmayan modüller kolayca devreden çıkartılarak arıtma verimi istenen standartta sağlanıyor. Devreden çıkartılan modüller kolayca yeniden devreye alınabiliyor.” ifadelerini kullanıyor.

250 kişilik modüllerden oluşuyor
Bülent Hatay, şöyle devam ediyor: “Miracell sistemi, 250 kişi kapasiteli küçük modüllerden oluşuyor. Kullandığı biyodisk teknolojisi nedeniyle, rakiplerinden daha yüksek arıtma verimini daha küçük alanlarda sağlıyor. Aynı zamanda arıtımı gerçekleştirecek bakterilerin daha fazla üremesi için yüksek yüzey alanına sahip PE diskler içeriyor. Böylece rakiplerine göre daha fazla bakteriyi daha küçük alanlarda sağlıyor.”
“Miracell sisteminde düşük devirli (4-6 devir/dk) motorlar kullanıldığı için ses-gürültü seviyesi 65-70 dB seviyesinde oluşuyor.”

Evsel nitelikli atıksu bulunan her türlü işletmede kullanılıyor
“Miracell, evsel nitelikli atıksuların yönetmelikler doğrultusunda yüksek kalitede arıtılarak, gerek alıcı ortama deşarj edilmesi gerekse yeşil alan sulama suyu olarak kullanılmasını sağlıyor. Böylece atıksuyun geri dönüşümünü sağlayarak yüksek seviyede kaynak korunumu ve kazancı elde ediliyor. Sistem evsel nitelikli atıksu bulunan her türlü işletmede hizmet verebiliyor.”
“Miracell sistemleri, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok prestijli projede hizmet veriyor. Örnek olarak Ankara’nın en prestijli konut projelerinden biri olan ve Mesa-Aktürk konsorsiyumunun yapımını üstlendiği Park Oran Konutları, 4 bin kişilik atıksuyunun arıtımı için Miracell sistemini tercih etti. Kuracağımız Miracell 4000 sistemine 10 yıllık garanti vererek sistemin 10 yıllık bakım hizmetini de üstlendik. Sistem, mayısta teslim edilerek Park Oran konutlarının yeşil alan sulama suyu ihtiyacını karşılayacak.”
“Miranda A.Ş., teknolojideki yenilikleri ve gelişmeleri devamlı takip ederek ürünlerinin ve tasarımının daha yüksek seviyeye çekilebilmesi için sürekli çalışma içerisinde. Miracell sistemlerinin geniş kullanım alanlarında ve daha fonksiyonel olarak hizmet verebilmesi için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yakın zamanda yeni Miracell uygulamaları ve modelleri ile atıksu arıtma sektörüne yeni bir anlayış getireceğiz.”

Geri